Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

parametrii si masurarea difuzoarelor


Postări Recomandate

VTP - ultimul tau post demonstreaza ca nu ai priceput NIMIC din fenomenul constructiei unei boxe cu ajutorul masuratorilor. Chiar daca pentru tine e o surpriza, dar si marii producatori procedeaza la fel. Ba chiar si softurile sunt aceleasi ca cele folosite de DIY-eri in proportie de 90%. Tu stii una si buna: domnule, eu am PIX si ureche cu care ascult timbrul boxei. Nimic mai gresit. Tocmai ca o boxa nu trebuie sa aiba timbru, trebuie sa fie transparenta, si asta se realizeaza printr-o coerenta maxima in ceea ce priveste raspunsul in frecventa, distorsiuni, fazare corecta, etc... lucruri pe care nu le vei reusii niciodata cu pixul si urechea. Cu pixul si urechea o sa obtii o boxa cu timbru. Timbrul urechii tale, si dupa cum stim, peste varsata de 3o de ani urechea incepe un declin progresiv si ireversibil.

Acest post poate fi STICKY!!! Arata CLAR ce inseamna sa NU STII ce inseamna TIMBRU!Pentru cei care mai cred ca acest user stie despre ce se vorbeste, pot sa-l urmeze pana unde vor!(pentru intelegere: daca vocile nu ar avea timbru, nu s-ar deosebi intre ele!)
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 123
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

VTP - iar ai dat-o in bara. Da, vocile au timbru si se deosebesc intre ele. Tocmai ca boxele nu ar trebui sa aiba timbru si nu ar trebui sa se deosebeasca intre ele - ci pur si simplu sa reproduca ceea se aplica la bornele, adica sa fie transparente . Tocmai acest lucru se urmareste prin constructia atenta a difuzoarelor si mai apoi a boxelor: Eliminare oricarui timbru, distorsiuni, rezonante, etc....Evident, eliminarea completa a TIMBRULUI (cum ii zici tu - pt. ca in cartile de specialitate nu apare asa ceva) nu e posibila, dar asta se urmareste. La ce enormitati spui, ma abtin cu greu sa nu folosesc niste adjective neortodoxe, dar tocmai am fost avertizat sa nu mai fac acest lucru(si nu inteleg de ce!?).

 

Si uite asa - din cauza cruciadei solitare duse de VTP am facut praf topicul omului care incearca sa faca ceva deosebit, si efortul nu e deloc de neglijat.

Link spre comentariu
Vizitator Paddy

Domnule Ianush, eu zic ca ceea ce era de spus s-a spus. Cine este interesat(a) poate sa citeasca discutia, sa urmareasca linkurile si sa traga singur(a) concluziile.

Link spre comentariu

Tocmai ca o boxa nu trebuie sa aiba timbru, trebuie sa fie transparenta, ...

Eu stiu ca transparenta este un atribut (subiectiv sau obiectiv?) prin care exprimam faptul ca orice detaliu sonor este redat, fara a fi alterat si fara ca anumite coloratii sa influenteze materialul redat. Deci ce intra, sa fie redat asa cum este, fara alteratii sonore.Buba este ca in functie de pret, difuzoarele au compromisuri, mai mari sau mai mici.Membrana difuzorului supusa oscilatiilor, tinde sa rezoneze. Asta distorsioneaza sunetul atunci cind semnalul aplicat este in apropiere de frecventa naturala de rezonanta a materialului (sau daca extindem a a intregului ansamblu oscilant) si genereaza armonici. Rezulta un raspuns neuniform in frecventa deoarece armonicile generate nu vor avea aceeasi amplitudine a armonicilor, in functie de materialele folosite la constructie. Variatia armonicilor creeaza un timbru specific acelui difuzor. Tehnicile moderne reusesc sa evite acest fenomen. Insa el exista! Sa nu uitam bextrenul, prin anii 70, folosit la monitoarele BBC, care colora sunetul destul de mult. Inlocuit destul de rapid de polipropilena.Poate "timbru" nu este un termen modern/uzual al difuzoarelor, insa "coloratie" este utilizat frecvent. Partea dezavantajoasa este ca in ultimul termen, intra destul de multe alte fenomene care "coloreaza" sunetul.Apoi mai exista un fenomen care tine de armonicile aurale. Fiecare ureche are curba ei de sensibilitate si fiecare pavilion creeaza setul sau unic de armonici. De aceea noi, nu auzim identic si avem preferinte in: "asta imi place, asta nu imi place", cum suna.Practic fenomenul de rezonanta (naturala) creeaza armonici, iar armonicile creeaza un timbru sau o coloratie a sunetului redat. Interesant este ca timbrul este definit de 37 de parametri :limb:
Link spre comentariu

Hmm....la Munchen 2012 in camera Genelec tocmai se discuta despre timbru la incintele lor.Brooke Miller care presta la modul "serios" a tinut sa mentioneze materialul lemnos folosit la constructia chitarei sale (...BTW...era placaj artar) identic "din greseala?" cu unele modele de la Genelec 1036.

Pe nimeni nu am vazut stramband din nas.Pur si simplu fantastice.

Parerea mea si a multor altii (de acolo si nu numai) este ca tocmai timbrul face diferenta.Ken Ishiwata (Marantz) spune acelasi lucru.

Silbatone Acoustics zice la fel,bine,ei merg si mai departe cu tipul de fibre celulozice folosite la constructia difuzoarelor lor cu electromagnet....(au un 8" wide range la care conul nu depaseste 6 grame)......

Am auzit un timbru pe TAD Reference 1 extraordinar si apoi am auzit acelasi pasaj muzical pe Dynaudio Confidence.....jalnic....de tot rasul.

Cessaro Horns ...cu un bas (a se citi ...timbru) fenomenal de rapid si foarte bine echilibrat in sistem....folosea woofer de la TAD......(pentru cei care vor sa studieze - TAD foloseste multiple fibre celulozice (hartie) cu diferite densitati pentru constructia wooferelor).

 

La o auditie,TOTUL se bazeaza pe MUZICALITATE si TIMBRU.

Nu exista altceva in delectarea cu muzica.

Link spre comentariu

Asa cum a dezvoltat si Liviu Ianush Timbru = Coloratie = Distorsiune. Dupa parerea mea (si nu cred ca sunt singur) distorsiunea trebuie eliminata indiferent de unde vine (difuzor, incinta, camera, electronice, etc...).De ceea ce zice felixx ca s-a discutat la Munchen am mari rezerve. Se stie ca producatorii inventeaza tot felul de tertipuri ca sa isi scoata marfa in avantaj. De data aceasta au discutat despre timbru. Data viitoare vor discuta despre distorsiune. Peste 2 ani vor discuta despre coloratie. Si pana la urma discuta despre acelasi lucru dar in alt ambalaj.Felixx - zici ca ai auzit un "timbru" la TAD si altul la Dynaudio. Foarte bine. Eu insa te intreb asa: ai ascultat cele 2 boxe in conditii identice? aceasi camera, aceasi amplasare, etc.? Eu am ascultat de nenumarate ori aceasi boxa in camere/conditii diferite si mama...... ce "timbru" diferit aveau.

Link spre comentariu

Asa cum a dezvoltat si Liviu Ianush Timbru = Coloratie = Distorsiune. Dupa parerea mea (si nu cred ca sunt singur) distorsiunea trebuie eliminata indiferent de unde vine (difuzor, incinta, camera, electronice, etc...).De ceea ce zice felixx ca s-a discutat la Munchen am mari rezerve. Se stie ca producatorii inventeaza tot felul de tertipuri ca sa isi scoata marfa in avantaj. De data aceasta au discutat despre timbru. Data viitoare vor discuta despre distorsiune. Peste 2 ani vor discuta despre coloratie. Si pana la urma discuta despre acelasi lucru dar in alt ambalaj.Felixx - zici ca ai auzit un "timbru" la TAD si altul la Dynaudio. Foarte bine. Eu insa te intreb asa: ai ascultat cele 2 boxe in conditii identice? aceasi camera, aceasi amplasare, etc.? Eu am ascultat de nenumarate ori aceasi boxa in camere/conditii diferite si mama...... ce "timbru" diferit aveau.

Te astepti ca noaptea sa fie un sfetnic bun, cu conditia sa gandesti!Daca ajungi la o astfel de concluzie: timbru = coloratie = distorsiune, e evident ca trecem de zona greselii neintentionate sau a rea-vointei si ajungem, SCURT in zona nestiintei ce genereaza aberatii pseudostiintifice!Eu inteleg ca sunt interese de un fel sau altul pe forum, dar VASILE, CBI, Sharky, incercati sa va domoliti si luminati prietenul, pentru ca altfel, forumul va reusi sa semene numai confuzie in mintea celor mai putin pregatiti, si, va deveni un mod de propagare a erorilor din noaptea mintzii!Si, cred ca ar fi bine sa incercati sa rezolvati problema NU PRIN TAIEREA POSTURILOR!!!! VA FACETI UN IMENS DESERVICIU!!!!!!!!!!!!!!O PARERE RAMANE O PARERE, DAR O ABERATIE CARE DEZINFORMEAZA, CHIAR SI IN DEMOCRATIA NOASTRA ORIGINALA, RAMANE CEEA CE ESTE, NU O PARERE!
Link spre comentariu

Va rog nu ma mai implicati in disputele de la aceasta sectiune.Eu sunt moderator doar la amplificatoare. Pe restul forumului sunt un simplu utilizator.Moderatorii sunt afisati pe pagina principala, scrisi in dreptul fiecarei sectiuni.LEgat de subiect: Timbrul/amprenta sonora/raspunsul in frecventa+distorsiunile sunt specifice oricarui difuzor si nu pot fi eliminate oricat te-ai chinui. Sunt multe difuzoare care din grafice ai spune ca au distorsiuni sub nivelul de percepere, iar raspunsul in fr e aproape identic, sau e facut din filtre sa fie identic.Suna identic? Nu. Timbrul e totusi diferit. Cum perceptia sunetului unui difuzor/timbrul este dat de o mutitudine de variabile, nu ne putem lega doar de unele dintre ele, decat daca acestea sunt dominante.De exemplu un dif cu un varf de 6dB pe un interval mai extins va fi sesizat si de cele mai de tabla urechi. Dar deja la fineturi lucrurile se complica.Cel putin asa vad eu lucrurile, dar totusi eu nu vad rostul despicarii firului in patru pe o tema de acest gen, mai ale ca nu are finalizare practica. M-ai bine s-ar discuta despre solutiile tehnice de detectarea a rezonantelor si a altor mizerii care ar putea dauna sunetului sau de ce nu imbogati sunetul intr-un mod placut in anumite situatii.IAr in celalalt topic sa se discute despre aplicarea lor in practica asupra FR aflat in constructie.La munca, nu la cearta!

Link spre comentariu

Asa cum a dezvoltat si Liviu Ianush Timbru = Coloratie = Distorsiune. Dupa parerea mea (si nu cred ca sunt singur) distorsiunea trebuie eliminata indiferent de unde vine (difuzor, incinta, camera, electronice, etc...).

:nebunrau: este scos din context :speriatApropo de materialul din care este facut incinta (e un pic subiectv pentru ca promoveaza un produs) http://www.dagogo.com/View-Article.asp?hArticle=233asta cred ca ar trebui sa ne dea de gindit http://www.woodweb.com/knowledge_base/Speaker_Box_Material__Solid_Wood_or_MDF.html un proiect cu incinta din lemn este aici http://www.elforum.info/viewtopic.php?f=4&t=124390&p=1080232#p1074411 dar daca comentam negativ...Posibil sa fie OK! Dar daca suntem puristi?
Link spre comentariu

Eu vad lucrurile ca si Ahegyes. Pentru mine, incinta acustica este cu atat mai performanta cu cat are timbrul mai putin audibil. Nu ar fi ideal ar fi ca boxele sa nu aiba timbru? Cum boxele nu sunt ideale, atunci timbrul nu este distorsiune a semnalului? Timbrul este dat de distorsiuni, raspuns in frecventa on- si off-axis, raspuns tranzitoriu etc. Eu zic ca poate fi masurat in ziua de azi, cumva prin masurarea a ce am spus mai sus concomitent , in functie de puterea aplicata , poate si de unghiul offaxis si alti factori. Ce poate fi auzit, poate fi si masurat.Se poate ca unele boxe cu un anumit timbru sa le placa cum suna unora mai mult decat alte boxe cu timbru mai putin pronuntat, pe unele genuri de muzica (evidentiaza anumite detalii,estompeaza altele sau chiar introduc "detalii" care nu se afla pe inregistrare :ras: ). Iar pentru alte genuri de muzica sau alti ascultatori sunt varza. Acuma fiecare cu gusturile si urechile lor...

Link spre comentariu

Da, tu ce nu intelegi din acea propozitie?

Sincer: NIMIC!Daca timbru este influentat de raspunsul off-axis si etc. ma bag cu picioarele in apa rece si ma apuc sa intavat cite ceva. Eu stiu ca astea sunt independente si nu se coreleaza. Dorim sa avem acelasi timbru si in cazul masuratorii off axis samd...Acu' e drept ca ghiveciul este o mincare buna, insa nu se aplica si in aceasta situatie.LE linkul de mai jos nu merge, dar acestea da http://en.wikipedia.org/wiki/Timbrehttp://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fro.wikipedia.org%2Fwiki%2FTimbru_(muzic%25C4%2583)&ei=Emk_UMieJsLJtAa7xYGIAQ&usg=AFQjCNF8ESf1s6NIl4NWaz8muDnaPjxqlQ&sig2=l2HFX6bGwnPkCgoa9O_L4g
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări