Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Calculul amplificatoarelor cu tuburi


Postări Recomandate

  • 1 an mai târziu...
On 5/19/2006 at 1:01 AM, Ovidanie said:

Cartea are 542 pagini putin mai mici decit formatul A4.Util aste si inceputul cu tabelele de formule si tabelele matematice.Am ceva mai bun si amanuntit: MANUAL DE TUBURI SI CIRCUITE ELECTRONICE scrisa de TUDOR TANASESCU ,3 volume,EDITURA REPUBLICII POPULARE ROMANE,1954 In total cele trei volume au 1342 pagini de informatie.

Salut,

 

daca vinde cineva cartea cu toate cele 3 volume va rog sa ma anuntati. nu gasesc decat vol 2 pe net.

vb despre MANUAL DE TUBURI SI CIRCUITE ELECTRONICE scrisa de TUDOR TANASESCU ,3 volume,EDITURA REPUBLICII POPULARE ROMANE,1954

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...

Iata cum arata oscilograma la 10 Khz a unui transformator pentru un PP-UL cu 6p3s construit de @niculian si care rivalizeaza  cu cele facute de firme imprtante in acest domeniu iar daca pentru cererea de APRECIERE a SR-ului altui transformator am primit tot felul de motive de evitare a intrebarii si repet a fost o cerere doar de apreciere sau evaluare nu de masurare, in acest caz cu oscilograma prezentata va intreb cat credeti ca este banda de trecere la frecvente mari iar ca o informatie suplimentare NFB=0

20210125_190111.jpg

Link spre comentariu

Transformatorul de unul singur nu spune nimic despre banda unui amplificator realizat cu el. 

Ar trebui sa stii si tu asta.

Banda este dictata de tot ansamblul amplificator. Tuburi, schema folosita, prezenta sau absenta reactiei negative - cele fara reactie negativa (sau cu ea foarte mica) au banda mai mica, transformator etc, toate influienteaza banda amplificatorului.

Link spre comentariu
8 hours ago, popa marius said:

iar daca pentru cererea de APRECIERE a SR-ului altui transformator am primit tot felul de motive de evitare a intrebarii

Intrebarea aia era la fel de imposibila precum asta:

  

8 hours ago, popa marius said:

va intreb cat credeti ca este banda de trecere la frecvente mari

 

 

Am explicat deja acolo de ce nici macar o apreciere nu se putea face a SR-ului.

Si nici aici nu se poate aprecia banda de frecvente dupa o oscilograma cu dreptunghi la 10khz.

Editat de Marian
Link spre comentariu
Acum 56 minute, Marian a spus:

Intrebarea aia era la fel de imposibila precum asta:

  

 

 

Am explicat deja acolo de ce nici macar o apreciere nu se putea face a SR-ului.

Si nici aici nu se poate aprecia banda de frecvente dupa o oscilograma cu dreptunghi la 10khz.

Se poate d-le Marian fiindca raspunsul la frecvente mari este influentat de inductanta de pierderi al transformatorului ori un semnal dreptungiular foarte bun  se poate obtine doar cu o inductanta de pierderi redusa care implica o distributie a infasurarilor si un anume mod de conectare a acestora pentru a avea capacitati parazite cat mai mici deci vedeti ca daca dreptunghiul este corect banda de trecere se largeste in acest caz frecventa maxima redata la -1dB este de aproximativ 60-70Khz in plus rezulta un slewrate mai bun decat al transformatoarelor  ce nu pot asigura aceasta forma

@sesebe ar trebui sa sti ca tubul ca amplificator de putere poate asigura cu usurinta o banda de 2Hz-250Khz mai putin triodele insa din alt motiv asa ca doar transformatorul reduce aceasta banda de frecvente dar probabil ca nu te intereseaza acest lucru fiindca lampile nu sunt atractive pentru tine, corect ?

Link spre comentariu

Marius, NU se poate ce ceri, si nu pricep de ce nu realizezi asta.

Nu se poate ca dintr-o simpla oscilograma la 10khz fara pic de parametri sau date tehnice, sa se calculeze banda audio, nici macar cu erori acceptabile. Pur si simplu NU ai cum.

Da, sigur, dreptunghiulara la 10khz pare sa arate ok la o prima vedere, si asta sugereaza ca traful este capabil macar pana acolo, pentru ca altfel dreptunghiulara ar deveni trapez, dar cat de sus poate ea sa mai mearga numai D-zeu ar putea ghici, nu cineva de pe forum, si asa cum ti-am aratat dincolo, am estimat prin calcule cam 2V/1uS ( sau o idee mai mult ), si SR-ul ala nu-i nici pe departe unul fenomenal, ci din contra este undeva la limita strictului necesar pentru reproducerea corecta a sinusoidei. 

Foarte bine ca ai masurat zecile alea de khz ca banda superioara de frecventa, dar rezultatul ala nu s-a datorat doar inductantei de scapari mici, chiar si 1mH de scapari inseamna sute de ohm reactanta la zeci de khz, fa un calcul sa vezi ce se intampla cu semnalul divizat de ceva sute de ohm cu 8 ohm jos... Mai mult decat atat, ca sa obtii inductanta de scapari mici, trebui bobinaj foarte intercalat, si asta ridica semnificativ capacitatea intre infasurari, si aia iti permite tie banda aia masurata de zeci de khz, pentru ca la 60-70khz pe langa reactanta inductiva, ai limitari fizice in miez ( cu atat mai mult cu cat ai deja un anumit curent continuu in primar ), performantele miezului scad dramatic acolo, ce te scapa este reactanta capacitiva.

N-oi fi eu lampar dar astea-s notiuni teoretice elementare...

 

Deci repet, intrebarile tale erau imposibile, nici macar nu poti estima banda audio vazand doar forma de unda dreptunghiulara fara rezolutie si fara alte detalii, asa cum nu poti estima SR-ul doar vazand o dreptunghiulara la care nu avem nici baza de timp si nici reglaj de tensiune sau de divizare al sondei.

Daca nu intelegi astea, atunci imi pare rau insa ne irosim timpul reciproc.

 

Spor.

Editat de Marian
Link spre comentariu

Asta e pe principiul cum sa zapacesti audienta cu chestii prea complicate sa fie intelese ca sa te dai zmeu :rade:

Vestea nasoala e ca nu tine cu mine, sunt prea vechi pe forumul asta si am avut atat de multe dezbateri din astea incat miros "bs"-ul de la o posta...

Ce ai pus tu acolo n-are nici o legatura cu ce discutam noi aici, ti-am cerut sa dezvolti tu un model matematic de calcul care sa raspunda propriei tale intrebari, nu sa-mi pui gugle cu teoria undelor si a armonicilor.

E drept ca nici nu ma asteptam sa o faci, ti-am cerut-o in speranta ca vei descoperi ca este imposibil si-ti vei asuma asta, dar n-ai facut-o ( de parca a gresi este egal cu sfarsitul electronicii ).

Chiar ne irosim timpul reciproc.

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări