Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplituner DELIA - Electromures


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Legat de aceeasta intrebare se mai poate studia subiectul despre Radioreceptorul Gloria,unde este data adevarata solutie,a fost postat tot aici pe forum,la vara am sa incerc sa rezolv un delia si un gloria ,undeva prin iulie august,ceea mai usoara si mai la indemina solutie este cea care am descriso mai sus cu paralelarea diodelor varicap,si scoaterea a cite o spira din L1,L4,L5, si trei spire din L2,aceasta a dat rezultatele cele mai bune fara scule de masura cu acoperirea intregi benzi de 88-108 Mhz si cu o sensibiulitate destul de buna dar n-ar fi rau niste calcule facute pentru circuitul de intrare si oscilator,(se ia in calcul frecventa centrala).Acum fiecare cum doreste,dar in acest mod garantat nu distrugi nimic si nu mai ai de cautat tot felul de condensatori mai faci citeva reglaze din cele trei bobini oricum vad ce reusesc si mai ramine deschisa discutia,daca obtin rezultate mai bune vi le spun,au fost scule bune,si ajung cit scot ca putere pentru casa s-au un chef,alti au facut discoteca cu ele cu boxe unitra de 75W .Cind mai schimbati finali puneti doua becuri de 24V si 21W pe alimentarea etajelor finale in serie cu etajul final si daca mai este ceva defect se aprind becurile si scapa tranzistoarele,mai reglati curentul de mers in gol la 30mA cu sarcina de 8 Ohmi dupa schimbarea finalelor,atentie la cele doua BC-uri pnp(307)schimbatile din start si vedeti si condensatoarele electrolitice.Se pot folosi fara probleme BD911,BD912,TIP121,TIP125 si altele enumerate mai sus.Sunt scule bune dar ca la masini conteaza piesa dintre volan si scaun foarte mult.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Lasa-l asa pt ca nu are rost sa pui 2n3055 iti da numai de lucru ,pe vremuri am pus asa ceva cu complementaru lui 2n3055,dar nu obti mai mult din el,merg mai bine cu cele enumerate mai sus,eventual masurati condensatori electrolitici toti si inlocuiti cei care au capacitati pierdute,si cu o pereche de boxe bune se obtin rezultate daca vrei mai mult atunci te sfatuiesc sa cauti altceva nu merita modificat lasa-l cum a venit din fabrica este bine dimensionat.

Link spre comentariu

ma bate gandul ce-i drept, dar dar momentan e un pas prea mare de la integrate sau tranzistori la lampi, si problema electroliticilor din ziua de azi de la magazine e o loterie ca si cu restul componentelor, voiam ceva mai rezistent pt ca mi-a ars pana acum 3 randuri de finali pe un canal, deja e frustrant.

Link spre comentariu

nu... sunt unitre de 75 pe 8 ohmi, deci sigur nu boxele sunt hiba (desi a fost la un prieten care nu prea intelege ce e cu rezistentele si de ce trebuie sa pui boxe de 8ohmi daca asa scrie pe ea), nici pre-ul nici finalii nu sunt devina, trebuie sa o mai puric, poate gasesc vre-o dioda ciufulita.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări