Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
Tavi

Philips - nouati in domeniu

Recommended Posts

in acest topic am sa va prezint niste chestii extrem de interesante , produse futuriste si idei novatoare ale firmei philips , pe care le-am vazut si eu pentru prima data in aceste zileacum de abia am sosit si sunt f obosit dar in acest weekend va voi prezenta ce este mai interesant in domeniul noilor tehnologii lcd si plasma , home cinema , hdd playere , etc

fals , au vandut licenta unei alte companii , nu se mai ocupa de tuburi crt , sunt depasite , doar de lcd si plasma

Guest epure

Am ramas uimit. Cum poate un electronist adevarat sa vorbeasca cu rautate de Philips ?!?.

sa revenim la subiect scurt istoric :numele Philps vine de la fratii Anton si Gerard Philips , inventatori si creatori ai prestigioasei marciPhilips a inventat caseta audio in 1963 , cd-ul audio in 1983, de asemenea becul cu xenon iar ca sa revenim in zilele noastre, DVD player-ul este inventia lor si nu mai putin important , au creat platforma Nexperia folosita de aproape toate DVD-RW actuale Philips este numarul 1 mondial in domeniul iluminatului , a aparatelor de barbierit electrice ( 300 milioane vandute pana acum in comparatie cu Braun , prncipalul concurent care are 50 milioane ) - aparatul de ras cu cap rotativ este inventat de philips in 1939Codarea vocii pentru transmisiile GSM este inventie Philips codarea JPEG si cea MPEG sunt inentii PhilipsPhilips este numarul 1 in europa si numarul 3 mondial in domeniul aparaturii audio-video, dupa sony si samsungnoi tehnologii si produse :- Mira Vision - oglinda de perete are se poate trensforma in televizor - defibrilatorul casnic HeartStart - extrem de util in cazul stopului caridac , caz in care peste 75% din pacienti nu supravietuiesc pana la sosirea salvarii- Audio Jukebox - playere cu HDD portabile cu touch screenetcin domeniul LCD si plasma :tehnologia pixel plus - mareste numarul de linii , astfel incat imeginea va deveni cmparabila cu cea din transmisia HDTV , pixel plus 3HD - ultima realizare in acest domeniu , reduce artefactele MPEG , prin detectarea zgomotului pe imagine si anularea lui aproape in totalitatetehnologia - ambilight - care cu ajutorul unor neoane speciale asezate in spatele televizorului , lumineaza peretele din spate sau un panou special , in functie de continutul de imagine, acest lucru ducand la o relaxarea a ochilui de peste 75% comparativ cu modelele normale de plasma si lcd ( varianta full sorround are neoane pe toate laturile, fiecare colorandu-se in nuanta predominanta portinuii de ecran adiacente )tehnologia Dimmming Backlight , imbunatateste la LCD-uri efectul de atenuare al contururilor a imagin filmate nocturn , rezultand o imagine foarte apropiata de a tuburilor crttehnologia ClearLCD elimina in totalitate raspunsul lent al cristalelor lichide, meginile in miscare fiind redate in timp real, exact ca la CRT-uriIn dmeniul sitemelor Home cinema - Philips a realizat deja tehnologia viitorului Next Simplicty , in care se elimina butoanele , meniurile si listele de optiuni , cu ajutorul unei telecomenzii mici si inteligente , numita wand , se pot comanda toate prin simple miscariecranul este de fapt o oglinda uriasa care simte cand se ridica wand-ul de pe suportul sau si intra in standby asteptand , exissta si un mic turn - home media center care de asemenea simte cand telecomanda este indreptata spre el si asteapta , daca te apropi cu un cd sau un dvd vede si se deschide asteptand introducerea lui, apoi in functie de continului suportului media, se va colora corespunzatorul - muzica , film, etc - daca vrem sa scoatem cd-ul e de ajuns sa punem mana deasupra sistemului si el stie sa scoata cd-ul ( ne recunoaste efectiv mana , invata la inceput )ce sa va mai spun ... boxa este inteligenta si se poate arcui in jurul nostru pentru a avea o aduditie excelenta cat timp suntem in folotoliutelevizorul in cadrul oglinzii se poate muta ca pozitie in functie de unghiul si locul din care privim , cu o singura miscare a wand-ului putem baleia programele si regla abslut tot ce dorim in concluzie , Philips nu sta degeaba si urmareste mereu imbunatatirea conditiilor de comunicare cu clientulmai mult ca sigur , preturile mai mari la unele produse philips , ascund anumite tehnologii prezentate anterior si care fac diferenta bani sa ai ca poti sa obtii tot ce doresti :supz:

ca o noutatea..LG-Philips (producatorul de tuburi crt) a dat faliment :tonqe:

Tuburile LG-Philips cel putin cele care le-am vazut eu in comert care se pun pe saiurile L6.1 sunt cele mei proaste posibile .AM intalnit 4 tuburi de acest gen defecte in mai putin de 2 ani de zile de functionare .

parca ai spus ca lucrezi de 6 luni ... sasiul L6.1 are vreo 8 ani , cum ai reusit deci sa intalnesti in astea 6 luni cele 4 tuburi stricate acum 6 ani ? :smt021

Am ramas uimit. Cum poate un electronist adevarat sa vorbeasca cu rautate de Philips ?!?.

Sa fim seriosi am intalnit electronisti buni care vorbeau cu rautate de Philips si nu vorbeau in necunostinta de cauza .Daca Philips sunt pintre cei mai renumiti dezvoltatori de CI din lume si tuburi cinescop, nu inseamna ca fac NUMAI lucruri bune .Orice padure are uscaturi .

poate e vorba de regret... Philips e Philips, iar LG e LG...şi cum majoritatea suntem reticenţi când vine vorba de sud-estul asiei, şi de produsele de-acolo...

cumva TARA ai devenit vre-un fel de distribuitor philips ? :smt005 prea cu foc lauzi realizarile lor :finga: eu raman la vechea mea parere : philips = K K (la realizari nu la inventii) !!fara suparare!!

exista vre-o unul care sa vorbeasca de bine ??????????????????????

da, mie imi place philips

ficare poate sa aiba ce opinie doreste

nu, nu sunt distribuitor de nici un fel, deci nici philips

explica-mi si mie ce este acest simbol adresat mie , te rog :

prea cu foc lauzi realizarile lor :finga:

da stiu ca repede te aprinzi !este adresat '' realizarilor philips '' !!!

spune mai clar ce nu-ti place la philips?eu am avut niste tv-uri superbe .sasiele md..,mg..sint foarte reusite.care-i treaba?

probabil ca judeca toate produsele philips dupa faptul ca ei sunt paraleli cu telefoanele mobile si in acel domeniu toata lumea recunoaste ca philips e la coada , sau dupa faptul ca au avut cateva sasie nereusite , insa sa fim seriosi, toate firmele au avut cateva sasie nereusitesasiele tv complexe facute de philips sunt foarte reusite si chiar si cele vechi au fost foarte fiabileintr-adevar sasiele philips sunt mai greu de reparat , dar asta nu inseamna ca produsele philips sunt proasteoricum ideea topicului era sa va prezint cateva date despre cateva din noile produse philips, nu sa ne exprimam aici frustrarile relativ la sasiele care ne-au facut probleme in depanare