Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Indicator combustibil?


bogdanm

Postări Recomandate

Problema: m-am saturat sa nu stiu cand raman fara benzina la motor. E enervant rau. Am un indicator care se aprinde cand mai e cam un litru de benzina in rezervor, dar nu ma ajuta prea mult. In concluzie, ma intereseaza cum se poate face un indicator de combustibil mai destept. Mai pe romaneste, ma intereseaza ce tip de senzor sa folosesc. Sa trecem peste warning-urile necesare intr-o situatie ca asta (benzina, inflamabil, electricitate, scantei, nebunie :) ). Va ascult ideile :)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

dece TREBUIE sa schimbi "senzorul", care e un potentiometru? solutia asta e la toate masinile..noi sau vechi..de ce trebuie sa reinventezi roata?nu inteleg cum de ramai mereu fara benzina? in 6000km am ramas doar o data fara benzina in rezervor si asta iarna... da' am apelat la sticla de 2l de o am in porbbagaj... greseala afost a mea ca nu m-am uitat pe indicatorul de nivel al benzinei.banuiesc ca nici tu n-o faci..revenind la problema..mai bine zis la rezolvarea ei... ori faci cum am zis in postul mentionat (cu un afisaj LCD, de fapt un ohm-metru adaptat..) ori pui niste comparatoare, gen VU-metru. cu nivele reglabile..la cantitatea care crezi ca-ti ajunge sa ajungi la o benzinarie

Link spre comentariu

N-ai inteles ... motor = motocicleta :) Habar n-am ce fel de senzor are, e drept. Am un indicator de benzina care clipeste cand mai am 2.5l in rezervor si ramane aprins cand mai ramane 1l. Am presupus implicit ca atata stie sa faca si nu se pune problema sa masoare mai mult de atat. O sa incerc sa vad ce fel de senzor e ala.

Link spre comentariu

o sa incerc sa iau niste lectii de ghicit gandurile :partyman: ai 2 variante, ori e sensorul rezistiv ori e mecanic.. adica plutitorul trage de un cablu care misca un ac pe "ceasul" tau..da' si in cazul asta poti conecta un potentiometru si sa rezolvi problema

Link spre comentariu

Deci pe tine te intereseaza un "simplu" senzor care sa-ti spuna daca mai ai "ceva" benzina sau nu in rezervor, mai bun decat ce vei fi avand pe "motor". Nu te intereseaza deocamdata daca o sa fi un motociclist in flacari sau nu.E corect "caietul de sarcini"? (evident mai trebuie niste "date de intrare", in principiu legate de constructia mecanica a rezervorului - dupa ce tot vad la OCC nu mai cred nimic :d)

Link spre comentariu

Deci pe tine te intereseaza un "simplu" senzor care sa-ti spuna daca mai ai "ceva" benzina sau nu in rezervor, mai bun decat ce vei fi avand pe "motor". Nu te intereseaza deocamdata daca o sa fi un motociclist in flacari sau nu.E corect "caietul de sarcini"? (evident mai trebuie niste "date de intrare", in principiu legate de constructia mecanica a rezervorului - dupa ce tot vad la OCC nu mai cred nimic :d)

:) Nu ma intereseza un senzor chiar asa de simplu. Sa zicem un bar-graph cu 8 sau 10 nivele, ca idee. Constructia mecanica ... habar n-am. Motoru e cat se poate de standard, oricum le dau praf alora de la OCC cu el :snakeman:
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări