Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

VU-metru analogic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

ai unul singur sau 2 ? nu ai cum sa ai 2 fire la un singur acdaca e bloc comun cu 2 ace .. stereo , se leaga separat fiecare canal in parte , daca vei sa-l legi la iesirea amplificatorului iti desenez eu o schema simpla, daca vrei sa-l folosesti in semnal mic ....schema postata

Link spre comentariu

a ... nu-l pune direct la iesire deoarece pe langa un efect de vu-metru mai obtii si un efect pirotehnic .... :snakeman:

Nici chiar asa. Eu am vu-metru cu 24 led-uri pe canal (cu cate 2 UAA180) si semnalul audio e luat de la iesirea statiei , bineinteles printr-un divizor rezistiv :yawinkle:
Link spre comentariu
Vizitator pelikanu

stiu ... dar astea au fost proiectate special sa nu rezulte efecte pirotehnice .... dar ce se intampla cand legi un vumetru cu ac, direct de iesirea unui amplificator de 50W ?

Link spre comentariu
Vizitator Andrei.Hrubaru

hai sa aflam :weedman: parerea mea , si nu e una profesionala, mai bine pune-le la semnal mic sa nu ramai fara ca e pacat :smt005

Link spre comentariu

Ce ne mai invartim in jurul cozii , ca sa mearga bine trebuie sa-i dai semnal cat trebuie indiferent daca e vu-metru cu ac sau cu led-uri sau cu ce o mai fi.La ala cu ac se poate calcula si monta o rezistenta in serie cu vu-metrul si asa se poate lega si la priza daca vrei . DAR repet , rezistenta trebuie calculata , nu sa fie pusa aiurea, sa nu bage careva in priza si dupa aia sa ma injure (daca o sa mai aibe cine :finga: ).

Link spre comentariu

nu am cablajul pentru schema postata de mine , schema e functionala si merge bine , valorile pieselor sunt calculate pt un indicator de 100microA , merge si pe altele valorile pieselor nu sunt critice .iar cu firele ... vei face 2 module separate sau pe acelasi cablaj , si fiecare ac va fi legat la partea lui electrica , ..., minusurile vor fi comune.. daca vrei sa fac cablajul din o singura bucata , cu tot cu partea de alimentare ma anunti. offff urasc sa fac cablaje :weedman: (pentru mine , ca daca e vb de ajutat nici o problema ... )

Link spre comentariu

Multumesc mult Kytan666 da' am vreo posibilitate sa-l leg fara sa fac 2 montaje din alea?Asa e mult de munca dar daca nu merge o sa le fac pe amandoua.Niq_ro, le-am vazut de mult schemele alea, da'nu am vrut sa fac niciuna plus ca ma costau ceva piesele,mai ales integratele.O sa fac mai incolo unu din ala cu diode luminescente.Cautam de mult schema lui.MULTUMESC inca o data Kytan666 :smt006

Link spre comentariu

Niq_ro, le-am vazut de mult schemele alea, da'nu am vrut sa fac niciuna plus ca ma costau ceva piesele,mai ales integratele.O sa fac mai incolo unu din ala cu diode luminescente.Cautam de mult schema lui.

eu am vrut sa spun ca e si schema lui prezentata acolo.. macar verifica ...ideea e sa nu te apuci de 10 montaje..termina proiectel asta cu vu-metru cu ac.... acum ai si cablajul..ca ide, uite un vumetru mai simplu....
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări