Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
philiprobz

strung hobbymat md65

Recommended Posts

Hobbymat-ul are piulita intreaga pe surubul conducator si ca atare caruciorul nu poate fi repozitionat rapid dupa bunul plac. De aici si nervii intinsi la maxim cand ma grabesc sa fac o piesa relativ simpla dar care presupune mai multe treceri. Dau la manivela ca la balamuc si parca stau pe loc avand in vedere ca surubul conducator are pas doar de 1 mm. Asa cum am mai precizat mai sus surubul e M18x1 . Pe un website strain am vazut o adaptare simpla, ingenioasa a  unei jumatati de piulita "half nut" dar care nu stiu daca o sa functioneze si la mine tocmai din cauza tipului de filet pe care il are surubul meu conducator.  Pe site-ul respectiv surubul e cu filet trapezoidal. Mai mult, am observat ca la majoritatea strungurilor "half nut" de fapt presupune o piulita taiata pe jumatate dar  ambele jumatati se cupleaza pe surub si nu una singura. Solutia din linku-l atasat asadar mi se pare nepotrivita pt strungul meu. Cu toate acestea cer si parerile voastre care de cele mai multe ori m-au luminat si m-au indreptat in directia cea buna. Aici link-ul : http://www.deansphotographica.com/machining/projects/leadscrew/13.jpg

Posted (edited)

Salutare.

A ajuns si la mine un strungulet Hobbymat MD65.

Din pacate are cateva probleme, printre care si lipsa dispozitivului de cuplare a avansului automat.

Vin, cu rugamintea, sa ma ajutati cu schita eventual ceva poze detaliate sau un mic filmulet cu el demontat, poate reusesc sa-l dau la facut.

Interesant topicul, am gasit cateva chestii utile aici.

Pacat ca link-urile lui Goguboeru nu mai sunt functionale.

.

pipă.jpg

Edited by utzy

Multumesc, am vizitat toate topicurile de pe forumul ala....de acolo e si luata poza pentru exemplificare.

Ma gandeam ca poate cineva de pe-aici ma ajuta.

:aplauze

On 8/31/2012 at 12:23 PM, philiprobz said:

.....in cazul caruciorului . suruburile din extremitati cand sunt stranse indeparteaza sistemul respectiv si culisarea caruciorului devine usoara iar cel din mijloc trebuie strans pentru atunci cand doresti o fixare mai buna . e nevoie de o corelare a strangerii respectiv slabirii acelor suruburi dar ai sa prinzi ideea sunt sigur.......

La al meu suruburile de la capetele caruciorului cand sunt stranse ''ia jocul'' caruciorului...daca le tot strang caruciorul se blocheaza pe ghidaj.

Iar surubul din centru la strangere deschide-largeste locasul, deci impinge in falca opusa.

Am o nelamurire.

Ce parti, din cele active, vin unse cu vaselina si care cu ulei?

Ce ulei este mai indicat?....am pentru mecanisme fine, de la Dede, la sticluta, dar mi se pare subtire.

La rulmentii axului central am pus vaselina verde. Ghidajele sunt doar curatate, inca nu am dat cu nimic.

Pe rotile dintate pentru avans/filet (din poliamida parca) ce se pune?

Multumesc.

La strungul meu era recomandat peste tot Shell Tellus 46, cu ala a venit gata incarcata cutia Norton.

Este in fapt un ulei hidraulic gen H46.

Ala`l folosesc peste tot, inclusiv pe ghidaje.

Vaselina MoS2 doar la rotile de schimb.

La alea de plastic nu stiu sa trebuiasca sau daca este necesar cred ca siliconica este indicata.

Multumesc....am rasfoit cap-coada!

Va salut cu respect. De putin timp sunt si eu posesor al unui strung MD65 . Daca ma puteti ajuta si pe mine sa gasesc setul de pinioane pentru avans v-as fi profund recunoscator. Si daca are cineva un set de bacuri intoarse la vanzare ar fi si mai bine. Multumesc mult.