Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Modificari amplificatoare vechi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am un pickup vechi din cre as vrea sa fac un amplificator cat decat mai puternic :vreo 50W/canal acum are cred 5 sau 10 /canal si mai are si reglaje bas si inalte.Se poate efectua astfel de modificare?

nu ai cum sa scoti atata putere dintr-un pickup vechiacel pickup are transformatorul de putere mica si nu ai cum sa scoti ceva daca nu este (ma refer la putere)cel mai bine ar fi sa lasi pickup-ul asa cum e el si sa iti cumperi o statie
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator maximus

cum e scris si mai sus....garantam ca nu poti avea 50W :d ...daca schimbi traful, ca sa poata fi capabil sa dea m mult curent....daca schimbi tranz finali, mai umbli un pic la polarizari, poate reusesti ceva...DAR...asta deja e o reproiectare care te va enerva asa ca mai bine concepe altul de la 0...sau ia schema de undeva !

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...

nu mai e intregera un pickup rusescdar pot folosi ideea la un casetofon de asemenea rusescam avut unele probleme cu corectoru de ton si ce mai are(e foarte complicat)si am bagat semnal direct in amplif final pentru a evita celelalte problemefoloseste in amplif kt816,kt817(complementari)alimentare 12Vmerge doar sa-i pun orice tranzistori de putere mai mare complementaripentru ai mari puterea(evident marit si traful)?acum are 2x10W si la 75% din putere se aude foarte prost

Link spre comentariu

Alimentat cu +12V si masa, amplificatorul scoate 10W doar daca e cu transformator de iesire; asa, nu are mai mult de 3W/4ohm ! Pentru a-i mari puterea, utilizind in continuare aceeasi schema, va trebui alimentat cu tensiune mai mare (alt traf de putere mai mare, alt redresor, alt filtraj) si identificat pe schema care componente realizeaza polarizarile tranzistorilor si recalculate (inainte trebuie desenata schema dupa cablaj). Poate chiar inlocuite unele tranzistoare daca nu au Uce suficient pentru noua tensiune de alimentare.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări