Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa cu CI-uri


Vizitator Andrei.Hrubaru

Postări Recomandate

Vizitator Andrei.Hrubaru

Salut tuturor,

 

Momentan lucrez , teoretic, ca practic inca nu am piesele, la un amplificator de clasa D, si mi-am dat seama ca o sursa pentru un asemenea amplificator nu e atat de simplu de realizat. Stiam ca o sa fie greu dar acum imi dau seama ca habar nu am :smt005 , de aceea apelez la voi, cei care stiti cum si poate vrei sa impartasiti.

 

Despre ce e vorba? Pai ... multe CI-uri care trebuie alimentate :supz: . O prima intrebare e dupa ce parametri ar trebui sa ma uit in datasheet-uri pentru a-mi da seama de ce sursa am nevoie sa "construiesc" ? (Vdd si mai ce ?! )

ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS

PVDD, VDD to PGND, GND .......................................-0.3 to +30V

PVDD to VDD..........................................................-0.3V to +0.3V

OUTR+, OUTR-, OUTL+,

OUTL- to PGND, GND..........................-0.3V to (PVDD + 0.3V)

C1N to GND .............................................-0.3V to (PVDD + 0.3V)

C1P to GND..............................(PVDD - 0.3V) to (CPVDD + 0.3V)

CPVDD to GND ..........................................(PVDD - 0.3V) to +40V

All Other Pins to GND.............................................-0.3V to +12V

Continuous Input Current (except PVDD, VDD, OUTR+,

OUTR-, OUTL+, and OUTL-) ..........................................20mA

Continuous Power Dissipation (TA = +70°C)

56-Pin Thin QFN (derate 47.6mW/°C above +70°C) .....3.81W

64-Pin TQFP (derate 43.5mW/°C above +70°C)............3.48W

Operating Temperature Range ...........................-40°C to +85°C

Storage Temperature Range .............................-65°C to +150°C

Junction Temperature......................................................+150°C

Thermal Resistance (θJC)

56-Pin Thin QFN? ......................................................0.6°C/W

64-Pin TQFP?................................................................2°C/W

Lead Temperature (soldering, 10s) .................................+300°C

ELECTRICAL CHARACTERISTICS

(PVDD = VDD = +20V, PGND = GND = 0V, CSS = 0.47μF, CREG = 0.01μF, C1 = 0.1μF, C2 = 1μF, RLOAD = ∞, MONO = low (stereo

mode), SHDN = MUTE = high, G1 = low, G2 = high (AV = 22dB), FS1 = FS2 = high (SSM), SYNCIN = low. All load resistors (RL) are

connected between OUT_+ and OUT_-, unless otherwise stated. TA = TMIN to TMAX, unless otherwise noted. Typical values are at TA

= +25°C.)

Acestea sunt pasajele care cred ca sunt relevante pentru intrebarea mea. Am adaugat si datasheet-ul unuia dintre CI-urile pe care intentionez sa le folosesc (acelasi din care am extras pasajele) in speranta ca cineva ma va lamuri.

 

E mai bine sa intrebi inainte decat sa te intrebi dupa : de ce ?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Pentru MAX9709 iti trebuie o sursa de 10-22V. Uita-te in graficele de la pagina 7 in pdf ca sa vezi care e puterea de iesire pentru o anumita tensiune. Off topic (de curios) - cum ai de gand sa faci cablajul pentru el si cum o sa-l lipesti? Nu pare prea usor de lucrat cu capsula aia mica...

Link spre comentariu
Vizitator Andrei.Hrubaru

alex

 

de tensiune mi-am dat si eu seama, si o sa fie de 22V pentru performante maxime, dar curentul de alimentare nu stiu de unde sa il iau :smt005

 

de lipit e usor de lipit CI-ul asta, mai greu e altul, MAX5406 de exemplu, pe care trebuie sa-l lipesc dupa o metoda nonconformista :weedman: , asta daca nu gasesc niste socluri pentru ei, dar se pare ca nu am norocul asta :smt005

 

deci ?! CI-ul asta are nevoie si de tensiune si de curent. Curentul e o necunoscuta :rolleyes:

Link spre comentariu
Vizitator darkangelbv

Salut Curentul il calculezi simplu dupa putrea consumata de amplif in sarcina maxima + o marja de siguranta de 20-25%maxim ca sa fii sigur ca nu duce lipsa de curent :))Interesanta idee ai.. chiar vreau sa vad si eu cand o vei pune in practica.. (Probabil vei ramane la stadiul de proiect)Bafta la proiectare si constructie :finga:

Link spre comentariu
Vizitator Andrei.Hrubaru

de ce crezi ca o sa ramana la stadiul de proiect :finga: , recunosc ca o sa-mi ia ceva timp pana cand o sa pot sa-l postez la categoria "DIY" dar va veni si aceea zi, momentan am de invatat pt admitere (a 2-a facultate :supz: ) si de aceea merg mai incet, dar in vacanta timpul va fi de partea mea, deci voi fi mai prolific.zilele astea o sa ma apuc de studiat, in pauze :weedman: , cum e cu alimentarea :d

Link spre comentariu
Vizitator darkangelbv

Eu sper sa reusesti... Am zis ca probabil va ramane in stadiul de proiect pentru ca multi amatori spun ca fac nu stiu ce amplificator si cand studiaza mai atent detaliile ajung intr-un punct de care nu pot trece... Oricum poti conta pe cei de pe forum pt ca majoritatea sunt electronisti calificati cu zeci de ani de experienta...

Link spre comentariu
Vizitator Andrei.Hrubaru

multumesc pentru eventualul ajutor si pt cel primit deja, si crede-ma ca asta e a 3-a oara cand imi fac cont pe forum, deci sunt constient de potentialul membrilor :d :partyman:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări