Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

SARA-amplificator de inalta performanta

• Please log in to reply
2410 replies to this topic

#2401 OFFLINE   adrian_pic

adrian_pic

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,617 posts

Posted 05 November 2017 - 04:51 PM

Masori si trasezi cu un subler unde vine centrul fiecarei gauri, punctezi si apoi gauresti. Nu e greu deloc

Sa stii ca tot apar abateri. Cand sunt lipiti tranzistorii vezi ca nu sunt chiar la fix gaurile pentru ca tot mai fuge un pic burghiul. Un CNC are mult mai mare precizie decat avem noi cu punctator + masina de gaurit.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2402 OFFLINE   RaimondAudio

RaimondAudio

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,102 posts

Posted 05 November 2017 - 05:42 PM

Am repetat de mai multe ori: pe mine nu ma intereseaza sursa de alimentare care va fi folosita cu SARA-2016. Am facut doar recomandari generale in aceasta privinta. Puteti merge inclusiv cu surse in comutatie. Prin urmare nu m-am uitat nici macar sub plexiglas ca sa vad ce legaturi a facut Bucegi. Legat de sursa am constatat ca traful bobinat de Bucegi nu bazaie deloc iar la o tensiune audio de iesire de 80Vvv, pe o sarcina de 7,5 ohm,  tensiunile de alimentare au scazut de la 49,7v la 47,7v. Puntea pare sa fie una de 50A iar testele le-am facut pe un singur canal,pe un singur modul. La un moment dat s-au ars litzele care erau lipite in locul sigurantelor, litze cu care a venit modulul si am preferat sa folosesc sigurante, montand soclurile aferente. Au fost destule teste la 80Vvv-iesire in sarcina de 7,5ohm, dar niciodata acestea nu au trecut de 1 minut. N-am avut curiozitatea sa vad daca puntea s-a incalzit. Am tratat sursa de alimentare ca pe o cutie neagra, cu porturi de intrare si iesire.

Cu toate ca mie personal imi place sa ma consider audiofil iar acest amplificator poate presta fara nicio greata in aceasta zona, nu vreau sa fie adresat cu precadere audiofiliei. Pur si simplu eu consider ca este un amplificator foarte bun care poate fi utilizat incepand cu fanii veseli ai manelelor si terminand cu scortosii care asculta opera. Prin urmare ma feresc sa fac recomandari cu tenta audiofila. Folositi acest amplificator cum va vine mai comod si in ce ipostaze doriti. Puteti sa-l folositi in modul purist fara circuite auxiliare, sau sa-l abuzati si atunci sa-i adaugati circuite de protectie sau orice va mai trece prin cap.

• Victor likes this

#2403 ONLINE   UDAR

UDAR

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,579 posts

Posted 05 November 2017 - 06:46 PM

Mulțumesc, acesta este un răspuns de care mă declar satisfăcut.

#2404 OFFLINE   djlove

djlove

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,797 posts

Posted 05 November 2017 - 08:01 PM

Sa stii ca tot apar abateri. Cand sunt lipiti tranzistorii vezi ca nu sunt chiar la fix gaurile pentru ca tot mai fuge un pic burghiul. Un CNC are mult mai mare precizie decat avem noi cu punctator + masina de gaurit.

Nu apare nici o abatere, lipesti tranzistorii cu atentie. Sau daca e vorba de cablaj dublu placat nu ii lipesti deloc. ii pui pe cablaj, in prinzi pe radiator si abia apoi faci lipiturile pe partea superioara a PCB-ului, demontezi cablajul si mai rectifici daca lipiturile nu sunt tocmai ok si pe partea inferioara, dar nu ar trebui sa fie cazul.

• Dudikoff likes this

#2405 OFFLINE   Shambala

Shambala

Membru evoluat

• Moderatori
  • 2,531 posts

Posted 05 November 2017 - 08:02 PM

Formernc, chiar daca nu iti place exprimarea lui Raimond, te rog sa formulezi fara tendinta de flame.

#2406 OFFLINE   formernc

formernc

scriu dupa dictare

• Membru activ
  • PipPip
  • 277 posts

Posted 05 November 2017 - 08:33 PM

Era o glumita..scuze!

#2407 ONLINE   vlad228

vlad228

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 169 posts

Posted 05 November 2017 - 08:35 PM

Asa cum am promis, atasez un fisier pdf scara 1:1 in care sunt, cred eu, toate dimensiunile necesare pentru gaurirea radiatorului. Cum am facut eu: am am dat si am filetat gaurile, am indoit pinii tranzistorilor si i-am fixat pe radiatoare cu izolator de mica si suruburi(acestea au fost stranse astfel incat sa permita tranzistorilor sa se miste un pic) am fixat apoi cablajul pe radiator si am ajustat cu o penseta pinii tranzistorilor astfel incat acestia sa intre in gaurile de pe cablaj si apoi am fixat cablajul prin intermediul distantierelor pe radiator. In cele din urma am lipit pinii tranzistorilor. Sper ca am reusit sa explic suficient de clar modul in care am procedat eu. Gaurile in radiator le-am dat cu o bormasina fixata pe un suport gen coloana, astfel incat sa fiu sigur ca acestea sunt perpendiculare si ca bormasina sta fixa, astfel incat sa respect dimensiunile. Am filetat manual, cu ajutoruli unui set din acela de trei tarozi.

Sunt doua fisiere atasate: unul cuprinde dimensiunile necesare pentru gaurile tranzistorilor, iar celalalt contine dimensiunile pentru gaurile de fixare a cablajelor (am facut asa din cauza ca m-am grabit si mi-a fost mai simplu sa fac doua fisiere).

Toate cele bune!

Attached Files

Edited by vlad228, 05 November 2017 - 08:37 PM.

• adrian_pic likes this

#2408 OFFLINE   RaimondAudio

RaimondAudio

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,102 posts

Posted 07 November 2017 - 06:08 PM

Data trecuta n-am stat sa ma uit si la zgomotul amplificatorului + sursa de alimentare, asa ca am facut treaba asta azi. Prototiptilul este acelasi, cel facut de Bucegi, cu sursa care este :)  M-am uitat acum sub fustitza alimentarii sa vad si eu "lucratura" si ce sa zic, mi-a placut: lucratura vanjoasa, dacica, realizata cu ustensilele epocii, epocii de bronz  :rade:  Doua pe fatza, doua pe dos  :rade: Una peste alta mi-a placut pentru ca este prietenul meu si oricum n-am ce face  :31.  Partea misto este ca cu urechea lipita de orice difuzor al boxelor mele nu se aude nimic, nu iti dai seama cand e aprins aparatul sau cand e stins. La masuratori este foarte bine, avem 50 uV  amplitudinea maxima si cam tot zgomotul se datoreaza sursei de alimentare. Referinta a fost 0dBV, adica 1vrms. Cine este pasionat de extreme, poate folosi o sursa smps astfel incat sa scada si mai mult zgomotul in banda audio, sau poate lucra cu tensiuni stabilizate. 

Attached Files

Edited by RaimondAudio, 07 November 2017 - 06:12 PM.

#2409 OFFLINE   bucegi

bucegi

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 125 posts

Posted 07 November 2017 - 06:58 PM

Multumesc pentru felul in care mi-ai descris măreața lucrare!
Țin să precizez ca este o improvizație facuta in graba...oricum și-a facut treaba

Sursa care va alimenta amplificatorul nu va avea nici o legatura cu cea de mai sus.Vor fi folosite componente de top,deasemenea si modul de punere in practica va fi unul exemplar....:)

#2410 OFFLINE   RaimondAudio

RaimondAudio

Membru avansat

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 2,102 posts

Posted 07 November 2017 - 07:06 PM

:) Traful e binisor bobinat, nu bazaie absolut deloc nici in sarcina si nici daca reteaua are tensiune aiurea, nu se incalzeste iar tensiunile in secundar sunt foarte apropiate si cad exact ca la o varianta de fabrica. Am trecut cablul de semnal pe langa el si zgomotul indus este extrem de mic. Deci traful face de ras multe transformatoare industriale de prin alte amplificatoare.

Condensatoarele sunt de firma, n-am ce comenta la adresa lor. Puntile redresoare sunt puternice si nu ofera surprize neplacute. Practic doar matzaraia este "spectaculoasa" :) 

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#2411 ONLINE   UDAR

UDAR

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 4,579 posts

Posted 07 November 2017 - 09:06 PM

Da, 86dBV este foarte bine . Asta demonstrează un amplificator bine proiectat și bine executat. Pentru cei care nu iubesc matematica asta este peste 110dB la 100W.

Totuși , cu totul în carcasă s-ar putea să crească .... sau să scadă. 

Analizând puțin descompunerea spectrală ( FFT-ul cum se zice pe-aici ) observăm că sunt mai mari armonicile lui 100Hz decât cele ale lui 50Hz . Deci majoritatea zgomotului nu provine din transformator ci din redresor .  Asta justifică  ”...sau să scadă ” . Mai departe nu pot să apreciez dar cu siguranță se mai poate umbla la sursă.  

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users