Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

samsung 710v A inchide panoul la conectare cablu vga

Recommended Posts

defect neintalnit de mine. monitorul functioneaza , afiseaza check signal cable, dar la conectarea cablului vga fara a fi conectat la pc panoul se inchide odata cu iluminarea, tensiunea de 5v de pe panou dispare.daca scot cablul se aprinde inapoi si afiseaza check-ul corect.sursa pare ok , 5v corect , 3,3v ok , fara cond umflati in sursa, tensiunea in proc e constanta. procesor SE7889nu am intalnit asta pana acum si va cer ajutorul..

• Replies 4
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

cablul este functional. am gasit pe net ceva despre o rezistenta intre pini 5 si 6 la cipul novatek . o voi incerca maine. alte idei ?

Am intilnit, ceva de genul incalzirii procesorului cu o tempereatura de 350-400C, timp de 3-4 min. Se discuta intensiv pe niste forumuri rusesti. Personal am inceract astfel de metode la TV Funai, cind am decis ca procesorul este defect, stii a mers, a reinviat procesorul!!!! Intoarcere nu a fost, deja 2 ani :da Daca totusi decizi ca procesorul este de vina, poti sa incerci.Metoda cu rezistente in pin 5,6, nu da rezulat 100%, dar totus daca da, nu de durata.