Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

vreau o idee

Guest gabi_valcea
 Share

Recommended Posts

Guest gabi_valcea

dispun de un transformator de 2x11V 1.5A ,2 boxe de câte 10W cu incinta din lemn... și as vrea sa fac un amplificator din ele + niște tranzistori/un circuit integrat și câțiva condensatori și rezistoare care o sa le cumpăr când o sa vad o schema....

Guest gabi_valcea

Cauta pe forum sau pe google TDA2030.Intre timp sa fii sigur ca ai destule cunostinte ca sa realizezi acest proiect.PS: roaga un moderator sa mute topicul la incepatori.

Am suficiente cunostinte...tinand cont ca am 2 ani de liceu pe domeniul electric si am mai facut diverse montaje...M-ar interesa ceva in punte... Tocmai am aflat ca pot procura 2 difuzoare de 100w pe 4 sau 8 ohmi... orice idee e bine venita...

@gabi_valcea ca sa realizezi un amplificator mono de 100W iti trebuiesc pentru varianta cu final bipolari alimentari de aproximativ +/-30Vcc si pentru final mosfet ceva mai mult de +/-35Vcc, la o putere de minim 160W, la varianta stereo puterea sursei evident se dubleaza, ori tu de la acel traf poti obtine doar +/-13Vcc ceea ce iti permite o putere maxima de aproximativ 15W, doar ca nici astia nu cred ca se pot obtine stereo datorita curentului prea mic, se exclude din start orice versiune de amplif in punte.

In cel mai bun caz scoti din trafu tau un amplif de 2x14W cu o clasa D. Asta daca te incumeti sa lipesti un gandac cu 36 de picioare. N-ai nevoie de radiator, dar sunt ceva piese pe langa el.

Mai multe gasesti aici: http://www.st.com/internet/com/TECHNICA ... 178777.pdf inclusiv cablajul

Gandacul nu stiu daca il gasesti pe la noi. La Farnell e 11 RON (la care se adauga TVA si transport).

Guest gabi_valcea

as dori sa comand un transformator toroidal de la petra iasi... dar nu stiu cum sa scriu acolo ce-mi trebuie mie... imi trebuie 2x18V( redresata sa obtin +/-25V c.c.) la un curent de 8A , o tensiune de 9V 300mA si o tensiune de 12V dar nu stiu cati amperi... dar din cate stiu eu nu afecteaza daca curentul este mare...ca isi ia fiecare consumator cat ii trebuie... sa ma ajute si pe mine cineva cum completez formularul acela de comanda...cu o poza cu valorile...

Ca sa-ti spunem ce tensiuni si ce curenti minimi trebuie, tu trebuie sa precizezi ce anume vrei sa alimentezi.Deci ce amplificator vrei sa alimentezi cu +/-25V ?Ce se alimenteaza din tensiunea de 12V ? (vezi ca 12VAC dupa redresare si filtrare devine aprox. 16VDC).

Guest gabi_valcea

-2x18V( redresata sa obtin +/-25V c.c.) la un curent de 8A la alimentarea unui amplificator cu 4xTDA7294-9V 300mA la alimentarea corectorului de ton-12V defapt sunt 10V am citit gresit pentru alimentarea vu-metrului

as dori sa comand un transformator toroidal de la petra iasi... dar nu stiu cum sa scriu acolo ce-mi trebuie mie... imi trebuie 2x18V( redresata sa obtin +/-25V c.c.) la un curent de 8A , o tensiune de 9V 300mA si o tensiune de 12V dar nu stiu cati amperi... dar din cate stiu eu nu afecteaza daca curentul este mare...ca isi ia fiecare consumator cat ii trebuie... sa ma ajute si pe mine cineva cum completez formularul acela de comanda...cu o poza cu valorile...

la petra poti comanda si telefonic, spui doar ce tensiuni si curenti vrei in secundar si de restul se ocupa ei. Succes!