Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alimentator laptop


Vlad Mihai

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

nu stiu ce alimentator ai la dispozitie. Daca nu e vreo chinezarie ieftina, ar trebui sa fie o sursa in comutatie respectabila, adica ar trebui sa aibe niste rez. de sute de ohmi pe iesire care sa limitezevaloare tens. de iesire.dar daca ii pui o sarcina de 5-6 ohmi (rezistenta de 10W) care este valoarea tens. furnizate ?daca scade la cat scrie pe el este ok, dar masoara chiar daca merge, incarca, etc.poate chiar rezistentele de care pomeneam sunt intrerupte (sau nu sunt deloc)diferenta intre mersul in gol si sarcina n-ar trebui sa fie mai mare de 0,2-0,4vbafta

Link spre comentariu

La toate era 19V tot timpul, sa zicem ca varia 1-2%.Rezistorii de la iesire nu limiteaza tensiune, ei fac parte dintr-o retea de reactie care citeste tensiunea de la iesire, e si un optocuplor acolo, etcDaca nu ar merge reactia deloc atunci ar intra in protectie pentru ca o ia razna tensiunea la iesire.Incarcatorul este de firma sau e din ala universal ?Cred ca nu are niciun rezistor de descarcare a condensatorilor de pe iesire, pune tu unul de 1k sa vezi daca e diferenta.

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

am pus mâna pe un alimentator de laptop HP care dă la ieşire în gol 18.7v(pe etichetă scrie 18.5v) ce sanşe ar fi să meargă laptopul ăsta cu acest alimentator? :rade: iar laptopului îi trebui 19v, teoretic merge, dar practic nu cunosc cât pot fi de pretenţioase aceste dispozitive. Aş mai putea umbla la reacţie să fac 19v dar sunt smd şi urăsc să nu am răbdare. Abia am terminat de reparat şi testat acesă sursă.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări