Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

masina de spalat ignis awv 618 - programator(timer) defect ?


Vizitator voodoo_is

Postări Recomandate

Vizitator voodoo_is

Salutare! Detin si eu o masina de spalat Ignis(vechime de 8 ani) si de ceva vreme programatorul nu mai avanseaza, trebuie sa il dau manual. Am vazut ca nu prea se gasesc de cumparat , se poate repara/curata acest programator electromecanic? Eu pe el il banuiesc, dar poate fi si altceva defect? :aut:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Daca programatorol se opreste in faza de spalare,inseamna ca nu mai incalzeste apa.Schimba rezistenta de incallzire.Daca se opreste in alta parte, de vina este programatorul.Poti incerca sa-l remediezi,dar este o munca migaloasa,iar daca nu ai un alt programator din care sa culegi contacte mai putin uzate,de exemplu cele de la electrovalve,las-o balta.Din pacate ,sunt foarte scumpe,cel de Whirlpool (exista un model,vechi de 10 ani,care are un programator mecanic asemanator) costa anul trecut 400 lei.

Link spre comentariu
Vizitator voodoo_is

nu merge deloc pana aproape de finalul programului...adica trebuie sa il rotesc manual,de la clatire stoarcere la sfarasit merge singur...pacat de masina ca arata ca noua...

Link spre comentariu
Vizitator voodoo_is

.adica trebuie sa il rotesc manual,de la clatire

Ai verificat incalzirea?Cred ca la incalzire ai probleme.

Verifica!

O sa verific maine daca incalzeste prin metoda empirica :nas:

Nu detin aparat de masura ca sa masor rezistenta... :jytuiyu

Cam asa arata panoul...Posted Image

 

Folosim doar programul de la 2 la 5.De la 2 la 4 nu se misca deloc(invartim noi),apoi de la 4 la 5 merge singura...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări