Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest freshair

Monitor - nu se regleaza faza

Recommended Posts

Guest freshair

Am intalnit la o serie de monitoare aceasta problema - la reglarea fazei rastrul ajunge aproape de margine si se intoarce ca in oglinda. De obicei maresc condensatorul de recuperare pt. a mari rastrul si sa "ascund" defectul, dar sunt constient ca trebue sa existe o cale de rezolvare. Fascicolul de electroni incepe mai tarziu explorarea. Din ce bucle de reactie se poate face acest reglaj? Multumesc anticipat

Am intalnit la o serie de monitoare aceasta problema - la reglarea fazei rastrul ajunge aproape de margine si se intoarce ca in oglinda. De obicei maresc condensatorul de recuperare pt. a mari rastrul si sa "ascund" defectul, dar sunt constient ca trebue sa existe o cale de rezolvare. Fascicolul de electroni incepe mai tarziu explorarea. Din ce bucle de reactie se poate face acest reglaj? Multumesc anticipat

Problema e la curentul de baleiere pe orizontala nu la fascicolul de electroni .Trebuie un curent de baleiere mai mare prin bobinele oriziontale .

Guest freshair

Curentul de baleiere creste cand maresc dimensiunea. La reglajul fazei imaginea se deplaseaza in aceasta dimensiune a rastrului. Cum il conving sa inceapa baleierea mai devreme?

Cum il conving sa inceapa baleierea mai devreme?

Il rogi frumos...sau gasesti ceva devalorizat in blocul de baleiaj orizontal respectiv la traseul colector Tr comutator orizontal prin bobine deflezie spre masa .Tinand cont de ce ai spus tu ...ma gandesc la o forma incorecta a curentului prin bobinele orizontale -> in mod normal nu are voie sa se produca o deformare a vitezei de baleiere pe orizontala la marginile monitorului cand reglezi faza acestuia, altele decat corectile de rastru .Cand modifici faza intr-o anumita pozitie ..de fapt modifici momentul de start al curentului prin bobinele de orizontala .La un anumit reglaj al fazei deci al momentului de inceput de baleiere a fascicolului, forma curentului prin bobine se modifica si ia o forma putin serpuita in "S" in loc sa aiba o forma aproximativ liniar crescatoare + forma reglajului de corectie E-W.Asta e defectul.Daca am inteles bine manifestarea care ai incercat sa o descri aici inseamna ca am dreptate , daca nu atunci ramane sa ma lamuresti mai mult.Fa o poza la imaginea monitorului si afisazo aci`.

Guest freshair

Daca ridic G2 putin se poate face diferenta intre rastrul si imaginea monitorului. La reglarea fazei imaginea se plimba in limitele rastrului. Ajunge la marginea rastrului si se intoarce ca in oglinda. Daca maresc condensatorul de recuperare dimensiunile rastrului cresc si astfel pot regla faza dupa necesitate. Acest defect creaza senzatia ca rastrul e deplasat la dreapta(incepe mai tarziu baleierea). Cat despre piese au fost schimbate in proportie de 90%. Asta ma face sa cred ca defectul e la nivel de bucle de reactie. Daca a crescut timpul de raspuns al baleajului orizontal(driver+tranzistor de linii) sincroprocesorul ar trebui sa faca o corectie de timp. In ce mod si cum o localizez. Semnalul Hfly e doar de sincronizare? Am intalnit acest defect la mai multe marci: Compaq, Relisys, Olivetti, Liteon

Am intalnit acest defect la mai multe marci: Compaq, Relisys, Olivetti, Liteon

dupa un timp indelungat de functionare sau de noi?

Asta ma face sa cred ca defectul e la nivel de bucle de reactie. Daca a crescut timpul de raspuns al baleajului orizontal(driver+tranzistor de linii) sincroprocesorul ar trebui sa faca o corectie de timp. In ce mod si cum o localizez. Semnalul Hfly e doar de sincronizare? Am intalnit acest defect la mai multe marci: Compaq, Relisys, Olivetti, Liteon

Nu te pot ajuta cu multe e un defect ciudat si trebuie 'sapat' pe el nu povestit despre el.Iti spun numai un lucru unde am vazut ca ai gresit cu logica depanarii .Ai zis ca "sincroprocesorul ar trebui sa faca o corectie de timp" Pai corectia asta de timp chiar se face .Domni ingineri s-au gandit la asta inaintea ta, si se face prin reactia care vine de la traful de linii si aduce informatia despe impulsul prin traful de linii.Informatia despre timpul in care se produce .Se numeste reactia de faza 2 si ajuta chiar la reglarea fazei pe orizontala(pozitionarea imaginii pe orizontala), in functie de aceasta informatie sincroprocesorul stabileste timpul cand se va da startul impulsului in baza tranzistorului comutator linii, si depinde de latenta tranzistorului comutator ! Mai mult ce sa zic spor la treaba .