Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SARA-amplificator de inalta performanta


Postări Recomandate

Intrarile au deja aceeasi impedanta in schema periata, va fi o schema completa la final. Etajului de intrare ii mai lipseau doar oglinzile de curent dar din cauza ca avem o schema simetrica trebuia un circuit suplimentar care sa tina fix curentul prin VAS. Complexitatea la care se ajungea era descurajanta chiar si pentru meseriasi, mai ales ca ar fi fost nevoie de compensari suplimentare ca sa tin schema in frau. Nu se pierde prea mult cu lipsa oglinzilor , simetricitatea montajului face ca echivalentul condensatorului de compensare Miller sa fie suma celor 2 condensatori din compensare, adica 33p+33p= 66pF. Se putea merge linistit si cu 25pF per ramura, astfel incat curentul tras de acesta sa fie deja suficient de mic incat sa fie neglijat, dar asta deja se poate tatona pe montajul real cand s-o termina proiectul.

 

Revenind la desenul schemei, am dat copy in clipboard dar unde naiba e clipboardul asta in care s-a copiat schema ???

Link spre comentariu

Nu este nevoie de copy in clipboard, cand folosesti functia capture screen area dupa ce selectezi zona de copiat pur si simplu ai un buton copy in coltul din stanga sus al casutei de selectie, dai click stanga pe el apoi deschizi aplicatia paint din windows si apesi la tastatura Ctrl+V simultan, restul e simplu.

Link spre comentariu

De ce mi se pare inspirat după un amplif alimentat la +/-100V? Tensiunea folosită nu merită o complicaţie aşa mare nici în diferenţiale, nici în etajul pilot sau prefinal.Văd că lipsesc în continuare decuplările pe alimentare, 10k e prea mic, impedanţă de laptop, 1uF la intrare e o glumă, pune 22uF, lipseşte filtrul gama, limitatoarele... Zenerele nu au nevoie decît de 100nF în paralel, uită de leduri, sînt frumoase dar nu-s sigure în timp, Onkyo şi Sony s-au lecuit de ele... două diode 1N4148 înseriate sînt sfinte.Cam atît ptr moment.

Link spre comentariu

De ce mi se pare inspirat după un amplif alimentat la +/-100V? Tensiunea folosită nu merită o complicaţie aşa mare nici în diferenţiale, nici în etajul pilot sau prefinal.

Văd că lipsesc în continuare decuplările pe alimentare, 10k e prea mic, impedanţă de laptop, 1uF la intrare e o glumă, pune 22uF, lipseşte filtrul gama, limitatoarele...

Zenerele nu au nevoie decît de 100nF în paralel, uită de leduri, sînt frumoase dar nu-s sigure în timp, Onkyo şi Sony s-au lecuit de ele... două diode 1N4148 înseriate sînt sfinte.

Cam atît ptr moment.

Pai daca ti se pare copiat dupa altceva te rog sa pui schema respectiva. Cum circuitele sunt aceleasi pentru toti si nu sunt foarte multe, este destul de posibil sa le intalnesti la multa lume, n-ar fi o ciudatenie.Topologia prezentata de mine este una clasica de tip Lin.

 

In privinta alimentarii la 100 V.... nu e cazul aici, vreau sa fie un amplificator domestic, pentru auditii acasa, in plus nu doresc puteri exagerate , inutile, care sa puna probleme termice, care sa necesite cine stie ce radiatoare, carcase sau transformatoare mamut. Ar insemna sa fie nevoie de condensatoare cu tensiuni exagerate care sunt mari, scumpe si greu de gasit.

 

Cum adica tensiunea de alimentare nu justifica aceasta complexitate a etajului de intrare a VAS-ului si a prefinalului ? Explica pe larg te rog.

 

Decuplarile pe alimentare in acest stadiu al proiectului sunt exact ca tichia de margaritar. Deocamdata tensiunea de alimentare o consider ideala pentru a se putea obisnui lumea cu topologia amplificatorului.

 

Impedanta de intrare de 10k ohm este un pic neuzuala dar nu este intr-atat de mica incat sa puna probleme chiar si oricarui banal opamp.

 

Condensatorul de la intrare de 1uF ai dreptate, este prea mic. Mi-a scapat, ma gandisem la el dar am uitat sa-i modific valoarea. As pune unul de 4,7uF ca sa poata fi de plastic.

 

Limitatoatarele cum le spui tu, nu are rost sa le pun in schema acum, s-ar aglomera din nou schema si din cauza asta exista tentatia de respingere.

 

Filtrul gama ? Asta ce mai e ? Vrei sa spui cumva filtrul trece-jos de pe intrare ?

 

Zenerele , mai ales la curenti mici, au rezistenta dinamica mare , de aceea sunt condensatoare de 47uF peste ele.

 

Diferentele dintre 1n4148 si LED-uri in surse de cc sunt mai mult decat subtile, iar noi fiind DIY-eri putem oricand sa le inlocuim daca apar ceva probleme. Comoditatea a fost exclusa din start, altfel as fi renuntat la cascodarea surselor de curent din etajul de intrare.

 

Amplificatorul asta vreu sa fie precum titlul: amplificator de inalta performanta , prin urmare nu ma intereseaza atat de mult detaliile care dau bine, sau miturile audiofile ci strict solutiile tehnice care sa duca la acest deziderat.

 

Maine pun si varianta cu amplificare 26x.

Link spre comentariu

La superdioda se poate pune un semireglabil pentru reglare bias.

Da, dar deocamdata inca nu sunt hotarat pe ce varianta sa merg. :nas: Sa o las asa simpla dar cu o variatie a curentului semnificativa, sau sa apelez la ceva mai complex care sa tina mai bine fixat curentul.... nu stiu, voi ce idee aveti ? Credeti ca merita sa ne complicam ?
Link spre comentariu

Cine s-a gasit sa ofere sfaturi... :rade: Greierasule , lasa rauvoitorii in pace si continua-ti proiectul .

De ce mi se pare inspirat după un amplif alimentat la +/-100V? Tensiunea folosită nu merită o complicaţie aşa mare nici în diferenţiale, nici în etajul pilot sau prefinal.Văd că lipsesc în continuare decuplările pe alimentare, 10k e prea mic, impedanţă de laptop, 1uF la intrare e o glumă, pune 22uF, lipseşte filtrul gama, limitatoarele... Zenerele nu au nevoie decît de 100nF în paralel, uită de leduri, sînt frumoase dar nu-s sigure în timp, Onkyo şi Sony s-au lecuit de ele... două diode 1N4148 înseriate sînt sfinte.Cam atît ptr moment.

Pentru el , Sony si Onkyo sunt referinte , asa ca treaba este deja clara . Cele doua firme mentionate probabil ca au si produse calitativ superioare , dar cu siguranta acelea sunt exceptiile care confirma regula .Mai era unul pe aici care credea ca Sony este cel mai tare amplificator de pe planeta , pana a ascultat un amplificator din clasa medie ( de la Yamaha ) si s-a lamurit .
Link spre comentariu

La superdioda se poate pune un semireglabil pentru reglare bias.

Da, dar deocamdata inca nu sunt hotarat pe ce varianta sa merg. :nas: Sa o las asa simpla dar cu o variatie a curentului semnificativa, sau sa apelez la ceva mai complex care sa tina mai bine fixat curentul.... nu stiu, voi ce idee aveti ? Credeti ca merita sa ne complicam ?
Păi, tensiunea pe superdiodă variază cu temperatura, nu ai cum s-o ţi fixă decît în clasă A (şi asta cu nişte artificii, sau cu renunţarea la ea), dar clasa A la semiconductori e o poveste audiofilă.Dacă mergi în clasă AB, o reglezi de exemplu ptr temperatura mediului de circa 20*C, sau poţi face o comutare vară - iarnă, chiar în mai multe trepte.
Link spre comentariu

...deocamdata inca nu sunt hotarat pe ce varianta sa merg.

Daca tot v-ati "complicat cu partea de atac", de ce nu-i alaturati un etaj de iesire pe masura: HEC, non-switching, class A+, etc.? Nu de alta, dar grosul distorsiunilor provin din etajul final.
Solutii sunt destule la NiKKO , Gradiente , Pioneer , Technics si altii care au dat foarte multa atentie circuitului superdioda . In niciun caz solutia de forta bruta cu comutator de vara / iarna ! Se pare ca doar la atat se rezuma nivelul de cunoastere al acelui user , intepenit in istorie la nivelul de sfatuitor pseudocompetent si simplu copiac al proiectului de amplificator audio al Dnului Barbu Popescu din Tehnium . Atat poate , sa mareasca curentul de repaus si sa monteze un comutator vara / iarna . Nu trebuie sa va mire nimic , atacurile din partea lui vor continua ...
Link spre comentariu

Haideti sa ne lamurim. Vreau sa fac un amplificator foarte bun cap-coada, cu desenele cablajelor cu tot. As vrea sa-l facem impreuna ca sa simta fiecare un pic de orgoliu ,ca a pus o caramida la temelia lui. Chiar daca o sa-l realizez practic pentru a fi sigur de functionalitatea sa, vreau sa spun ca nu o sa realizez cablaje sau kit-uri care sa fie puse in vanzare si astfel sa concureze cu alte proiecte DIY. Cine vrea sa-l realizeze practic va trebui sa se descurce pe cont propriu. Deasemenea reamintesc ca nu vreau sa vad proiectul facut kit si vandut pe bani. Daca cineva mai doreste sa-l construiasca poate sa o faca pentru placerea lui , pentru auditii personale. Revenind la subiect: datorita ingrijorarii ca amplificarea in bucla inchisa este prea mica, am facut modificarea pentru a avea un castig de circa 26x. Ar trebui ca acum sa ok si din punctul asta de vedere. Mai departe am cautat sa inlocuiesc tranzistorii BF cu tranzistori uzuali astfel incat sa nu scada calitatea la final. Superdioada o las in modul clasic, e un pic cam overkill sa ma apuc sa o inlocuiesc cu un circuit cu 5,6 tranzistori , circuit care pune la randul lui probleme de stabilitate si de mecanica, de asezarea lor pe radiatoare.

Link spre comentariu

Păi, tensiunea pe superdiodă variază cu temperatura, nu ai cum s-o ţi fixă decît în clasă A (şi asta cu nişte artificii, sau cu renunţarea la ea), dar clasa A la semiconductori e o poveste audiofilă.Dacă mergi în clasă AB, o reglezi de exemplu ptr temperatura mediului de circa 20*C, sau poţi face o comutare vară - iarnă, chiar în mai multe trepte.

Pai nu, eu am zis ca vreau sa tin fix curentul de bias prin tranzistorii finali, nu am spus ca vreau sa tin fixa tensiunea pe superdioda. Aceasta tensiune nici nu trebuie sa fie fixa,ea trebuie sa varieze functie de temperatura tranzistorilor finali, de aceea si tranzistorul superdiodei urmareste temperatura etajului final. Aceasta "urmarire" nu este chiar precisa la superdioda clasica,iar curentul de bias isi muta punctul de functionare din zona optima, mai mult sau mai putin, tocmai de aceea s-au proiectat alte circuite mai complexe. Dar cum am mai subliniat, simplitatea a invins deocamdata.
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări