Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ECF82 ca final de "putere"


THOMAS

Postări Recomandate

Sunt sigur ca foarte multi pasionati de tuburi electronice,mai "vechi" sau mai "noi" detin prin cutiile lor de piese o sumedenie de tuburi din seria ECF**,sau PCF**,sau chiar 6F1P si pe langa acestea poate unii mai au si trafuri de cadre din vechile TV pe tuburi.

Am discutat cu userul pe PM,iar ideea d-lui mi s-a parut extrem de interesanta si anume de a "pune la treaba" aceste tuburi mai mult decat stiu ele sa faca,peste schemele de aplicatii in diverse defazoare pentru etaje PP cu tuburi de putere.

Am gandit o schema de amplificator PP de doar 3W,dar wati foarte frumosi care pot fi generati de doar doua tuburi din seria E(P)CF** sau 6F1P.Schema a fost gandita pentru ECF82 (6F1P) dar sigur va functiona bine si cu E(P)CF802.

Investitia este minima,trafurile de iesire si chiar cel de alimentare sunt realizate pe miezuri de trafuri de cadre (din TV A/N vechi),iar constructia poate fi realizata foarte compact,depinzand foarte mult de imaginatia fiecaruia.

Amplificatorul poate fi folosit cu succes si ca amplificator pentru casti,performantele fiind deosebite: 3W,THD=~4%,Bf=15Hz....30Khz la 0dB,iar spectrul armonic este comparativ cu cel al unui SE cu trioda.

In datele pentru realizarea OT am specificat numarul de spire si diametrul pentru a realiza si un secundar pentru casti de 32ohmi.Traful este realizat in trei camere (galeti) pe carcasa de baza cu ajutorul unor cartoane cu grosimea de 0.5mm,bineinteles ca se poate realiza si fara acesti galeti,bobinand un primar,secundarul si apoi ultimul primar.Diametrul sarmei pentru primar poate fi cuprins intre D=0.15mm...0.18mm,depinde de abilitatea celui ce-l bobineaza.

Cine nu doareste,poate renunta la NFB bineinteles castigand sensibiltate la intrare,dar va spun,cu NFB suna mai frumos.

Mai jos aveti cam tot ce trebuie din punct de vedere teoretic pentru a realiza acest mic amplificator.

 

schema

Posted Image

bloc de alimentare

Posted Image

traful de iesire

Posted Image

 

Sigur ca acest amplificator poate fi folosit si la un PC.

O sa realizati si dv. ca un 2X3W pentru un apartament este foarte mult si in plus mai "scapati" si de aceste tuburi si multe alte vechituri ce va prisosesc,iar investitia este minima dupa cum am spus mai sus sau dpa cum spune si :"cam cu ce avem prin casa!"

 

P.S puterea pe sarcina poate fi ceva mai mare de 3W dar..............THD>10%!!!!!!

Link spre comentariu

Eu am incercat de mai multe ori pcf82 drept amplificatoar de casti in mod se,dar din pacate sunetul mult sub o trioda (ex pcc88),si cam instabila.(probleme pe inalte)Amplificare mare in pentoda.Nu am avut decat 3,dar toate 3 cam la fel sau comportat.Am incercat si pcf80,aceeasi problema.A fost si cauza pt care am incetat sa le mai folosesc in partea audio la cateva experimente ce vizau radiouri.Probabil in pp sa se schimbe treaba... Fara nfb nu cred ca se poate... Cu lampa asta pot iesii experimente dragute,de exemplu radiouri in AM cu o singura lampa,pentoda amplificator audio si trioda amplificator frecventa.Eu am incercat si invers.. :rade:

Link spre comentariu

Eu am incercat de mai multe ori pcf82 drept amplificatoar de casti in mod se,dar din pacate sunetul mult sub o trioda (ex pcc88),si cam instabila.(probleme pe inalte)Amplificare mare in pentoda.Nu am avut decat 3,dar toate 3 cam la fel sau comportat.Am incercat si pcf80,aceeasi problema.A fost si cauza pt care am incetat sa le mai folosesc in partea audio la cateva experimente ce vizau radiouri.Probabil in pp sa se schimbe treaba... Fara nfb nu cred ca se poate... Cu lampa asta pot iesii experimente dragute,de exemplu radiouri in AM cu o singura lampa,pentoda amplificator audio si trioda amplificator frecventa.Eu am incercat si invers.. :rade:

Eu am facut un astfel de amplificator pentru cineva din Campulung Muscel si nu va ascund ca am folosit ca OT transformatoare din comert de 2x115V/2x6V/5W,nu mi-am dat un interes prea mare tocmai pentru ca nu aveam incredere in aceste tuburi,dar dupa finalizarea proiectului am ramas impresionat de placutul sunet obtinut,mai ales pe casti.

Daca pentru trafurile cumparate din comert (trafuri de alimentare )vom folosi secundarele in serie,vom obtine un Raa=11.6K/32ohmi,iar cu secundarele in paralel avem un Raa=11.7K/8ohmi,adica exact ce avem nevoie,dar cu un traf bine facut asa dupa cum am si aratat in desenul de mai sus,sigur si performantele acestui mic amplificator vor fi mai bune.

Bineinteles ca ECL80 este ceva mai "tare" pentru un proiect audio,dar sincer,chiar nu am mai vazut de mult aceste tipuri de tuburi...,singurul inconvenient,daca pot spune asa,la acest tub este faptul ca cele doua tuburi din balon; trioda si pentoda au katodul comun,problema care nu-ti permite prea multe configuratii electronice si sigur imi veti da dreptate.

 

Cam asa arata trafurile despre care v-am vorbit:

Posted Image

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Sunt sigur ca foarte multi pasionati de tuburi electronice,mai "vechi" sau mai "noi" detin prin cutiile lor de piese o sumedenie de tuburi din seria ECF**,sau PCF**,sau chiar 6F1P si pe langa acestea poate unii mai au si trafuri de cadre din vechile TV pe tuburi.

Am discutat cu userul pe PM,iar ideea d-lui mi s-a parut extrem de interesanta si anume de a "pune la treaba" aceste tuburi mai mult decat stiu ele sa faca,peste schemele de aplicatii in diverse defazoare pentru etaje PP cu tuburi de putere.

Am gandit o schema de amplificator PP de doar 3W,dar wati foarte frumosi care pot fi generati de doar doua tuburi din seria E(P)CF** sau 6F1P.Schema a fost gandita pentru ECF82 (6F1P) dar sigur va functiona bine si cu E(P)CF802.

Investitia este minima,trafurile de iesire si chiar cel de alimentare sunt realizate pe miezuri de trafuri de cadre (din TV A/N vechi),iar constructia poate fi realizata foarte compact,depinzand foarte mult de imaginatia fiecaruia.

Amplificatorul poate fi folosit cu succes si ca amplificator pentru casti,performantele fiind deosebite: 3W,THD=~4%,Bf=15Hz....30Khz la 0dB,iar spectrul armonic este comparativ cu cel al unui SE cu trioda.

In datele pentru realizarea OT am specificat numarul de spire si diametrul pentru a realiza si un secundar pentru casti de 32ohmi.Traful este realizat in trei camere (galeti) pe carcasa de baza cu ajutorul unor cartoane cu grosimea de 0.5mm,bineinteles ca se poate realiza si fara acesti galeti,bobinand un primar,secundarul si apoi ultimul primar.Diametrul sarmei pentru primar poate fi cuprins intre D=0.15mm...0.18mm,depinde de abilitatea celui ce-l bobineaza.

Cine nu doareste,poate renunta la NFB bineinteles castigand sensibiltate la intrare,dar va spun,cu NFB suna mai frumos.

Mai jos aveti cam tot ce trebuie din punct de vedere teoretic pentru a realiza acest mic amplificator.

 

schema

Posted Image

bloc de alimentare

Posted Image

traful de iesire

Posted Image

 

Sigur ca acest amplificator poate fi folosit si la un PC.

O sa realizati si dv. ca un 2X3W pentru un apartament este foarte mult si in plus mai "scapati" si de aceste tuburi si multe alte vechituri ce va prisosesc,iar investitia este minima dupa cum am spus mai sus sau dpa cum spune si :"cam cu ce avem prin casa!"

 

P.S puterea pe sarcina poate fi ceva mai mare de 3W dar..............THD>10%!!!!!!

foarte interesanta schema si realizarea

am lucrat si eu cite ceva cu ECF82,un kit de chitara(am folosit ECF82 in preu si defazor) ,un amp de putere(am folosit ECF82 astfel,pentoda primul etaj de amplificare,trioda defazor)

 

cu acest tub se mai poate configura un asemenea amplificator

o pentoda ,amplificator

o pentoda cuplata ca pseudotrioda ,defazor catodina

triodele folosite ca finale pt PP

eu puneam ca finale triodele (Ia 18mA!) ,pentodele au Ia 10mA

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/fran ... /ECF82.pdf

 

e doar parerea mea

felicitari pt inca o schema desteapta

Link spre comentariu

Va multumesc foarte mult pt schema. Cu toate ca dupa parerea unor constructori, nu-i prea la "moda" sa faci amplificator pe cablaj imprimat,acum eu voi ramane la aceasta metoda.Este favorizat si de caldura degajata, care e mica in comparatie cu alte tuburi , plus are destul de multe componente pe care ar fi dificil sa le aranjezi direct pe soclul tuburilor.

Link spre comentariu

Desi ma numar si eu printre cei care sunt de parere ca daca tot muncesti, mai bine faci ceva care sa sune macar pana la 5W...imi place interesul pe care l-a starnit acest tub. Atrag atentia insa ca sunt diferente destul de mari intre diferitele variante, in special in functie de puterea anodica a pentodei, asta ne intereseaza in special. In TV mergeau bine interschimbate, nu se punea problema disipatiei anodice maxime acolo.Va prezint un tabel alcatuit de mine, eu eram interesat de acest tub ca preamplificator si driver, pentru asta culesesem datele. Sursa e radiomuseum, pentru majoritatea, iar ce nu am gasit acolo am completat tot de pe net. Un tub interesant e si 6EA8, din pacate am doar doua bucati, cred ca erau varianta americana pentru tv.uri in loc de pcf802, ma gandesc insa ca poate se mai gasesc pe undeva, asa cum le-am pescuit si eu...

Tabel Lampi_ECF-PCF.doc

Link spre comentariu

Va multumesc foarte mult pt schema. Cu toate ca dupa parerea unor constructori, nu-i prea la "moda" sa faci amplificator pe cablaj imprimat,acum eu voi ramane la aceasta metoda.Este favorizat si de caldura degajata, care e mica in comparatie cu alte tuburi , plus are destul de multe componente pe care ar fi dificil sa le aranjezi direct pe soclul tuburilor.

Sa fim seriosi,nu mai sunt circuitele imprimate de acum 30...40 de ani,cand suportul pe care era placata folia de Cu,adica proprietatile lui electrice si chiar mecanice lasau de dorit.Acum,pe sticlotextolit sau ceramica rezistentele de strapungere electrica sunt foarte bune,dielectric bun, deci capacitatea intre trasee poate fi acceptabila in domeniul audio cu tuburi. Eu cred ca un circuit imprimat bine realizat si mai ales foarte bine spalat de resurile agentului coroziv folosit (HNO3 sau FeCl3),nu are de ce sa puna probleme in domeniul audio.Totusi,ar fi recomandat ca traseele pentru filamente sa nu le faceti prin desen pe placa de Cu ci din fire torsadate de la un tub la altul. Realizti dv. acest proiect si apoi ne spuneti daca sunetul este prost datorita circuitului imprimat.
Link spre comentariu

Exact, si mai ales la anodica asta joasa, problema e doar sa nu apara bucle de masa.La o anodica peste 400V mi-e cam teama de cablaj, totusi...si acolo insa exista solutia realizarii pe cabaj a etajului de intrare si dispunerea finalelor pe socluri de sasiu.Daca imre confirma ca suna bine, cred ca voi face si eu ceva in gen, ca amplificator de PC...intr.o cutie de sursa ATX care ar intra in doua sloturi libere de CD-rom.Daca nu suna foarte rau...face bine la imagine si eu oricum in viata de zi cu zi - muzica, filme - nu ascult nici macar la 2W.Propun si eu o dezvoltare a temei, pentru cine se pricepe si are chef: un SEPP cu traf de iesire "de retea" sau de cadre alimentat prin condensator...tot cu aceasta finala. Avantajul ar fi folosirea unor transformatoare de retea...pierderile la cap de banda s-ar putea compensa cu un equalizer soft, ramane insa sunetul cald dat de finalul pe trafo si lampi.

Link spre comentariu

Monoblocuri (la puterea asta) pe mine ma duc cu gandul la boxe/miniboxe active, fie ele pt. computer sau nu.Daca tot faci separat fa si alimentarile separate, poti folosi trafuri de alimentare mici cu incarcare mica si ai si o separare buna a canalelor. Altfel te complici inutil cu cablurile (nu uita ca in cazul in care le ciupesti in timpul functionarii nu se lasa doar cu plici si finali de schimbat, ca la semiconductoare, poate iesi mai rau din cauza tensiunilor mari).Daca tot e recomandat traful de cadre ca sursa de alimentare, nu cred ca e o problema sa mai gasesti un miez...si asa va merge sigur rece fiecare traf.

Link spre comentariu

Sa arate fioros...la 2-3W :rade: Pentru putere mica recomand E(P)CL84 in PP la ~5W zic eu ca e un minim in camera(dormitor) de pana la 12mp.Altfel un SE cu EL84 sau 6P14P... e tot ce va trebue. In general am observat ca se incearca atacul la EL84 cu lampi cu amplificare mica...consider eu ca e o greseala un 12AX7 (ECC83, 6H2P) sau cu sensibilitate mai redusa 12AT7(ECC81) sau ECC85 mie mi se par mai potrivite ca preamplificatoare in fata lui EL84.Asta se incadreaza si in cerintele lui @carageae adica un 2x2W curati :da ECF82 e o lampa mixta care mie nu imi place, din punct de vedere radio e mai potrivita ECF80

Link spre comentariu

Idea principala era folosirea unor lampi care stau degeaba pe acasa, din materiale refolosite. Asa vom ajunge la un amplificator "low cost" . In plus acest tub inca nu a fost valorificat intr-un montaj PP. Poate fi considerat ca un experiment sau o jucarie "fioroasa" pt oameni in toate firea. Sper ca stiti de gluma.

Oricum, daca bunul D-zeu ma ajuta si lenea nu ma omoara, pana la inceputul scolii sper sa fie gata. Am de gand si realizarea unei perechi de boxe cu cate 4 difuri de acest gen http://www.radiomuseum.org/r/fernm_leip_l2503.html . Deja am 7 bucati , imi mai trebuie o singura bucata. Si poate n-o sa fie o boxa high-end, dar mie mi-au placut cum suna aceste difuzoare si pt niste amplificatoare de 2-5W trebuie sa fie destule pt auditii zilnice.

Link spre comentariu

Dom' Lazaroiu, C2 si C3 mi se par....Cred ca ar trebui scosi din schema si ajustate rezistentele.Adica C2 scos, R20 legata direct in catod si recalculata valoarea (normal R3 serie cu R4 inlocuite cu o singura rezistenta. De asemenea C3 scos, C8 legat direct in catod si recalculata valoarea R6 si eventual R1 pentru simetrie.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări