Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
TCM SERVICE

TOSHIBA/GRUNDIG-lipsa sunet

Recommended Posts

Iata o noua problema care-mi mananca zilele (si noptile) si la rezolvarea careia va rog sa ma ajutati.Problema este identica la mai multe exemplare de acelasi tip: Toshiba 21s23b2 si, mai nou a aparut si un Grundig,t55-1120, care insa este identic d.p.d.v. electronic.Treaba e in felul urmator: tv-urile vin din Anglia si, deci au selector numai UIF si sunet pe norma I.Am invatat din Depanatorul cum sa fac modificarea de sunet si am si facut-o la zeci de exemplare cu meniul service identic ( V- si tasta 6).Acestea de care vorbesc insa, desi am facut modificarile corect si am inlocuit si FUS-ul se incapataneaza sa ramana mute.Am manualul service, dar e prea mare si nu-l pot posta.Astept cu nerabdare o idee buna de la minti mai luminate decat a mea.Tnx!

sasiul banuiesc ca e de orion.joasa cred ca ai.daca e facut cu msp sunetul posibil sa fie defect chiar integratul.au fost cazuri(cam rare) in care l-am gasit defect.am gasit si stv2246 cu problema asta -lipsa sunet

Da, Mircea, dar la toate??? Ca sunt acum, adunate in timp, 6-7 bucati, care se comporta identic.O chestie n-am facut inca, acum mi-a venit ideea.Am aici VCR-uri tot din Anglia care au iesire RF din modulator pe norma I.Daca asa am sunet...atunci situatia va fi si mai complicata...dar macar excludem STV-ul.

stai putin..cred ca n-am inteles eu bine.deci ai mai multe cu aceeasi belea nu numai unu.vezi ca sint f. multe modele la care intrii in service cu v- si6.sasiile sint f asemanatoare ,dar functie de procesor optiunile pe care le modifici pt. sunet sint diferite.ar fi bine daca ai spune si denumirea exacta a procesorului

parca in pinul 58 de obicei se pune dar daca ai schema pot vedea exact in functie de tipul de capsula difera si pinul de intrare fi sunetia vezi pinul 67 , acolo cred ca trebuie pus daca ai varianta cu 80 pini , ori pe pinul msp ori inainte de condensatorul serie pe intrarea analogica de sunet