Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Monitor proview


Postări Recomandate

Mi-am facut o bucurie.Am incercat sa bag un joc,acesta a gasit cea mai buna rezolutie ca fiind 800X600X240Hz :axe: Am ramas fara monitor.Are cineva schema de la proview 768m?Ati mai intalnit acest defect....?El nu se mai aprinde,releul din el clantane,am masurat tensiunea.....de dupa puntea redresoare apoi m-am impotmolit.Cert este cala secundarul transformatorului nu are tensiunile care ar trebui(scrie ca ar trebui 80 v,12 v,etc.....).Are cineva idee?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

nu releul clantene ... sau putin probabil, eu cred ca cea ce auzi tu e protectia sursei care isi face treaba.la fel am patit si eu cu proviewul meu, si dupa consultari cu cei de pe acest forum am gasit si defectul, care la mine era in secundarul sursei, si anume tranzistor final de linii, ars, cu pini in scurt, drept urmare cand bagam monitorul in priza se auzea un ticait intermitent din el.Dupa ce faci rost de schema, verifica partea primara de alimentare, daca e totul ok sigur ai un scurt in secundar.Succes !!

Link spre comentariu

vezi ca nenea ala electronist is face datoria ... adica clasica problema cu traful de linii dus care in jur de 80% din cazuri e foarte bun . doar tre sa castige si el nu ?....eu zic ca incerci sa schimbi tranz care il comanda. exista riscul sa il parlesca si pe ala dar sincer , nu am eu multa experienta in reparat monitoare , dar in ultima vreme cam doar asta fac si o singura data am ajuns la concluzia ca e traful dus. si eu zic ca se merita incercare mai ales ca tranzistorul ala nu ar trebui sa depaseasca 15 ron

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări