Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sasiu VESTEL 11AK30 - defecte si rezolvarea lor


Vizitator

Postări Recomandate

  • 9 luni mai târziu...

Va salut colegi,vin si eu cu o problema la un sasiu 11ak30a11 la care sa schimbat tranzistorul final linii cu un montaj darlington,mentionez ca dupa schimbarea acestuia am sunet dar nu am imagine,lipsa tensiune FIT,lipsa tensiune video,lipsa tensiune filament tk,am schimbat si traful linii si tot degeaba,ce ar mai putea fi de vina,va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Acum 10 minute, Simion Irinel a spus:

Va salut colegi,vin si eu cu o problema la un sasiu 11ak30a11 la care sa schimbat tranzistorul final linii cu un montaj darlington,mentionez ca dupa schimbarea acestuia am sunet dar nu am imagine,lipsa tensiune FIT,lipsa tensiune video,lipsa tensiune filament tk,am schimbat si traful linii si tot degeaba,ce ar mai putea fi de vina,va multumesc anticipat.

Vă salut !

Condensatorul din baza lui BU808 l-ati înlocuit ?

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Simion Irinel a spus:

Nu am gresit ca am facut de nenumarate ori acea configuratie.tranzistori sunt din recuperari preluati din surse tv si din etaje final linii.inlocuitor bu808.gif

in ultimul timp eu am montat 2 tranzistori in paralel pe acelasi radiator,nu se mai intorceau ca dupå stifturile de bu808 de pe piata

2 tranzistori identici cu dioda si rezistenta incorporata

2sd1555 ,aveam mai multi din recuperari

B-B C-C E-E

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări