Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor tub bass

Guest Cyber

Recommended Posts

Guest Cyber

Salutare am un tub de bass si nu reusesc sa il alimentez pe 'carcasa' am 2 (+) si 2 (-) trebuie sa ii aplic si tensiune?mentionez ca este doar un difuzor

• Replies 21
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Vaga intrebarea ta. Noi trebuie sa ghicim daca subwooferul e activ sau nu, adica daca are amplificator incorporat sau nu. Din succinta ta descriere reiese ca ai patru borne iar daca nu ai alte semne pe ele decat cele mentionate pot trage concluzia ca difuzorul este cu doua infasurari, eventual ai doua difuzoare in el, si atunci trebuie sa-l "alimentezi" de la iesirea unui amplificator de putere cu doua iesiri.Pune o poza cu bornele si te ajutam.

Guest Cyber

Fi mai explicit ...cu niste poze ceva .....deci tubul de bass este activ sau pasiv adica are amplficare pe el sau ai amplificator separat?

nu stiu

bornele arata asa Posted Image

2 negre si 2 rosii

cred ca este cum a spus colegul mai sus difuzor cu 2 infasurari.....sau sunt 2 difuzoare in incinta......nu alimentezi tubul de bass.....iti trebuie amplificator ...pt subwoofer daca il legi direct pe casetofon ....sa nu ai surprize ...da pun poza cu tot subwooferul originala

Guest Cyber

cred ca este cum a spus colegul mai sus difuzor cu 2 infasurari.....sau sunt 2 difuzoare in incinta......nu alimentezi tubul de bass.....iti trebuie amplificator ...pt subwoofer daca il legi direct pe casetofon ....sa nu ai surprize ...da pun poza cu tot subwooferul originala

este doar un singur difuzor,mentionez ca am pus semnal audio si nu se aude nimic

Mai are altceva in afara de alea 4 borne?Daca nu mai are altceva pe acolo inseamna ca e pasiv si are 2 bobine, poti sa le pui in serie sau in paralel.Exemplu: daca are doua bobine de 4 ohmi atunci in serie vor rezulta 8 ohmi iar in paralel 2 ohmi. Alegi configuratia in functie de amplificatorul pe care il ai.PS: ai multimetru ?

Guest Cyber

Mai are altceva in afara de alea 4 borne?Daca nu mai are altceva pe acolo inseamna ca e pasiv si are 2 bobine, poti sa le pui in serie sau in paralel.Exemplu: daca are doua bobine de 4 ohmi atunci in serie vor rezulta 8 ohmi iar in paralel 2 ohmi. Alegi configuratia in functie de amplificatorul pe care il ai.PS: ai multimetru ?

nu,numai are nimic inafara de cele 4 borne,am incercat sa ii trimit semnal audio direct de la casetofon si nimic...da am multimetru

este doar un singur difuzor,mentionez ca am pus semnal audio si nu se aude nimic
Dar de la ce ai pus semnal audio....niste detalii ceva despre difuzor poti da ? sau eventual poza cu tot tubul de bass sa vedem si noi
Guest Cyber

Poate ca difuzorul este prea mare si nu il duce casetofonul ,ati apropiat ureche se aude ceva incet de tot in difuzor.....sau poate ca difuzorul nu este bun.....sunteti sigur ca difuzorul este functional?

nu se aude nimic...difuzorul este functional