Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Iluminare cu leduri

Guest MihaiPetrea
 Share

Recommended Posts

Guest MihaiPetrea

Buna ziua prieteni. Numele meu este Mihai si sunt din Sibiu. Nu sunt mare electronist, insa am ceva scule si imi place sa mai lipesc cate ceva, un fel de hobby. Acum am o idee si as avea nevoie de ajutorul vostru, intelectual, desigur. Am tot citit pe diferite siteuri sau reviste cum ca iluminatul interior cu leduri este mai avantajos si chiar mai spectaculos din punct de vedere optic. Asa ca as incerca sa-mi construiesc un fel de lampa pentru tavan in care in loc de bec sa pun cateva zeci de leduri. Pana aici mi se pare simplu, dar mai departe am doua necunoscute la care va solicit ajutorul:1- Cum se calculeaza puterea necesara in functie de numarul de leduri, pentru a sti ce transformator sa cumpar?2- Cum se calculeaza emisia de lumina in general, pentru a putea afla cat de cat cam de cate leduri am nevoie pentru a egala puterea lumina emisa de un bec sau neon? De exemplu daca acum in sufragerie am un bec de 100 W, cam de cate leduri am nevoie pentru a-l inlocui avand in continuare aceeasi cantitate de lumina?Deocamdata cam atat. Inca ma mai gandesc cum sa asez ledurile in formatie corespunzatoare, dar sunt inventiv, gasesc eu solutii. In speranta ca ma va ajuta cineva, va multumesc si va tin la curent cu detaliile proiectului...

De exemplu daca acum in sufragerie am un bec de 100 W, cam de cate leduri am nevoie pentru a-l inlocui avand in continuare aceeasi cantitate de lumina?

Un LED bun (Nichia, Cree)de 10W scoate cam 600 lumeni, deci cu doua led-uri de 10W va apropiati de cei 1350 lumeni ai becului incandescent de 100W. Cele doua led-uri costa cam 45$/buc., iar sursa de curent constant cu care le alimentati cam 50$. Plus radiatoare sanatoase, asta daca nu doriti sa va vajaie un ventilator de racire in lustra. Cu LED-uri de 1W, va trebui sa folositi cam 30 buc. pt. a produce 1300 lumeni. Atentie si la unghiul sub care este difuzata lumina, cele cu unghi ingust au multi stilbi(stralucire mare), dar lumina e de tip "lanterne in intuneric".

Guest MihaiPetrea

Multumesc mult pentru raspuns Spitfire. La faza cu "lanterne in intuneric" nu m-am gandit.In concluzie nu trebuie sa folosesc leduri din acelea de care se folosesc la lanterne. Eu initial la acelea ma gandeam, dar se pare ca nu era indicat. Deci trebuoie sa caut alte leduri cu lumina difuza. Sper sa gasesc unele mai ieftine, chiar daca nu tin, macar pentru faza de prototip, sa ma lamuresc cum lumineaza.ai caut ca mai am intrebari. Apropo, spuneati ca am nevoie de racire, ce se sincalzeste acolo?

Se incalzeste chiar jonctiunea LED-ului, un LED de 10W are randament extern cam de 50%, deci 5W vor fi disipati termic. Daca capsula LED-ului nu e pusa pe radiator corespunzator, se distruge iremediabil. Deasemeni, trebuie tinut cont de factorul de imbatranire al materialului fluorescent care se afla in fata jonctiunii(la LED-urile albe), vechiul compus coumarine-6 avea o viata scurta, dupa numai 200 ore lumina LED-ului alb scadea la jumatate. In prezent lucrurile stau ceva mai bine, in plus, noul compus are si spectru mai bogat, nu doar o linie spectrala galbena si una albastra, precum la coumarine-6.

• 3 weeks later...
Guest sorin_frumuseanu

Salutare Mihai Nu sunt mare electronist nici eu si sunt preocupat (cand am timp) si de iluminari cu led.Ce am observat pana acum: e ceva si cu aranjarea ledurilor. De ex lumina indirecta.Adica led-ul bate spre tavan (presupunem ca e alb) si ai o senzatie mai mare de iluminare.Ceva in sensul asta am vazut la un mall din bucuresti: oarece reflectoare erau indreptate spre niste farfurii imense.Inca un lucru interesant: incearca sa apropii un singur led acolo unde ai 3 imbinari: 2 pereti si tavan.La fel, in functie de dara de lumina lasata pe perteti si pe tavan, poti avea rezultate spectaculoase cu un singur led banal, chiar subalimentat.Timp de experimente sa fie :)Update (era sa uit): inca un efect cica se poate obtine prin pilirea unui led. Odata ca scapi de lupa si in al doilea rand il matuiesti si se imprastie lumina mai frumos (urmeaza sa incerc si eu asta).

Guest pisica matache

De exemplu daca acum in sufragerie am un bec de 100 W, cam de cate leduri am nevoie pentru a-l inlocui avand in continuare aceeasi cantitate de lumina?

Un LED bun (Nichia, Cree)de 10W scoate cam 600 lumeni, deci cu doua led-uri de 10W va apropiati de cei 1350 lumeni ai becului incandescent de 100W. Cele doua led-uri costa cam 45$/buc., iar sursa de curent constant cu care le alimentati cam 50$. Plus radiatoare sanatoase, asta daca nu doriti sa va vajaie un ventilator de racire in lustra. Cu LED-uri de 1W, va trebui sa folositi cam 30 buc. pt. a produce 1300 lumeni. Atentie si la unghiul sub care este difuzata lumina, cele cu unghi ingust au multi stilbi(stralucire mare), dar lumina e de tip "lanterne in intuneric".
Un led bun,de 10W,scoate ceva mai mult de 600 lumeni,si costa sub 45 dolari bucata,cca 30 lei.

http://www.zexstar.com/product_info.php ... m-Alb.html

Sursa de curent constant se poate construi,sau modifica o sursa deja existenta.Asta pentru a iesi mai ieftin....

Guest MihaiPetrea

Sorin, multumesc pentru raspuns...sunt interesante sfaturile tale...eu momentan am renuntat la a-mi construi un sistem de iluminare cu leduri deoarece am constatat ca iese cam scump...cu leduri mici nu eram satisfacut de calitatea luminii....iar solutia ar fi cu leduri de 10 wati, dar doar unul costa 45 dolari....deci in total am calculat ca pentru a suplinii un bec de 100 W, cred ca trec usor de 150 de Lei cu ingineria pe care trebuie sa o fac....inca ma mai gandesc...

Salutare Mihai Nu sunt mare electronist nici eu si sunt preocupat (cand am timp) si de iluminari cu led.Ce am observat pana acum: e ceva si cu aranjarea ledurilor. De ex lumina indirecta.Adica led-ul bate spre tavan (presupunem ca e alb) si ai o senzatie mai mare de iluminare.Ceva in sensul asta am vazut la un mall din bucuresti: oarece reflectoare erau indreptate spre niste farfurii imense.Inca un lucru interesant: incearca sa apropii un singur led acolo unde ai 3 imbinari: 2 pereti si tavan.La fel, in functie de dara de lumina lasata pe perteti si pe tavan, poti avea rezultate spectaculoase cu un singur led banal, chiar subalimentat.Timp de experimente sa fie :)Update (era sa uit): inca un efect cica se poate obtine prin pilirea unui led. Odata ca scapi de lupa si in al doilea rand il matuiesti si se imprastie lumina mai frumos (urmeaza sa incerc si eu asta).

Un led bun,de 10W,scoate ceva mai mult de 600 lumeni,si costa sub 45 dolari bucata,cca 30 lei.

Acela la 30 lei ma tem ca e o chinezarie care paleste grav dupa 200 de ore de functionare, compusul fluorescent din fata cip-ului e slab calitativ, cipul LED-ului nu e sudat pe substrat de cupru beriliu, deci se va supraincalzi, nu mai vorbim de compozitia jalnica a luminii "albe" produse, cu un CRI nu mai mare de 50... adica coumarine6 +cip led albastru la 432 nm :jytuiyu

Guest pisica matache

Vorba lui Moromete..''pe ce te bazezi?"Ai folosit un asemenea led,sau doar presupui?Folosesc un asemenea led,la o frontala,folosita zilnic,cred ca are peste 200 ore de functionare.L-am alimentat cu curent variabil intre 0 si 3A,cu o racire oarecum precara.In timpul testelor initiale cred ca i-am dat vreo 6A,din greseala.Ledul traieste bine mersi si-n ziua de azi.Ca tot m-ai facut curios,care e ledul ala original,de 10W,care costa 45 dolari bucata?

Guest MihaiPetrea

Deci primesc tot raspunsuri din care inteleg ca este nesustenabila ideea mea de a-mi schimba becurile din casa cu dispozitive cu leduri facute de mine :jytuiyu .....atunci intreb totusi, cine stie poate mai incolo nu am ce face cu cateva sute de lei si de dragul experientei il fac totusi...ce leduri imi recomanzi???? Multumesc.

Acela la 30 lei ma tem ca e o chinezarie care paleste grav dupa 200 de ore de functionare, compusul fluorescent din fata cip-ului e slab calitativ, cipul LED-ului nu e sudat pe substrat de cupru beriliu, deci se va supraincalzi, nu mai vorbim de compozitia jalnica a luminii "albe" produse, cu un CRI nu mai mare de 50... adica coumarine6 +cip led albastru la 432 nm :jytuiyu

O solutie ar putea fi asta(astfel de tuburi puteti vedea-cei din Bucuresti- in statiile de metrou "Jiului" si "Parc Bazilescu")-la prima vedere par tuburi fluorescente de 36W, au o lumina foarte placuta, clar un CRI ridicat!Si pretul tot ridicat, daca e altceva decat un moft personal sau necesitatea de a aprinde si stinge lumina de 30 de ori pe zi, nu are sens, din economia de energie nu prea se amortizeaza investitia...iar lumina "inlocuitorului" de tub fluorescent e clar mai putina decat cea produsa de tubul clasic-desi mai buna calitativ, cel putin sub aspectul compozitiei spectrale.

http://tuburiculeduri.ro/category/tubur ... cu-leduri/

• 2 weeks later...

Desi cam scumpe ledurile la momentul actual acestea sunt mai sanatoase decat becurile/neoanele fluorescente care contin mercur, in cantitati mici dar totusi periculoase. Lumina este de asemenea obositoare la neoane sau becuri econimice. Am testat becuri econimice de la well, philips si osram. Well pare mai ok si osram la 25W ~ 1900lm.Exista si leduri care se alimenteaza direct la 220V CA. ACRICHE A3-2 de 4W, 200 lumeni la care trebuie atasat si un radiator.Alte marci adunate de pe forumuri:Cree XM-L alb cald, 600 lm maxim Nichia superflux [email protected] si ledul recomandat de pisica matache este accesibil, cu 2-3 leduri luminezi bucataria. Ramane sa le adaptezi sursa si racire; depinde cat de inginer esti. Consumul cam acelasi ca un bec econimic, dar lumina si siguranta mai mare. Ramanand din pacate un lux aceste leduri pe care putini sil permit. :|

• 1 month later...