Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Upgrade Finali Si Testare Dynacord Powermate1000 Model Vechi


Vizitator

Postări Recomandate

Mi-a fost adus pentru upgradarea finalilor si a prefinalilor, acest powermate 1000, modelul vechi.

 

S-a demontat total, s-a spalat placa cu alcool izopropilic, s-au schimbat atit finalii vechi MJ15022+MJ15023 cu mai puternicii MJ21193+MJ21194 cit si prefinalii MJL1302+MJL3281, cu mai noii NJW1302+NJW3281, pe care ii folosesc si eu ca prefinali in modulele mele, s-a recalibrat biasul si s-a trecut la teste.

 

Citeva poze inainte si dupa interventie:

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

 

 

Ce a iesit dupa upgrade, vedeti mai departe:

 

Intro+Test sinusoidal:

 

 

Test in dreptunghiular In-Out

 

http://www.youtube.com/watch?v=reBtgehu ... e=youtu.be

 

Test in dreptunghiular NUMAI etajul final (cu dedicatie pt HPAVictor) :

 

http://www.youtube.com/watch?v=5RbljVN3 ... e=youtu.be

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Nu cumva are amplifu ala ceva filtru trece jos pe intrare care sa limiteze panta si cu ocazia asta si oscilatiile?Intreb si eu, habar n-am care e schema, DOAR CA, cu filtru la intrare nu oscileaza! Deci probabil trebuie aleasa zona intre filtru trece sus+boost si filtru trece jos.Cu finalii vechi oscileaza? Poate trebuie sa umbli si la compensare, din moment ce ai pus finali rapizi.

Link spre comentariu

Da, si cu aia oscila...

 

Si schema este compensata bine...

 

Are filtrul trece jos, am pus inainte de el, si tot asa.

 

Are si filtrul ala de bass bost si un low cut, dupa cum se vede in teste.

 

Am pus semnalul exact in punctele marcate cu albastru rosu.

 

Incercuite cu rosu sint compensarile la prefinali.

 

Posted Image

Link spre comentariu

In filmul anterior este testat pe intrarea de linie, nici la primul amp, nici la asta, nu a oscilat, doar daca injectez semnal direct pe intrarea amplifului...Pe audio se comporta bine, de la intrarea de linie.

Link spre comentariu

In filmul anterior este testat pe intrarea de linie, nici la primul amp, nici la asta, nu a oscilat, doar daca injectez semnal direct pe intrarea amplifului...

Bun, atunci inseamna ca si filtru trece jos facut cu AO-uri are o mare importanta.SAU apare o bucla de masa, desi nu prea vad cum, care iti strica socotelile.
Link spre comentariu

E izolat, este un conde de 3,3uF/250Vcc, tin mina pe izolatie.Am mai facut test si cu fir direct lipit, exact pe rezistenta deslipita din circuit (1 pin) si aceeasi chestie.Oricum, nu conteaza, de sunat suna OK, pe muzica.

Link spre comentariu

Nu ma bag sa modific schema, nu am fost platit pentru asa ceva...Doar trz finali si prefinali.Pe oricare din intrari, jucaria functioneaza OK, doar cu dreptunghiular DIRECT in etajul final, nu vrea cum trebuie.

Link spre comentariu

A fost deconectat cablajul pe spate pe urma ,fusese prinsa (placa) doar asa de teste, pe urma ,,,urmind sa o finalizez mecanic si sa o inchid.Am injectat semnal si inainte si dupa rezistente de 1K, (in filmuletul pus) si ca sa fiu sigur, am intrerupt circuitul de iesire al CI (pe spate), in un al doilea filmulet care este corupt...

Link spre comentariu

Am explicat ca iesirea circuitului operational dinaintea etajului final, a fost intrerupta din circuit, insa filmuletul respectiv este corupt si nu l-am putut urca.Am constatat asta abia cind am inceput sa urc filmuletele pr youtube, ultimul film dadea eroare la youtube.Daca nu inchideam intre timp mixerul (venea sa-l ia proprietarul), refaceam inca odata testul.Oscilograma arata identic si cu semnalul injectat direct in etajul final (R 353 fata de masa), iar pentru acest lucru trebuie sa fiu crezut pe cuvint.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări