Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Help Amplificare 5.1

Ionut Remus
 Share

Recommended Posts

Acum vreo 2 luni m-am apucat de un proiect si acume constructia unui sistem 5.1 cu filtre active! Partea de filtre active e aproape gata (volum digital, analizor de spectru cu LCD, ces etc.) dar acum dupa multe cautari, ma pregatesc sa fac modulul de amplificare si am ramas la circuitele TDA7388 (care il am deja recuperat de la un CD player Auto) pe care ma gandesc sa il folosesc la partea de sateliti (2 tweetere si 2 medii), TDA 2050 (Central) si TDA2052 (Subwoofer). Vreau sa mentionez ca nu vreau o putere foarte mare si cred ca Ci-urile astea isi vor face treaba dupa cum vreau.

Unde cer sfatul este pe partea de alimentare!

TDA7388 in datasheet spune ca se poate alimenta pana la 18V si toate testele sunt facute la 14,4V (pp ca din cauza ca e car amplifier), eu daca il alimentez la vreo 16-17V oare va fi ok pentru o impendata de iesire de 4 ohmi sau sa caut tweetere de 8 ohmi? Si de traf oare e mult un traf de 12V 5-6 A, dupa redresare oare am in jur de 16V in sarcina?

TDA 2050 In datasheet spune ca se poate alimenta pana la 25V dar eu vreau sa-l alimentez la 22-24V, singura mea dilema este ca eu ii voi pune pe iesire o sarcina de 4 ohmi si nu scrie acolo la tensiunea asta de 4 ohmi, trebuie neaparat de 8 ohmi sa fie ? Puterea nu e o problema pentru ca va fi de cel putin 2 or mai mare decat scoate CI-ul. Traf Oare va fi suficient unul de 17V-0-17V alternativ?

TDA 2052 acelasi lucru ca si la TDA2050, doar ca scoate o idee mai mult si pe iesire va fi o putere de vreo 4 ori mai mare si impendata de 4 ohmi (aici chiar am nevoie de 4 ohmi pentru ca subwooferul care l-am luat deja e de 4).Traf va fi acelasi cu cel de la TDA2050, ma gandesc sa-l iau de 6-8 A sa alimentez ambele CI-uri.

Racirea, ma gandesc sa iau un radiator de aluminiu anodizat de 200 mm x 50 mm cu inatime de 25 mm (aluminiu in jur de 3 mm grosime cu vreo 20-25 de aripioare cred e), va fi suficient pentru toate 3 CI-uri?

ASTEPT pareri ca deja nici eu nu prea stiu ce mai vreau ca sunt tot felul de informatii pe net unele gresite altele bune dar nu imi dau raspunsurile de care am nevoie!

17v alternativ o sa fie 24 cc dupa redresare,cam mult pentru 4 ohmi pentru integratele tale2x14v alternativ pentru 4ohmi e superCel auto merge bine cu 16v,tensiunea scade pe la 12-14v.eu am un ha13152 si il alimentez la 18v cu 8 ohmi si coafura rezista :)

17v alternativ o sa fie 24 cc dupa redresare,cam mult pentru 4 ohmi pentru integratele tale2x14v alternativ pentru 4ohmi e superCel auto merge bine cu 16v,tensiunea scade pe la 12-14v.eu am un ha13152 si il alimentez la 18v cu 8 ohmi si coafura rezista :)

Mersi! am sa vad ce traf gasesc de 2 x 14VDar ce spui de radiator....va fi suficient pentru toate 3 CI-uri? (dupa mine ar fi suficient, dar o parere in plus nu strica mai ales daca e argumentata) daca nu sa caut ceva mai mare

Pentru tda7388 merge un traf de 12v 100w,care dupa redresare si filtrare va da cam 14,5v.Puterea care o sa o dea la iesire va fi de aproximativ 15-16w cu un thd de vreo 1%.In legatura cu acel tda 2050...pentru o sarcina de 4 ohm nu va trebui sa depasesti tensiunea de +-19v,iar acel traf iti va da dupa redresare si filtrare va avea cam 22v pe ramura.Puterea data de tda 2050 si 2052 va fi cam aceeasi pt ca ambele sunt alimentate la aceeasi tensiune.Este mai bine si mai sigur sa inlocuiesti tda 2050 cu tda 2052.Puterea de iesire la aceasta alimentare va fi cam de 25-30w.Radiatorul e cam mic,incearca unul cu dimensiunile de 200x130mm cu aripioare de 25 mm

In loc de TDA7388 ti-as sugera TDA7386, in cazul in care inca nu le-ai procurat deja, nu e mare diferenta intre ele, dar cel din urma ar fi cel mai potent din categoria asta de integrate. Eu am facut diferenta intre tda7384 si tda7386 si se simte diferenta, nu neaparat un volum mai mare ci la calitatea audio.Pentru subwoofer ar fi de preferat ceva de putere mai mare...la volum mare nu o sa fii multumit de auditiicu 2052. Pune un tda7294 alimentat la max +-30V daca tot mergi pe integrate.Cu integrate gen tda 2050 nu am lucrat si nu pot sa iti dau sfaturi...dar sa scapi de prea multe trafuri incearca tot ceva alimentat la 16V, nu ai nevoie de putere mai mare decat ceilalti sateliti, asa o sa ramai cu unu pentru sateliti (16V) si unu pt subwoofer (+-25V).Numai bine,Adrian

Pentru tda7388 merge un traf de 12v 100w,care dupa redresare si filtrare va da cam 14,5v.Puterea care o sa o dea la iesire va fi de aproximativ 15-16w cu un thd de vreo 1%.In legatura cu acel tda 2050...pentru o sarcina de 4 ohm nu va trebui sa depasesti tensiunea de +-19v,iar acel traf iti va da dupa redresare si filtrare va avea cam 22v pe ramura.Puterea data de tda 2050 si 2052 va fi cam aceeasi pt ca ambele sunt alimentate la aceeasi tensiune.Este mai bine si mai sigur sa inlocuiesti tda 2050 cu tda 2052.Puterea de iesire la aceasta alimentare va fi cam de 25-30w.Radiatorul e cam mic,incearca unul cu dimensiunile de 200x130mm cu aripioare de 25 mm

M-am gandit sa pun 2 x Tda2052 si mai mult decat probabil asa am sa fac!Radiatorul ma gandesc sa-l pun in spate care va ramane inafara carcasei deci va avea o ventilatie cat de cat OK doar ca, carcasa are 360 x 240 x 60 si fiind in spate nu as vrea sa depasesc 200 x 50 (si aripioarele daca le pun de 45 sau 50 ar fi ok?) pentru ca am nevoie si de spatiu pentru mufe....torusi sunt 6 intrari si 6 iesiri (hai ca intrarile le-am putea monta cu un RS232 sa zicem, dar iesirile tot am nevoie de ceva mufe mai serioase)O idee? sau sa schimb carcasa?

In loc de TDA7388 ti-as sugera TDA7386, in cazul in care inca nu le-ai procurat deja, nu e mare diferenta intre ele, dar cel din urma ar fi cel mai potent din categoria asta de integrate. Eu am facut diferenta intre tda7384 si tda7386 si se simte diferenta, nu neaparat un volum mai mare ci la calitatea audio.Pentru subwoofer ar fi de preferat ceva de putere mai mare...la volum mare nu o sa fii multumit de auditiicu 2052. Pune un tda7294 alimentat la max +-30V daca tot mergi pe integrate.Cu integrate gen tda 2050 nu am lucrat si nu pot sa iti dau sfaturi...dar sa scapi de prea multe trafuri incearca tot ceva alimentat la 16V, nu ai nevoie de putere mai mare decat ceilalti sateliti, asa o sa ramai cu unu pentru sateliti (16V) si unu pt subwoofer (+-25V).Numai bine,Adrian

Tda7388 il am recuperat dintr-un Cd Player auto care facea figuri partea digitala adika butoanele, si cine l-a avut si-a luat altul asa ca pe asta vroia sa-l arunce. Si din cate imi amintesc se auzea destul de bine.Nu am nevoie de putere mai mare, poate nici nu va lucra amplificatorul la maxim niciodata, mai mult o sa-l folosesc pentru Home si cat de cat in productie audio unde mai mult se lucreaza cu casti profesionale. Sistemul mai mult de test pentru productie audio il fac, dar si pentru home cinema sa nu cheltui bani aiurea pe monitoare audio si sa nu ma satisfaca atunci cand ma uit la un film. Modulul de procesare audio este intr-o carcasa separata care chiar la asta m-am gandit, ca poate pe viitor voi vrea ceva mai puternic dar nu cred ca va fi cazul si plus daca puneam totul intr-o singura carcasa iesea mult prea mare, asa pe module ampliful il pot ascunde sub birou sau pe unitatea de la calc, am sa vad.In legatura cu trafurile, asa si m-am gandit 1 x 16 v si 1 x 2 x 25 (dar acum m-am hotarat si raman la 2 x 18V) pentru alimentarea celor 2 tda2052 (pp ca e suficient 6-8A pentru amandoua tda-uri)

Pentru cele 2 tda-uri(2052) este suficient 4 amperi.In privinta carcasei...,poti baga toata partea de amplificare in subwoofer

Nu e rea ideea! am sa vad cum am sa o pot implementa, desi nu cred ca va fi greu, dar singura chestie este ca mi-ar mai trebui un traf, odata ce nu voi alimenta ambele TDA2052 din traful din carcasa...asta ar fi o problema ca nici cabluri multe nu as vrea....deja parca vad ca in spate vor fi destul de multe....dar ma candesc cum sa fac. o prima idee ar fi sa iau alimentare din carcasa care sa duca la subwoofer, asta ar insemna ca si amplificatorul (carcasa) sa fie destul de aproape sa nu am pierderi, si cablurile sa le trag prin pad de cablu sa nu se vada nici urat.Despre traf asa am estimat si eu vreo 4 amperi dar ma gandesc ca in viitor voi vrea 7.1, am sa vreau sa implementez 2 sateliti cu delay digital, dar inca nu-s hotarat si atunci sa am un plus de amperaj ca la cost ma costa cu 15 lei mai mult un traf unul de 6, 66A fata de unul 4,35A si nici nu ar strica un plus de putere (A)

Eu ma gandeam sa bagi in subwoofer ambele trafuri (cel de 12v si cel de 2x17v)+ toate kiturile de amplificare si astfel vei avea un cablu care pleaca din subwoofer la alimentare (220v),iar restul vor fi mufele de intrare a semnalului (Rca banuiesc) si 5 conectori pt iesirile statelitilor si centralului.

Eu ma gandeam sa bagi in subwoofer ambele trafuri (cel de 12v si cel de 2x17v)+ toate kiturile de amplificare si astfel vei avea un cablu care pleaca din subwoofer la alimentare (220v),iar restul vor fi mufele de intrare a semnalului (Rca banuiesc) si 5 conectori pt iesirile statelitilor si centralului.

Ar merge si asa, singura chestie este ca tabla eu o mai pot prelucra cat de cat, dar lemnul (pal melatinat) nu prea, plus ca as aglomera inauntru subwooferul. dupa tipul de subwoofer ales si calculat incinta va fi un cub de 410mm adik relativ mica, cum am vrut, daca as baga amplificarea nu doar ca mi s-ar mari cubul dar le la vibratii sa nu se intample ceva precum sa se desurubeze in timp ceva sau sa mi se rupa vre-un pin de la circuite, ca totusi nu am experienta "din fabrica" si nici scule "din fabrica" sa fiu sigur pe cea fac. Din calcule mi-a iesit incinta de 410mm pentru un alpine swg-844 si va fi acordata la 33hz cu bass reflex (aici m-ar fi ajutat ideea ta ca mi-ar fi ventilat CI-urile).Totusi mersi de sugestie, am s-o iau in calcul totusi ca inca nu am inceput sa fac nimik sinici sa cumpar