Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SARA-amplificator de inalta performanta


Postări Recomandate

Mda, la Q9 merge MJE340, sau mai bine varianta izolata KSE ? R32 facea parte dintr-un test de stabilitate cu impedanta de intrare mare, poti sa o ignori momentan, o sa o discutam la momentul cand abordam partea de intrare. Q24,25 au ramas BF-uri dar trebuiesc schimbati, in pozitia aia imi este teama ca nu fac fata stresului termic. Momentan nu imi vine imi minte vreo varianta comerciala, bunicica si care sa se gaseasca. BD139 are Vce de doar 80V deci cam iese din discutie. Proiectul lui HpaVictor este "hi-end" , deci o varianta superioara "inaltei performantei" :) , asa ca nu ne calcam pe picioare. Zal, dar de ce te suparasi nene ? Avusei vreo atitudine necorespunzatoare ? Hai mai ca nu suntem fete mari.

Link spre comentariu

Haideti sa ne lamurim. Vreau sa fac un amplificator foarte bun cap-coada, cu desenele cablajelor cu tot. As vrea sa-l facem impreuna ca sa simta fiecare un pic de orgoliu ,ca a pus o caramida la temelia lui. Chiar daca o sa-l realizez practic pentru a fi sigur de functionalitatea sa, vreau sa spun ca nu o sa realizez cablaje sau kit-uri care sa fie puse in vanzare si astfel sa concureze cu alte proiecte DIY.

Unii au facut proiecte mai simple si le-a mers . Este adevarat , in acea epoca dezvoltarea tehnicii ar fi permis mai multe , dar " merge " si cu lucruri simple .
Link spre comentariu

De ce sa nu ramana in VAS acele BF-uri? curentul lor de colector disponibil este suficient de mare sa faca fata in schema mai ales ca au un buffer suficient intre ei si final deci nu vor fi incarcati prea tare, plus de asta exista si avantajul capacitatii scazute.Pe de alta parte revin la tranzistorii finali cu sugestia sa se foloseasca MJ21193/94, au o caracteristica mai buna in ceea ce priveste pastrarea Hfe la curenti mari ceea ce evident micsoreaza THD-ul, e drept cam acelasi lucru se obtine si prin dublarea numarului de finali ( cazul acestei scheme ) curent mai mic prin fiecare final, rezulta o pierdere mai mica a Hfe, totusi devreme ce exista posibilitate de mai bine si se vrea a fi o schema profi de ce sa nu se apeleze la solutia asta? :nas:

Link spre comentariu

De ce sa nu ramana in VAS acele BF-uri? curentul lor de colector disponibil este suficient de mare sa faca fata in schema mai ales ca au un buffer suficient intre ei si final deci nu vor fi incarcati prea tare, plus de asta exista si avantajul capacitatii scazute.

 

Pe de alta parte revin la tranzistorii finali cu sugestia sa se foloseasca MJ21193/94, au o caracteristica mai buna in ceea ce priveste pastrarea Hfe la curenti mari ceea ce evident micsoreaza THD-ul, e drept cam acelasi lucru se obtine si prin dublarea numarului de finali ( cazul acestei scheme ) curent mai mic prin fiecare final, rezulta o pierdere mai mica a Hfe, totusi devreme ce exista posibilitate de mai bine si se vrea a fi o schema profi de ce sa nu se apeleze la solutia asta? :nas:

Pai avem prin VAS un curent de circa 6mA pe care daca il inmultim cu circa 90V rezulta o putere de aprox. 540mW. Tranzistorul asta nu are posibilitatea de racire, prin urmare mi se pare cam riscanta alegerea. Ma gandeam eventual la montarea in paralel a tranzistoare de tip BF. Ramane sa vedem ce optiuni avem in privinta acestui tranzistor.

 

In privinta tranzistorilor finali, deocamdata nu m-am gandit la ei, raman si astia pe mai tarziu. Am mai modificat usor schema la sugestia lui Zal, rezistenta R24 a ajuns la 100 ohm, astfel s-a injumatatit curentul care trecea prin ea, cu consecinte termice asupra tranzistorilor Q11 , Q13. Nivelul distorsiunilor nu s-a schimbat.

 

Se pare ca avem baieti cu mintea agera, cineva cu care n-am mai discutat pana acum, mi-a sugerat sa realizez montajul cu SMD-uri. :) Dupa ce puneam la punct schema finala si completa, vroiam sa va recomand si eu sa lucram etajul de intrare si VAS-ul cu SMD-uri, macar rezistoarele. Tranzistorii prefer sa ramana clasici. Voi folosi impachetarea 1206 pentru a se putea lucra usor cu ele de catre oricine.

 

Later edit: M-am uitat si eu pe .pdf-ul finalilor din schema. Nu vor ramane acestia, va fi ceva de genul 2SC5200. Un tranzistor cu aceeasi capsula populara si care sa lucreze la 30Mhz , in niciun caz la 4Mhz.

Link spre comentariu

Am mai vazut discutadu-se in trecut despre acest aspect, Ft-ul, dar parerile au ramas impartite...iarta-mi aparenta ignoranta dar pentru ce iti trebuie un ft atat de mare?PS: Intr-adevar la VAS puterea disipata pe tranzistori poate fi o problema dar se pot folosi asa cum ai zis, cate 2 in paralel situatie in care acest factor devine ignorabil.

Link spre comentariu

Evident ca domeniul audio este guvernat de subiectivism in mare masura, si daca ar fi sa fiu subiectiv atunci mi-as putea pune intrebarea: De ce oare un amplificator nu ar putea fi stabil daca se foloseste de finali care iti pun la dispozitie 4Mhz pentru o banda audio de maxim 20Khz? :nas:

 

Poate este o intrebare retorica, sau poate nu, poate este doar parerea mea, insa este un subiect liber si am zis sa imi expun punctul de vedere, evident ca autorul va alege in final ceea ce i se pare lui potrivit din multele sugestii postate.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări