Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator kenwood a-5x

Guest corneladi

Recommended Posts

Guest corneladi

Salutare la toata lumea! Sunt mai nou pe aici si m-am gandit sa-mi incerc norocul si pe acest forum.Am nevoie schema electrica de la un amplificator Kenwood A-5X ,si am cautat muuuult pe web dar nu am gasit decat contra cost.Mentionez ca ampliful e excelent pentru ce-mi trebuie mie si de aceea ma chinui sa-l repar.Nu are nimic digital pe el , e practic si simplu de reparat ( e pe tranzistori doar),dar pentru asta imi trebuie schema deoarece am scos afara finalii(originalii erau arsi) ,am luat noi si nu mai stiu cum erau plantati pe placa cei vechi( nu as vrea sa-i inversez , sau sa-i montez invers,sunt cate doi pe canal imperecheati si sunt diferiti).Graseala mea e ca nu am facut macar o poza.Va rog mult daca aveti careva asa ceva ,daca e nevoie platesc pentru asta ( pe ebay era cam scump),poate in romania nu e asa scump.Doar schema atat! :jytuiyu

• Replies 22
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe cele mai bune situri de manuale service nu exista, se pare ca acest model "kenwood a-5x" este dintr-o linie midi foarte rara, sunt sanse mici ca sa gasesti.

Daca nu are prefinali pe integrati te poti orienta dupa tranzistori driver (prefinali) pe partea unde este prefinal npn pui final npn.

Posted Image

Guest corneladi

Salutare! Uite poate va ajuta putin urmatorul lucru: Acest amplif foloseste ca finali 2 tranzistori imperecheati si anume 2sa1489(A1489) si 2sc3853(C3853), si mai are inca un C3419 care e plasat intre ei pe radiator, asta fiind pe un canal.Pe celalalt canal e identic tot astia 3 tranzistori.Problema e ca A1489 si C3853 stiu cum sunt plantati dar in schimb c3419 habar n-am(nu are partea din spate cu metal , asa ca poate fi pus oricum).Poate ma puteti ajuta , de la vre-o alta schema care foloseste cei trei tranzistori , sa-mi dau seama cum se conecteaza c3419 in raport cu ceilalti doi.In afara de acesti trei tranzistori mai are inca doi pe placa, un 2SA1284 si un 2SC3244 si cam asta e tot.. .Am zis asta ca poate va ajuta cu ceva la determinarea pozitiei lui C3419.Va multumesc.Eventual daca pun niste poze la placa poate va ajuta.

Salutare! Uite poate va ajuta putin urmatorul lucru: Acest amplif foloseste ca finali 2 tranzistori imperecheati si anume 2sa1489(A1489) si 2sc3853(C3853), si mai are inca un C3419 care e plasat intre ei pe radiator, asta fiind pe un canal.Pe celalalt canal e identic tot astia 3 tranzistori.Problema e ca A1489 si C3853 stiu cum sunt plantati dar in schimb c3419 habar n-am(nu are partea din spate cu metal , asa ca poate fi pus oricum).Poate ma puteti ajuta , de la vre-o alta schema care foloseste cei trei tranzistori , sa-mi dau seama cum se conecteaza c3419 in raport cu ceilalti doi.In afara de acesti trei tranzistori mai are inca doi pe placa, un 2SA1284 si un 2SC3244 si cam asta e tot.. .Am zis asta ca poate va ajuta cu ceva la determinarea pozitiei lui C3419.Va multumesc.Eventual daca pun niste poze la placa poate va ajuta.

C3419( 2SC3419) este tranzistorul "superdioda" si este conectat intre bazele prefinalilor, presupun ca prefinalii sunt 2SA1284 -pnp si 2SC3244-npn , respectiv cu colectorul in baza npn-ului si emitorul in baza pnp-ului. Pentru pozitionarea corecta a finalilor ,tensiunea pozitiva de pe filtraje vine in colectorul tranzistorului final npn C3853(2SC3853), iar cea negativa in colectorul finalului pnp 2SA1489. Bafta!
Guest corneladi

am facut ceva poze dar nu au iesit prea clare si sunt cam mari (peste 500K) , o sa incerc sa le micsorez si dupa aia le pun pe site.In alta ordine de idei 2sa1284 si 2sc3244 sunt prefinalii intr-adevar(m-am mai documentat) ,drept urmare am prins "tranzistorul superdioda" pe radiator , cu partea din fata inspre afara , si se potriveste exact cum a zis ultimul coleg si anume ca colectorul(piciorul din mijloc)al c3419 ajunge in baza npn-ului 2sc3244(piciorul din dreapta) ,iar emitorul (piciorul din stanga)al c3419 ajunge in baza pnp-ului 2sa1284 (piciorul din dreapta).Baza "tranzistorului superdioda " ajunge undeva pe placa trece prin 2 rezistente legate in paralel dupa care se ramifica in 2 directii ,una vine inapoi in emitorul aceluiasi tranzistor (C3419),iar cealalta ramificatie merge la un grup de 4 tranzistori in care intra semnalul audio(am verificat )de la sursa.Sper ca nu v-am facut capul calendar si sper ca ati inteles "limbajul"meu de lemn in materie de electronice.Va multumesc pentru rabdare si pentru raspunsuri.Daca mai credeti ca mai e ceva de completat astept opinii.O alta problema este ca nu am mai gasit tranzistori originali la prefinali si la superdioda (un canal e ars complet) asa ca am gasit niste echivalenti si va rog sa-mi spuneti daca sunt buni,si anume:2SA1284=BC640 ; 2SC3244 = BC639 ; iar la tranzistorul superdioda 2SC3419=2SC1846 .Multumesc anticipat pentru raspunsuri!!!

Guest corneladi

Cele doua piese mari albe cu trei picioare "MPC725" ce anume sunt?Le-am masurat si mi-a dat urmatoarea situatie:Piciorul mijloc + o margine conduce in ambele sensuri , iar cealalta parte respectiv piuciorul mijloc + cealalta margine nu conduce in nici un sens.E normal sa fie asa? , Am mai masurat si altele de la un alt kenwood si alea conduceau in ambele sensuri pe ambele parti.La mine nu conduce partea dinspre Tranzistorul C3853 pe ambele canale.

Guest corneladi

Si atunci in loc de 2sa1284 si 2sc 3244 sa pun MJE 350 si MJE 340?IAar in loc de superdioda sa pun MJE 340 pe ambele canale?

Guest corneladi

M-aa derutat conductivitatea partiala.De ce merge jumatate si cealalta jumatate nu conduce?Si apoi am zis de la inceput ca nu sunt meserias si tocmai de aceea am si intrebat pe acest forum in speranta ca sunt si oameni care vor intelege acest lucru (am si gasit de altfel si le multumesc pentru explicatii), asa ca nu te inteleg in remarca.Invat si eu , oricum e mai complicat decat cele pe integrate , ca acolo ai schimbat piesa (de cele mnai multe ori) , si merge, si tocmai de aceea e o provocare pentru mine acest lucru.Daca vrei sa imi dai vre-un sfat ,il accept cu placere , daca in schimb vrei doar sa faci "misto" atunci nu ti-ai gasit omul. Multumesc oricum pentru remarca!