Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cu ce programez un PIC 16F876A ?


Vizitator Drin

Postări Recomandate

Vizitator Drin

Este primul PIC pe care pun mana / mi-l cumpar si cum nu am experienta cu PICurile vreau sa-mi fac un programator pentru a putea scrie ceva pe el. Dar din cate am cautat pe net / google vad ca sunt probleme cu anumite programatoare, in sensul ca programul e scris corect .. dar citirea / reprogramarea nu functioneaza !

 

Ce programator recomandati pentru modelul meu de PIC ?

 

Initial m-a batut gandul sa construiesc Multi PIC Programmer 5 http://feng3.cool.ne.jp/en/pg5v2.html dar pentru 16F876A se spune : "IC-Prog cannot program/verify/erase these devices".

 

Dar un dsPIC30F4012 cu ce programez ?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Cred ca cel mai indicat e sa faci una din treburile astea ... e mai greu da eu zic ca merita mult mai mult decat un programator ...

 

- ICD2 (RS232)

http://www.edaboard.com/ftopic74753.html - citeste cu atentie posturile de acolo si o sa gasesti tot ce ai nevoie ... schema, hex-ul pentru 877A .. orice ... iti garantez ca functioneaza ca am construit-o si eu ... a mers chiar din prima ... toate componentele le gasesti pe la magazinele de pe MaicaDomnului

 

- ICD2 (USB)

http://www.edaboard.com/ftopic161641.html - la fel trebuie sa citesti cu mare atentie posturile de acolo ... sunt mai multe scheme ... toate hex-urile de care ai nevoie pentru 18F4550 si 16F877 ... multe informatii ... eu inca nu am facut schema asta ... acum lucrez la o schema mai complexa care sa contina si USB si RS232. Inca mai am de lucru si sincer nu prea ma grabesc ca o am pe cea pe RS232 ....

 

Oricum .. pentru ca astea cer deja cel putin un pic programat pentru a functiona iti recomand cu caldura

http://www.qsl.net/dl4yhf/winpicpr.html

Shema si programul WinPIC ... (ambele free) le gasesti pe respectivul site ... e foarte simplu de consrtuit si foarte bun ... le-am folosit cu mare succes inainte de a-mi construi ICD2 -ul

 

Multa bafta!!!

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator Drin

In seara asta in sfarsit o sa am timp sa construiesc programatorul si voi incerca sa fac un prim program pentru PIC, cred ca o sa incep cu un led care lumineaza intermitent !Am urmatoarea intrebare : am nevoie de un oscilator pentru ca programul sa functioneze ? Daca da, de care ? La ce fregventa ? Am vazut pe unele scheme ca folosesc un oscilator impreuna cu doi condensatori, sau un oscilator "ceramic" ( arata ca un condensator ceramic cu trei picioruse )Picul meu este 16F876A ...

Link spre comentariu
Vizitator Drin

Suze pentru greselile pe care le fac, dar sunt super incepator.

 

Intre timp m-a lamurit Wolf cum ca pot folosi un rezonator.

Exista rezonator la 20 Mhz ?

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator Drin

Dragii mei,

 

Am reusit sa programez PICul realizand programatorul lui Feng, m-am documentat despre modul de programare, porturi, etc. Dar acum vine momentul primului proiect, si acela este aprinderea unui led. Programul l-am realizat, l-am scris, am lipit totul pe placa de test ... iar acum trebuie sa alimentez circuitul. Prin casa am gasit un alimentator de la un switch cred care merge la 5V 1A, dar cum PICul merge la 300mA iar eu sunt incepator in ale electronicii am V=IxR deci mie imi trebuie o rezistenta inainte de Vpp de 5V/0.3A = 16.66 Ohm ?

Link spre comentariu

Nu stiu ce mai ai prin schema, dar in caz ca e numai PIC-ul si led-ul nu ajunge la 300mA. Consumul normal e de aprox. 80mA PIC-ul + 20mA led-ul. 1A inseamna ca e suficient pentru alimentarea lui.Cand e vorba de surse, te uiti mai intai la tensiunea pe care o da. Trebuie sa se potriveasca cu ce iti trebuie tie. In cazul asta PIC-ul merge la 5V, deci tensiunea e ok. Apoi te uiti la curentul produs de sursa, sa fie mai MARE decat curentul MAXIM estimat de tine in circuit. Daca totusi circuitul tau consuma mai mult, in general sursele de alimentare sunt protejate la supracurent, asa ca nu se produce mare paguba.Succes !

Link spre comentariu

Tensiunea x curentul furnizat de sursa reprezinta puterea sursei. Adica, cat poate ea "da". Daca sursa tine 5V/5A inseamna ca poti alimenta din ea ceva ce consuma pana in 5A, la 5V. PIC-ul consuma atat cat e necesar, nu cat ii da sursa maxim. Nu i se "baga" pe gat curentul ala :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări