Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Configurare PC - sfaturi achizitie


Vizitator bill

Postări Recomandate

Salut tuturor. Intentionez sa-mi achizitionez foarte curand un calculator nou pe componente si am nevoie de ajutor legat de compatibilitatea elementelor, dar si de performantele lor. Am facut o selectie din ce am crezut ca imi place si ar fi bun, la sfatul unui prieten. Componenta: Monitor IPS 24 Dell U2412M Full HD Black Procesor Intel Core i5-2320 3 Ghz 6MB LGA1155 Kit memorie Kingston 2x4GB DDR3 1333MHz Non-ECC CL9 HDD WD Caviar Blue KX 250GB SATA3 16MB 7200rpm Sursa Recom Power Engine M500 Carcasa Thermaltake V3 fara sursa Placa video MSI GeForce 210 1GB DDR3 64bit LP Passive Placa de baza Gigabyte H61MA-D2V Socket 1155 B3Monitorul, procesorul si kit-ul de memorie raman sigur, imi plac, restul sunt de discutat. Bugetul ar fi cam 3500 lei, sau putin peste. Trebuie si cooler pentru procesor, nu am avut vreo propunere. Sursa o vreau silenioasa si sa raceasca bine.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator bill

Un SSD ar fi excelent, dar si pretul se dubleaza. E o idee buna, ma mai gandesc. Dar carcasa e buna? Ca nu vreau sa fie slaba, ci cat mai durabila (componentele , din cate vad eu, cantaresc ceva)

Link spre comentariu
Vizitator bill

In privinta Hard Disc-ului am ales totusi optiunea unui SSD: SSD Intel 330 Series 120GB SATA3 MLCIar ca sursa, as fi dorit-o pe cea indicata mai sus, doar ca nu am mai gasit-o nicaieri. Asa ca am fost nevoit s-o aleg pe aceasta: Sursa Modulara Recom Power Engine M600 Plus. E silentiasa, modulara si cu o putere mai mare.

Link spre comentariu

As adauga, ca sa se inteleaga mai bine ce-mi doresc - nu folosesc jocuri, niciodata. Nu-l iau pentru asa ceva. Vreau sa functioneze rapid, pe mod cat mai silentios. Flosesc cateva programe concomitent, care nu consuma neaparat mult, dar vreau sa nu-mi oboseasca repede. Nu am nevoie de foarte multi giga de stocare. Descarcarile, video, etc. le tin pe un hard-disc extern de 1 tb, pe care-l am de mai demult.

Link spre comentariu

Pana la urma, dupa mai multe cautari si pareri impartite, m-am hotarat pentru configuratia de mai jos. Cred ca e foarte buna pentru ce-mi trebuie.

 

Monitor IPS 24 Dell U2412M Full HD Black 1,194

Procesor Intel Core i5-3570 IvyBridge 3.4 GHz Socket 1155 box 964

Placa de Baza AsRocK B75M-GL Socket 1155 262

Placa video Palit GeForce GT 620 1GB DDR3 64bit 219

Sursa Modulara Recom Power Engine M600 Plus

SSD Intel 330 Series 120GB SATA3 MLC 469

Kit memorie Kingston 2x4GB DDR3 1333MHz Non-ECC CL9 176

Carcasa DeLux m298 Middletower 450W (sursa va fi cea de mai sus)

DVD Writer Sony AD-7280S-OB 24x SATA Bulk Negru

 

Am insa o intrebare pentru care probabil ar fi trebuit sa deschid un alt subiect, insa pentru faptul ca are legatura directa cu configuratia aleasa de mine, va cer sfatul - ce UPS sa aleg, ce putere (VA) sa aiba? ca sa duca sistemul inca cel putin 20 min dupa intreruperea luminii (mai ales iarna si cand ploua tare, in zona mea cam des cade curentul). Multumesc anticipat.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări