Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

magnetofon Rostov


Postări Recomandate

Salutare dragi colegi,

 

De mult nu am mai creat un topic nou, dar cand este nevoie, trebuie.

 

In alta ordine de idei, dati-mi voie sa va prezint situatia pe care o intalnesc si pentru care va cer o perere sau recomandare.

Detin un magnetofon (marca Rostov), cu niste benzi de diferite marci de genu' BASF, Agfa, Orwo, ceva rusesc (foarte putin) si niste Scotch-uri. In momentul cand rulez rola debitoare, banda ce se desprinde de pe stratul anterior, este puternic incarcata cu energie statica. Efectul este valabil pentru toate tipurile de benzi pe care le detin. El este asa de puternic, incat de curand am facut rost de o rola de aluminiu, iar cand rola este derulata cu viteza mare, se incarca static, iar efectul este rapus catre masa magului. Rola de aluminiu devine ca un condensator.

 

Am facut si un filmulet in care este prezentat fenomenul:

http://www.youtube.com/watch?v=w7loXEMCsas&feature=colike

 

Intrebarea mea este, cum as putea descarca energia statica cumulata in benzi? Rola de aluminiu are avantajul ca energia cumulata este descarcata catre masa. Si ca sa nu uit, benzile erau incarcate static de dinaintea utilizarii unei role de metal.

 

Orice sugestie, recomandare, intrebare este bine primita.

Va multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ne puteti spune o temperatura a mediului ambiant in care sunt pastrate benzile?De asemenea, specificati modul de pastrare a lor, si timpul cat au stat neutilizate.Pe timpuri, unii recomandau o redare normala a benzii, pe ambele parti; altii, recomandau derulare rapida inainte-inapoi. Eu am reusit asta, cu benzi ORWO 540. In alta ordine de idei...rola de aluminiu cum sa se incarce electrostatic?Si daca permiteti o gluma..., plimbati un magnet cat mai puternic peste rolele cu banda; :ras:

Link spre comentariu

- :da cred o sa incerc varianta cu magnetul, sigur va da randament, am cativa magneti de la un HDDTemperatura de pastrare a fost una medie, eu am avut in camera intre 20-25 de grade. Vara asta a fost ceva mai cald, (caldura mare, mon cher) in jur de 27-28 de grade.Modul de pastrare: intr-un dulap pastrat inchis mai tot timpul. Timpul de neutilizare: cel mult un an.Banda se incarca static, rola de Al nu stiu de ce da scanteia aceea. Devine precum un condensator. Asa cum se vede si in film.Problema este ca la derulare mai rau fac, stiu ca la o rola Sony, dupa derulare la sfarsitul benzii, capatul cand sarea la finish, ramanea lipit "static" de carcasa magului. Culmea este ca si la celalalt mag, tot acelasi fenomen face, doar ca acela nu are carcasa de metal, ci de plastic.L.E. iata dovada si cu o banda Orwo

post-23593-139829482301_thumb.jpg

Link spre comentariu

Electrizarea apare la frecarea benzii izolatoare cu alte piese neconductoare sau chiar cu aerul uscat. E principiul generatorului Van de Graaff, cu care se obtin milioane de volti. In industria textila, tipografii si alte locuri pe unde se plimba cu viteza mare fire sau benzi izolatoare se aplica pe mosoarele respective niste maturi (perii) din fire conductoare (un fel de cauciuc conductor), legate la pamant, ca sa nu te trozneasca atunci cand iei mosorul de pe masina de bobinat. Iar la automobile se leaga de caroserie o banda de cauciuc conductor prin care se descarca la pamant sarcina electrica acumulata la viteze mari prin aer uscat. Acum, in cazul benzii de magnetofon nu prea ai cum sa o "perii" fara sa o deteriorezi. Posibil sa fie si umiditate scazuta in atmosfera, in vara asta fara precipitatii.Ar trebui ca toate piesele cu care vine in contact banda sa fie conductoare si legate la pamant. Probabil asa se descarcau cele doua fete ale benzilor cand erau rulate pe ambele parti, cum zicea un coleg mai sus. Niste foite de staniol subtire, legate la masa si care sa "mangaie" ambele fete ale benzii, ca un fel de steaguri in miniatura ar putea fi o solutie, cu conditia sa nu frece banda si s-o deterioreze. Ar trebui sa existe chiar o mica forta de atractie electrostatica intre foita si banda electrizata. Practic n-am incercat, e numai o sugestie.

Link spre comentariu

Rola de aluminiu are avantajul ca energia cumulata este descarcata catre masa.

Daca doriti sa utilizati rola de aluminiu confectionati rolele culegatoare ale magnetofonului din metal (aluminiu sau alama) care sa faca legatura prin ele si mecanisme (rulmenti) la masa.
Link spre comentariu

Atuncia o sa incerc in felul urmator. voi lua niste staniol cu care se inveleste pestele inainte de a fi pus pe gratar, iar apoi (staniolul nu pestele) il voi pune peste ghidajele magnetofonului. De asemenea, voi cupla masa magului la impamantare, iar apoi o sa fac derularea unei benzi incarcate static. Este buna metoda pe care o voi incerca? Stau si ma gandesc daca celalalte maguri au priZa cu impamantare. :jytuiyuLater Edit: @Dl naebv, banuiesc ca va referiti ca sa confectionez tamburii de prindere a rolelor din metal? Sau ghidajele?

Link spre comentariu

Nu cred ca va merge. In practica, magul are ghidaje fixe metalice care sunt electric conectate la masa. Logic ar trebui ca tamburul din dreapta sa adune pe rola banda neutra static. Dar nu e asa, insasi frecarea cu ghidajul metalic sau axul cabestanului genereaza electricitate statica. In practica sunt doua solutii, una pasiva si una activa. Cea pasiva se refera la asigurarea de minim 50% umiditate relativa in incapere, dar asta e un risc de desprindere a benzii de pe suport, mai ales daca sunt benzi vechi. Cea activa este cu un mic generator de hv pentru ionizarea portiunii de aer din jurul benzii care iese spre rola din dreapta, scanteile vor fi preluate intre electrod si masa, fara riscul actual al gauririi benzii daca face scanteie. Simpla legare sau contact catre impamantare nu descarca in totalitate energia statica. Sunt solutiile ce se aplica la benzile transportoare in industrie, unde banda in sine se misca dar prin tamburi metalici legati la masa. O intrebare, cand afara ploua, fenomenul e de aceeasi intensitate?Scuze de postare kilometrica...Bafta! Costel

Link spre comentariu

Nu face nimic daca postarile sunt kilometrice.Pe timp de ploaie nu am observat daca efectul este la fel de proeminent, desi tind sa cred ca este fenomenul mai mic. In perioada asta a verii, prea putin a fost ploaie ca sa pot face teste. Cred ca ma duc in toaleta cu magul, unde este umiditatea mai mare si derulez niste benzi. Aseara mi-am legat magnetofonul la impamantare si am pus o rola de plastic plus staniol peste ghidaje. In continuare sunt legate static benzile.

Link spre comentariu

Dupa parerea mea, n-are nicio legatura impamantarea magnetofonului.Nu voi sti sa ma exprim in termeni stiintifici, dar e electricitate statica acumulata in banda, diferentele de potential nu se pot raporta-exprima-scadea-compensa fata de pamant, considerat a fi avand potential electric 0; Imi cer scuze pentru exprimarea mai...neprofesionista!Si o rezolvare tehnica:intr-un almanah Tehnium era data o schema pentru demagnetizarea capetelor de magnetofon/casetofon;la acea vreme il construisem si eu, e drept, speram si ma asteptam la calitati hi-fi de la Majak:)Poate ca un astfel de dispozitiv, construit si utilizat corespunzator, ar putea rezolva problema dumneavoastra!Stiu eu? E posibil sa fie folositor si la demagnetizarea ghidajelor?

Link spre comentariu

Nu face nimica in ceea ce priveste exprimarea. Am inteles unde doriti sa ajungeti. Din cate stiu, demagnetizorul este necesar atuncia cand un element de metal al ghidajelor sau al capetelor de redare/inregistrare este magnetizat. Personal, acest lucru l-am patit la un Philips cand capul de redare imi stergea banda fiind magnetizat. prin demagnetizarea lui, am scapat de efectul stergerii de banda. Din cate mai cunosc, stiu ca fulgerele sunt create datorita aerului uscat. In momentul cand energia cumulata este suficient de mare cat sa strapunga distanta de la nor la pamant prin intermediul aerului, are loc descarcarea unui fulger catre pamant.

Link spre comentariu

Nimic pe cale magnetica nu se poate folosi. Fie atmosfera cu umiditate controlata fie un mic ionizator. Asta e in fapt un generator de 2-4kV cu un electrod ascutit intr-un tub gaurit schwaizer si legat la masa. Se monteaza in apropierea benzii dupa iesirea din rola presoare catre rola. Distanta trebuie sa fie destul de safe intrucat va aparea efect Corona sau descarcari similare cu ce ai acum, insa avantajul major este ca banda va fi neutra static. Cum bine a spus mai sus cineva, legarea la impamantare sau potential 0 nu rezolva problema, doar te pazeste de descarcarea accidentala prin tine. E nevoie de potential static de sarcina opusa pentru neutralizare, asta stiu ca se face doar cu ionizator. Solutia este independenta de mag si o poti muta dupa nevoi pe care mag doresti. ( de exemplu descarcarile Corona de pe TV18 la vechile tv a/n, insa acolo erau 18kV...)Bafta! Costel

Link spre comentariu

Din fericire am un "generator de scantei" (aprinzator de aragaz) care produce acel efect denumit Corona.

 

Iata si inculpatul: http://www.youtube.com/watch?v=0vLRfkcMBuE&feature=colike

 

Din cate am inteles, voi face o astfel de schema: post-23593-139829483058_thumb.jpg

iar acel ionizator va functiona in permanenta indiferent daca banda este incarcata static sau nu. Nu ar fi o problema realizarea lui, doar ca nu pricep realizarea capului. Eu am inteles ca fac rost de un varf ascutit, inconjurat cu un tub schwaizer (banuiesc ca un cilindru rotund) conectat la masa, iar apoi acel varf ascutit il intrept catre mijlocul benzii cu pricina, destul de aproape incat sa nu-mi provoace efectul de corona.

 

Intrebarea mea este daca varful respectiv are voie sa faca efect corona cu tubul schwaizer? Sau si ala trebuie departat la o distanta safe? Recunosc ca nu prea stiu ce-i ala tub schwaizer.

Are vreo influenta ionizatorul asupra electronicii - gen preu de capete, preu de mic, s.a.m.d.? Sau doar daca se produce efectul corona?

 

Multumesc pentru raspunsuri.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări