Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
Bogzy

Amplificator 2n3055

Recommended Posts

Am si eu o rugaminte ... Va rog sa`mi spunetzi ce parere avetzi de schema atasata si daca credeti ca functioneaza...merita sa o fac ??

Guest darkangelbv

Dupa cum arata schema cred ca e functionala.. totusi de ce nu folsesti in generator de curent constant in locul celor 2 tranzistoare de la intrare?era o astfel de schema in cartea "electronica peste tot"Si functiona impecabil

La intrare sunt 4 tranzistori: Q1, Q2, Q3 si Q4Care sunt cei doi pe care-i sacrificam de dragul unui generator de curent constant?

nu avetzi o schema asemanatoare ..eventual mai buna ?? dak asta ar avea mici "probleme"

Guest darkangelbv

revin mai pe seara sau maine cu schema de care iti ziceam... pt ca acum sunty la munca si nu am nik la mine

Uite aici :

Posted Image

Cred ca despre schema asta e vorba.Eu am realizat acest amplificatoe acum vreo 5 ani si sunt foarte multumit de el.In plus i-am mai adaugat si o protectie la scurtcircuit.

Uite aici :

Posted Image

Cred ca despre schema asta e vorba.Eu am realizat acest amplificatoe acum vreo 5 ani si sunt foarte multumit de el.In plus i-am mai adaugat si o protectie la scurtcircuit.

link mort. pune pe tinypic.com, te rog. tnx!! :d

later:

... şi eu aşteptasem ceva minute să se încarce... :rolleyes:

Cat scoate schema... din titlul ei sa inteleg ca scoata 100 ... pe catzi ohmi? Multumesc mult

Apropo de cartea asta.. tocmai am "recuperat" zilele astea niste carti depozitate prin basement, de pe vremea "copilariei".. si-am dat peste aceasta carte si peste una mai mare ("Montaje electronice de vacanta", parca).. astea au fost un fel de biblie(!) cind eram mic.. devenind un fel de preambul pentru facultate! Ce chestie.. ce vremuri de kkt! :partyman: Revenind ontopic: de ce ar mai dori cineva sa faca un power amp cu 2N3055?! Ma gindeam ca despre el se mai discuta doar in sectiunea "RETRO", alaturi de tuburi & stuff!

Nah atunci daca crezi k e asa de invechit propune-mi o schema buna care sa scoata cam 100W si dak ar fii pe 8 ohmi ar fii excelent

Am si eu o rugaminte ... Va rog sa`mi spunetzi ce parere avetzi de schema atasata si daca credeti ca functioneaza...merita sa o fac ??

Eu am facut acest amplificator cu foarte mici dosebiri, principala ar fi alte tranzistoare finale. Mergea foarte bine.Am facut un amplificator cu 2N3773 si altul cu 2N6653.In schema postata de tine sunt cateva erori:1. In colectorul tranzistorului prefinal BD139 nu se pune grupul dioda-rezistenta, ci se leaga direct. Numai la grupul pnp-npn se foloseste acest artificiu.2. Dioda de la grupul pnp-npn se leaga invers.2. Rezistentele de 2.2K legate in paralel cu superdioda sunt de fapt 22K.3. Conectarea rezistentelor din divizorul de tensiune al trenzistoarelor pt. protectie se face in mod normal putin diferit, in sensul ca rezistentele dintre baza si emitor se conecteaza intre baza si masa, in serie fiecare cu cate o dioda.

Multumesc frumos pentru indicatii am sa o modific in cazul in care raman la schema asta