Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Greutatea maximă remorcă (permis BE)


ionescu liviu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Pentru BE masa maxima autorizata a ansamblului este de 3,5 tone maxim. Ca atare din 3,5t scazi masa masinii, masa remorcii si => care este sarcina maima utila. Desigur trebuie respectate si alte conditii cum ar fi: automobilul de tractare sa fi autorizat sa traga masa maxima autorizata a remorcii (mai exact chiar daca remorca este goala si practic nu depaseste masa maxima autorizata a automobilului tot nu-i bine).

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Pentru B masa ansamblului este de 3.5 tone, cu exceptia cazului in care tragi o remorca usoara (masa maxima autorizata sub 750kg). Deci cu cat. B poti trage, cu o masina de 3.5t, o remorca de 750kg. Total 4250 kg. Categoria BE este pentru ceea ce depaseste cele de mai sus.Trebuie tinut cont de ceea ce poate remorca masina, scrie in talon.

Link spre comentariu

Pentru B masa ansamblului este de 3.5 tone, cu exceptia cazului in care tragi o remorca usoara (masa maxima autorizata sub 750kg). Deci cu cat. B poti trage, cu o masina de 3.5t, o remorca de 750kg. Total 4250 kg. Categoria BE este pentru ceea ce depaseste cele de mai sus.Trebuie tinut cont de ceea ce poate remorca masina, scrie in talon.

Eu tractez o remorca de 2500kg mtma cu un passat,am fost oprit de politie pentru verificare categorie permis(am BE CE) passat-ul nu atre voie sa tracteze mai mult de 1600kg,dar nu am fost sanctionat.

post-13773-139829492918_thumb.jpg

post-13773-139829492922_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...

Pentru B masa ansamblului este de 3.5 tone, cu exceptia cazului in care tragi o remorca usoara (masa maxima autorizata sub 750kg). Deci cu cat. B poti trage, cu o masina de 3.5t, o remorca de 750kg. Total 4250 kg. Categoria BE este pentru ceea ce depaseste cele de mai sus.Trebuie tinut cont de ceea ce poate remorca masina, scrie in talon.

Asa e.Articolul 30 din noul regulament rutier zice: http://www.permisulauto.ro/noul-regulam ... rt-45.html
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Vezi art 157 lit b din Regulamentul pt aplicarea OUG 195?2002.Autovehiculul tragator nu poate tracta o remorca mai grea decat masa proprie (pt asta ai nevoie de sistem propriu de franare al remorcii pt ca nu mai poate fi considerata remorca usoara iar inacest caz sistemul inertial nu-si mai face treaba eficient).

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator tyc

Mircea ,incearca faza cu remorca pe la Passau ...cunosc persona care a trait o 'aventura' pe motivul acesta .Moped da ,motocicleta nu ca te claseaza la conducere fara permis ,mai exact fara posedarea categoriei necesare - se considera similar cu conducerea unui camion cu permis cat. B .

Link spre comentariu
Mircea ,incearca faza cu remorca pe la Passau ...cunosc persona care a trait o 'aventura' pe motivul acesta .

 

Aici am inteles ca se discuta despre legislatia din Romania si despre asta vorbeam,dar tu imi spui ca in America te pune cu mainile pe capota pentru viteza.

Eu am mai vazut ca la categoria B esti conditionat ca MTMA a remorcii sa nu depaseasca masa proprie a vehiculului tragator,pe cand la cateoria BE spune:CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3. 500 kg; gresec???

Link spre comentariu
Vizitator tyc

E vorba de Passaul de la granita cu Austria .Ca pe acolo se vine in RO.Asa e ,max 3500 kg asa ca legal pt ce ai in poza trebuie C -ul . Si cum spunea un antevorbitor ai avut mare noroc ca gaborul nu cunostea legea . Poate dupa aia a deschis sacul cu morcovi dar tardiv .

Link spre comentariu

E vorba de Passaul de la granita cu Austria .Ca pe acolo se vine in RO.Asa e ,max 3500 kg asa ca legal pt ce ai in poza trebuie C -ul . Si cum spunea un antevorbitor ai avut mare noroc ca gaborul nu cunostea legea . Poate dupa aia a deschis sacul cu morcovi dar tardiv .

De ce trebuie categoria C la ce este in poza (sunt posesor si de categoria C),atata timp cat la BE spune altceva? Stiu unde este Passau,am trecut pe acolo. Probabil gaborul cunostea legea,si mai probabil tu nu o stapanesti suficient de bine(la ce articol m-ai fi incadrat daca erai tu politist?).
Link spre comentariu

pentru utilaje agricole este necesar tr sau C,deci cu C poti conduce tractor dar cu tr nu poti conduce camion.

Momentan se poate tractor sau utilaje agricole cu cat B.Se va reglemanta la aparitia noului regulament de aplicare , ca asa`i la noi, facem o lege apoi un regulament ca sa stim cum sa o aplicam.Grig
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări