Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dilema

Guest ArabuMohamad

Recommended Posts

Guest ArabuMohamad

Va salut, cu respect!Sunt nou pe aici, insa urmaresc acest forum de ceva timp si am observat ca sunt destule persoane pertinente si mai mult decat cunoscatoare in domeniul audio.Drept urmare, vreau sa aplec urechea, cum se spune, la cateva sfaturi din partea domniilor voastre (asta daca va permite timpul si va face placere, evident).Pe scurt, detin urmatorul sistem:- amplif 2.1 Sirus MXC3 Pro, 2x350 W + 1 x500 W (in 8 ohmi)-2 sateliti diy, 8ohmi, echipati cu hp15w , DR100 (Bluetech, rebobinate), filtre Bluetech CR019-1 subwoofer 18" , 8 ohmi (tot PAudio, nu mai stiu exact modelul; am de gand sa-i modific incinta cat mai curand si voi afla atunci si modelul, pardon, il voi reafla).Pe langa, mai sunt luminile, masina de ceata,aaaa... mixer Tapco Mix 50, momentan defect (mi s-a spus ca nu se poate repara, nu exista piese pentru el; asa cand dai jucariile cu imprumut dobitocilor), etc.Sistemul sus-mentionat face fata cu brio atat in interior cat si in exterior, numai ca.... parca as vrea si eu ceva cu un aspect... sa zicem comercial/compact, desi la ce preturi am vazut in ultimul timp, mai ales raportate la calitate, nu prea cred ca s-ar compara nici pe departe cu ceea ce detin acum.(ca exemplu, martor este seful de sala de la Viilor; i-am "redecorat" putin salonul, cel putin pe partea de spot-uri si rigips;nu din vina mea, oamenii au vrut "mai tare", drept urmare...).Voi ce ati face in locul meu? Ati renunta la linia prezenata mai sus pentru altceva sau nu?Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu prea am inteles rostul topicului , dar mearga... Deci , schimbare in mai bun oricine si-ar dori.. Daca esti multumit de performantele liniei tale audio de sonorizari de ce sa o mai schimbi? :nas: .. si in legatura cu mixerul defect parca , cum adica nu mai exista piese , e facut cu ceva piesa nou inventata si noi nu stiam? ia zi modelul si eventual posteaza la sectiunea depanari si sigur vei primi ajutor.. imi vine sa cred ca vreun depanator vrea sa te prosteasca in privinta ei , speculand lipsa ta de experienta in domeniu.. :sparge:

Guest ArabuMohamad

Nu prea am inteles rostul topicului , dar mearga... Deci , schimbare in mai bun oricine si-ar dori.. Daca esti multumit de performantele liniei tale audio de sonorizari de ce sa o mai schimbi? :nas: .. si in legatura cu mixerul defect parca , cum adica nu mai exista piese , e facut cu ceva piesa nou inventata si noi nu stiam? ia zi modelul si eventual posteaza la sectiunea depanari si sigur vei primi ajutor.. imi vine sa cred ca vreun depanator vrea sa te prosteasca in privinta ei , speculand lipsa ta de experienta in domeniu.. :sparge:

Cred ca am punctat destul de bine rostul topic-ului. Era vorab in primul rand de aspect si ergonomie (mai ales la transport, ca asta ma omoara; inca nu-mi permit o a doua masina, gen Kangoo, Doblo, etc).Referitor la mixer, nu sunt chiar necunoscator in materie, de aceea l-a si dus la un service care repara numai Electrovoice si Dynacord.Ce imi lipseste la mixer (ce e defect defapt), este potentiometrul de volum (Main), care este unul rotativ, la 180 de grade, nu mai stiu exact ce valoare. Omul de la service mi-a spus ca nu exista echivalente in Romania pentru Tapco, desi, si mie mi-e greu sa cred.Cat timp exista reprezentanta Mackie, ar trebui sa existe si piese pentru Tapco. Subiectul referitor la mixer l-am mai deschis pe un forum asemanator si... nimic.Multumesc oricum pentru raspuns.

Aici ai modelul potentiometrului , extras direct din manualul de service original .

Din pacate , nimeni nu are interesul sa ti-l repare , la cat costa un mixer ca al tau...toti vor sa se imbogateasca , dar ... prefera sa stea degeaba .

Este greu de crezut ca poti face rost de potentiometrul original : http://www.alphapotentiometers.net/html/12mm_pot_6.html , dar merita sa incerci .

Te rog sa confirmi daca modelul potentiometrului corespunde ca valoare si model...eventual ataseaza o poza , poate iti recomandam ceva care sa se potriveasca .

Reparatia nu este complicata , trebuie un potentiometru pentru a-l inlocui pe cel distrus si ceva rabdare...

Guest ArabuMohamad

Salutare!Multumesc mult pentru implicare.Am reusit sa fotografiez potentiometrul cu pricina (nu ma prea descurc la capitolul foto, sper sa se distinga esentialul), insa nu am apucat sa-l masor, sa vad exact ce valoare are (multimetru disparut, ca de obicei).Totusi ar exista o problema: nu as vrea sa risc sa-l inlocuiesc eu personal, datorita faptului ca am un letcon mai din topor, nu e de asemenea finete.As prefera sa se ocupe de el cineva de meserie, contra cost, evident.Inca o data, va multumesc pentru sprijinul acordat!

post-69060-139829473622_thumb.jpg

Ar trebui sa iti mut subiectul aici : viewforum.php?f=33 , dar totusi poate cineva priceput in service electronice audio si cu mult timp liber la dispozitie iti va da un mesaj privat in urma caruia te va ajuta cumva sa repari mixerul . Pe viitor reciteste regulamentul forumului si anunturile comerciale va trebui sa le faci la sectiunea potrivita .Mult succes !