Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Raritati vintage


Postări Recomandate

Salut!Scuze ca m-am bagat si eu in topicul asta...insa detin un amplificator Voxson h302(firma italieneasca).Amplificatorul este de la inceputul anilor 70" are 50 watt 8ohm,carcasa este din aluminiu toata,mai putin partea de jos(dedesubt).Ceea ce vreau eu sa aflu ar fi valoare acestui amplificator..destul de vechi.Este functional.Poate ma ajuta cineva!Pozele sunt reale.Nu am vrut sa desfac amplificatorul deoarece nu as vrea sa stric ceva.Am pozat ce sa putut!

post-17202-139829534562_thumb.jpg

post-17202-139829534582_thumb.jpg

post-17202-139829534605_thumb.jpg

post-17202-139829534624_thumb.jpg

post-17202-139829534644_thumb.jpg

Link spre comentariu

@alex tmBine ai venit! Nu trebuie sa-ti ceri scuze, tocmai pentru acest gen de aparate am creat acest topic.Cat despre intrebarea ta, ei aici e "buba". Am fost acuzat indirect ca am deschis topicul ca sa-mi "vand" marfa.Valoarea unui astfel de aparat consta in modalitatea proprietarului de a-l folosi sau nu. Ca sa ma exprim mai pe sleau, depinde daca vrei sa-l vinzi sau nu. In primul caz, exista o rubrica de vanzari , iar un pret estimativ il afli de pe net, desi astfel de scule nu le cumpara oricine pentru ca nu sunt de "firma". De aceea am specificat la inceput ca ii rog pe amatorii de denon, marantz, sony, onkyo, technics, etc sa se abtina in a posta aici.In al doilea caz, daca doresti sa le colectionezi aparatul,el are o valoare inzecita deoarece tine deja de tine. Adica e ca un inel de aur, il porti pentru ca te simti bine cu el.ps. Voxsonul asta seamana cu amplificatoarele Engelbert si cu Universum-urile din anii 75

Link spre comentariu

Pai pe internet am gasit la in 2 locuri la peste 100 euro un astfel de aparat..insa nu cred ca mi-ar oferi nimeni atata pe el.L-am pus pe 2 boxe Electronica industriala Star hi-fi 90 watt si se aude bine...nici nu am abuzat de el...poate daca nu o sa iau cat imi doresc pe el o sa-l tin,eventual sa-l curat si o sa-l tin sa cante la mine acasa!

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Intrucat m-a surprins intr-un mod placut acest trend,fiind si eu un admirator al aparatelor clasice am ales sa pun si eu cateva poze cu un amplificator Scott R77s aflat in decurs de restaurare

 

http://www.flickr.com/photos/77918780@N ... hotostream

http://www.flickr.com/photos/77918780@N ... otostream/

http://www.flickr.com/photos/77918780@N ... otostream/

http://www.flickr.com/photos/77918780@N ... otostream/

http://www.flickr.com/photos/77918780@N ... otostream/

Link spre comentariu

Foarte frumos Scott-ul dvs. Apropos de receiverele Scott, iata aici cum arata unul tinut intr-un depozit din Germania. :bataie

Intentionez sa-l restaurez asa ca urmaresc atent evolutia dvs.

Din pacate, un canal are ceva piese schimbate(total aiurea) , inclusiv finalii au fost inlocuiti cu 2N3055 si BDX18.

Saptamana aceasta sper sa-l aranjez si voi reveni atunci cu poze asa cum trebuie sa arate

ps. La al meu se vad rezistentele cu nichelina.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Link spre comentariu

Eu am reusit sa il restaurez dar dupa jumatate de zi de mers sa ars iar un canal asa ca a ajuns iar in revizie sa depistez din ce cauza Nici al meu nu mai are tranzistori finali originali asa ca eu i-am inlocuit cu MJ15003 si Mj15004 si ce pot spune este ca suna dea dreptul superb Eu am schimbat fiecare piesa de pe etajele finale cu piese noi intrucat aveam extrem de multe piese devalorizate atat rezistori cat si condensatori Tranzitori de pe palcile finale nici nu se pune problema sa se gaseasca si din cate observ nici dumneavoastra nu ii mai aveti cei originali Va pot pune la dispozitie schema service daca doriti

Link spre comentariu

Mă întreb de ce era nevoie de rez de emitor la putere aşa mare? Şi unele firme germane foloseau rez de 7-9W la amplifuri mici prin anii 70, deşi nu era deloc nevoie. Probabil au vrut să mărească rez la abuzuri a aparatului, dar sîrma bobinei de la ieşire spune altceva.Se pot pune rez de 3-5W.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări