Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
sxnel

Profilo 4051 parca "nu face" CAF

Recommended Posts

Televizorul este un Profilo 4051, care a venit initzial ,cu lipsa canale in banda BH I...dupa inlocuire selector si LA 7910, care nu comuta tensiunea pe BH I , si dupa ce am memorat posturile , pe unele programe, in timpul comutarii de pe un canal pe altul , postul "apare din purici" dupa cateva secunde. Acest lucru se intampla doar la unele canale. Tensiune exista la borna CAF din calea comuna, iar in timpul cautarii aceasta variaza ... functie de apropierea de post cat si functie de calitatea semnalului. Cum si ce ma sfatuitzi sa fac, pt a scapa de aceasta "intarziere " la comutarea canalelor ? In rest, dupa ce se stabilizeaza, "sta" pe post foarte bine ! Va rog foarte mult daca putetzi sa ma ajutatzi, si tot odata multzumesc anticipat !

Functionarea acordului tunerului cu ajutorul functie CAF (Control Automat al Frecventei oscilatorului local din tuner) sau AFCi e un pic mai complicata si sincer nu am vreme defel acum sa iti explic ..poate te ajuta altcineva .Ideea e ca s-ar putea ca bobina de CAF sa fie putin dezacordata .La unele Tv-uri de tip megavision trebuie sa ai o tensiune stabila de 2.5V pe acea bobina in timp ce acordu pe post e Ok .Incearca sa misti miezul de ferita al ei ..dar foarte fin .

Cunosc functionarea circuitului de CAF ,asta o sa te scuteasca de explicatzii teoretice amanuntzite , dar ideea era o rezolvare practica, (tzinand cont de teorie, bineintzeles !) Am verificat tensiunile ...cum am zis si in primul post sunt ok ! dar uite ca intre timp am descoperit si "buba" care este :selectorul schimbat , desi nou , are o problema ... l-am inlocuit cu altul si acum merge ok ! Se vede treaba ca si aici chinezi, si-au bagat coditza", iar "romanul obishnuit" ia ce gaseste ! Multzam de interes si pt sfaturi !

Spune-ne daca imaginea este buna imediat cand "apare din purici", sau se face acordul treptat.Si daca la comutarea canalelor, intarzierea de care vorbesti se refera la comutarea unor posturi din aceeasi banda sau posturile tv sunt pe benzi diferite.

Imaginea aparea, buna imediat si se intampla indiferent din ce banda erau posturile ! Dar, cum am zis mai sus , selectorul era de vina cu toate ca l-am scos din cutiutza ... :rolleyes:

Oricum... multzumesc mult ! Vad ca esti "pe faza" mai mereu ! Ma bazam pe selector pt ca l-am cumparat nou...!

Sunt destule jafuri pe piata.In ritmul asta o sa ne fie frica sa cumparam piese mai scumpe.

Sunt destule jafuri pe piata.In ritmul asta o sa ne fie frica sa cumparam piese mai scumpe.

Asta e bine ca s-a rezolvat .Dar la 20 RON cat e un selector in magazin nu tre` sa te astepti si la calitate .

Eu vorbeam de componente mai scumpe.Acum vreo doua luni am luat un procesor tv de la un magazin mai cu pretentii in privinta calitatii, cu 1.200.000 lei. Din pacate pentru mine procesorul era prost. Acelasi procesor l-am cumparat pe urma de la alt magazin cu 600.000 lei si a mers fara probleme.Difera preturile functie de producator si de magazin.Nu este obligatoriu se pare ca, ceea ce este mai scump sa fie si mai bun.Ori am avut eu ghinion.

Nu este obligatoriu se pare ca, ceea ce este mai scump sa fie si mai bun.Ori am avut eu ghinion.

Da se intampla,dar este o regula nescrisa care da roade daca esti atent.Uitate atent pe capsula unei piese electronice pe care o cumperi fie ea Ic sau Tranzistor si daca iti merge bine ia una la fel(cu aceleasi inscripti ..ca si format de text). In comertul cu electronica se "poarta" foarte des contrafacutul. Nu ai avut ghinion ...la toti se poate intampla .