Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme Hdd


Vizitator petre-vitan

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator petre-vitan

Dar sa gasiti un hdd-u pt o mica proba, aveti de unde sa faceti rost ???

Doar asa ocazional sa-mi cada ceva in mana care sa aiba hdd ide si sa fac o proba insa am spus ca am hdd-ul vechi care este plin de bad-uri si nu are probleme cu acest scan disk. Am scos si ramii, i-am inversat, am us doar unul dar....problema este la fel. Ce nu inteleg eu este ca orice program as instala pentru verificare hdd, il prezinta ca fiind foarte bun.Este posibil sa fie de la altceva? Multumesc.
Link spre comentariu
Vizitator petre-vitan

Dar apropo acest laptop Packard Bell EasyNote nu are si un model anume ???Hdd-ul vechi de la laptop-ul dvs ce capacitate de stocare avea,erea tot de 120gb sau erea mai mic ???Astept !

Ba da, era tot un hdd de 120Gb pe care l-am bagat acum in Laptop si culmea...imi cere o parola de acces. Ce parola? Nu am pus niciodata asa ceva si nici nu as sti cum chiar daca as vrea.Ma rog, l-am pus pe celalalt "nou" si functioneaza dar cu problemele mai sus mentionate.Laptopul este Packard Bell Easy Note Model: MIT-SABLE-GDC (cel putin asa scrie pe spate-le lui)
Link spre comentariu

Cauti versiunea de Hiren's 10.1 , nu mai noua, nu mai veche. Ai pe acel Hiren's, la HDD Tools programul HDD Regenerator. Il rulezi cu optiunea repair. Asta dureaza vreo 2-3 ore. Daca ai timp mult la dispozitie, 1-2 zile, poti sa-i dai si optiunea regenerate all. Acest program este singurul care revitalizeaza cu adevarat sectoarele defecte. Lucrez cu el de aproape 10 ani.Inainte de a da cu HDD Regenerator poti sa dai o scanare cu MHDD de pe acelasi CD. Acest program iti arata viteza de citire pe fiecare sector. Cu cat e mai mare timpul de acces pe sector, cu atat e mai obosit HDD-ul. Primii 3 timpi afisati sunt de bine. Ce e mai jos e cam de jale. Ruleaza programul si o sa-ti dai seama. Asta dureaza 1-2 ore in functie de capacitatea HDD-ului.Spor la lucru si rabdare nemasurata.

Link spre comentariu

Trebuia sa bootati cu Windows XP, sa-i stergeti absolut orice partitie(delete-leave), apoi sa creati C:/ de 10-15-20GB(dupa preferinta), restul spatiului sa fie D:/, si... sa lasati in pace acei 8MB(7844KB) unallocated space... :da

Exista posibilitatea ca si vechiul HDD sa fie in perfecta stare(...).

Link spre comentariu
Vizitator petre-vitan

Trebuia sa bootati cu Windows XP, sa-i stergeti absolut orice partitie(delete-leave), apoi sa creati C:/ de 10-15-20GB(dupa preferinta), restul spatiului sa fie D:/, si... sa lasati in pace acei 8MB(7844KB) unallocated space... :da

Exista posibilitatea ca si vechiul HDD sa fie in perfecta stare(...).

Dar am procedat intocmai. Am creat o partitie de 35Gb pentru C si restul spatiului a ramas pentru partitia D.

Cei 8Mb (Buffer...cred), sunt acolo si nu m-am atins de ei.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări