Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
Guest dafy_vlad

GLUCOMETRU...SCHEMA ELECTRICA!!!???HELP!!!

Recommended Posts

Guest dafy_vlad

UNDE POT GASII O SCHEMA ELECTRICA PT UN GLUCOMETRU?AM RAMAS FARA OPTIUNI

1. Este bine sa postezi intr-un singur loc.2. Ce masoara ala? Zaharul din sange? M-ai facut curios.

Guest dafy_vlad

imi pare rau dar sunt disperat.ala masoara concentratia de glucoza din sange...e pt diabetici...sunt student la bioinginerie

Si maica-mea are unul (din pacate are diabet), si concluziile care le-am tras din studierea lui sunt cam urmatoarele (daca ma insel,ceea ce e foarte posibil, astept contraziceri):Determinarea cantitatii de glucoza se face prin masurarea optica a efectului care il are sangele asupra unei benzi impregnate cu un reactiv (nu cunosc despre ce reactiv e vorba). Determinarea nu se face direct, ci doar cu ajutorul acestui reactiv, iar in cazul asta, o schema fara a se indica si ce tip de reactiv sa folosesti, e nefolositoare. Din metodele care se cam folosesc in industrie pentru aparate de acest gen, presupun ca in interiorul lui exista un singur integrat care face toata treaba (SOC - System On Chip), si care mai mult ca sigur ca nu il vei gasi la distribuitori de componente, la bucata. Acei reactivi se procura pentru fiecare tip de aparat in parte, nu sunt compatibili de la un aparat la altul, si fiecare set de reactivi in parte contine un chip care trebuie introdus in aparat, si care presupun ca are memorate niste constante de calibrare pentru respectivul lot de reactivi. Am facut odata un test cu 2 benzi de reactiv din acelasi lot, insa la una din benzi am facut citirea folosind cipul de calibrare de la un alt lot, si rezultatele au fost foarte diferite./pisoiu

Deci, @pisoiu, daca inteleg bine, de fapt aparatul masoara un fel de "grad de innegrire'' a unei pelicule? In acest caz ar trebui sa nu fie prea complicat, problema ar fi acea pelicula impregnata (pentru a asigura repetabilitatea masuratorilor, si, implicit, acuratetea determinarilor).

Procedura de utilizare (cel putin la aparatul care l-am pipait) este urmatoarea:-te intepi la deget cu un pistolas cu arc-pui o picatura de sange pe lamela de test (lamela are o parte pufoasa care presupun ca contine reactivul, seamana destul de mult cu testele de sarcina rapide)-se introduce lamela in aparat, iar partea cu reactivul ajunge deasupra unui mic orificiu unde am identificat 2 componente smd, una e un led care clipeste scurt, cealalta e probabil receptorul. Dupa cateva secunde de clipire a ledului, se afiseaza rezultatul.Presupun ca acel reactiv stabileste o relatie intre cantitatea de glucoza din sange si un anumit tip de raspuns optic. Nu stiu exact pe ce lungime de unda lucreaza (ledul care emite e rosu), insa chiar si lamelele de test pentru acelasi tip de aparat difera de la lot la lot, de aceea exista acel cip de calibrare care vine cu fiecare lot in cutie. Probabil ca nenea gugal stie mai multe, insa nu am timp sa caut./pisoiu

Vezi ca sunt mai multe modele si implicit mai multe metode de determinare a glicemie ... una dintre ele e chiar asa cum spui tu ... o chestie optica .... insa mai e si alta care cred ca masoara un fel de rezistenta ... stripul nu are nici un fel de porozitate sau chestie unde ar fi reactiv ci pur si simplu e ca o bagheta cu 2 trasee pe el ... de la aparat pana la celalalt capat unde se pune picatura de sange ... nu clipeste nici un led... are un timer si dupa 40 secunde iti spune glicemia .... deci ... cred ca a doua metoda ar fi mai eficienta si mai usor de "pus in practica" .... bafta ... si tine-ma la curent si pe mine cu treaba asta ca sunt un pic interesat ....

Guest bili

Solutia de zahar roteste vectorul luminii polarizate in functie de concentratie.