Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Depanare TV Goldstar CKT-2190


Postări Recomandate

Salut!Am un tv mai vechi goldstar ckt-2190 si nu gasesc schema lui. As vrea sa ma ajutati daca puteti sau doar daca gasiti schema, va spun simptomele lui:1) isi schimba culorile cum vrea el adica uneori vede pe rosu, uneori pe galben, verde, albastru sau evidentiaza unele culori.2) a umblat un "mester" la el si acum imaginea este micsorata(gen format 16:9).Astept mesajele voastre, va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

dimensiunea micsorata este din cauza baleajului vertical.in prima faza tre sa schimbi cele 2 condensatoare de 100micro/50v din acest etaj.apoi pt a regla dimensiunea ai un semirglabil pozitionat linga integratul de cadre.faptul ca -si schimba nuantele poate fi din contactele proaste la matrice(tda3561).refa lipiturile si de pe finalul video

Link spre comentariu

apropo culorile se schimba daca misti antena iar daca apesi pe ea revine la normal, l-am desfacut si nu are contacte rupte ba chiar am scos mufa si am tras direct cablu din el si tot la fel face.

adica daca misti mufa de antena sau dipolul?ce fel de cablu ai tras?de unde si pana unde?am si eu tv la fel de mai mult de 10 ani merge bine plus am reparat cateva, de aia intreb.
Link spre comentariu

Daca dai program P+ si apoi revii pe pe progamul anterior se scimba culoarea? Ar trebui sa schimbi in primul rand trimerul de langa TDA3561 cu un fix de 15pF.Eu la defectul asta am avut ca si cauza TDA3561(bine inteles defect provocat de cel ce umblase inainte sau din cauza contactelor imperfecte in interiorul integratului ,din cauza"varstei").Am tras lipituri de mi-a venit rau,pana n-am schimbat C.I. n-a vrut sa mearga.

Link spre comentariu

Cand misc mufa face faza asta, cablul e de 75 ohm si e de la compania de cablu,iar cand schimb postul si dau inapoi uneori merge uneori nu merge dar mai face o faza:cand imaginea(transmisa de post) este cu multa lumina atunci se da "peste cap".Am umblat la traful de linii la reglaj, el e nou traful si chiar cand dau luminozitatea mica facea asa dar putin.Sry ca am raspuns mai tarziu uof tezele astea!

Link spre comentariu

Mai purica-l un pic si incearca sa descifrezi logic manifestarea defectului respectiv .Din ce am inteles eu poate nu inteleg prea bine dar m-ai bagat in ceata .Deci uitate foarte atent cand si de ce se schimba culorile si de ce se da peste cap, fa reglajele corespunzatoae ai apoi verifica ce s-a schimbat .Ia-o logic ..fara suparare dar din ce am inteles eu nu e nimic logic .

Link spre comentariu

Nu e suparare eu sunt incepator, am inceput sa invat.M-am uitat pe schema lui si am reusit sa fac ceva dar nu f mult adica am mai reusit sa lungesc imaginea(mai am 2 cm banda neagra).Refacand lipiturile la matrice am reusit sa fac culorile(uneori alb-negru uneori color).Se poate sa fie ceva din tuner?? V-am zis cand apas pe mufa(sau imping tunerul) merge bine, am refacut si lipiturile la tuner dar in el nu pot sa umblu pt ca nu am scule pt smd.Mai spun inca o data nu ma supar, eu sunt incepator si sunt aici ca sa invat !!! Multumesc

Link spre comentariu

Nu e suparare eu sunt incepator, am inceput sa invat.M-am uitat pe schema lui si am reusit sa fac ceva dar nu f mult adica am mai reusit sa lungesc imaginea(mai am 2 cm banda neagra).Refacand lipiturile la matrice am reusit sa fac culorile(uneori alb-negru uneori color).Se poate sa fie ceva din tuner?? V-am zis cand apas pe mufa(sau imping tunerul) merge bine, am refacut si lipiturile la tuner dar in el nu pot sa umblu pt ca nu am scule pt smd.Mai spun inca o data nu ma supar, eu sunt incepator si sunt aici ca sa invat !!! Multumesc

In interiorul tunerului pot sa incerci sa lipesti, daca e cazul,cu letcon normal sau pistol mai mic la firu "cald" care este in forma de L si nu face contact ca lumea in cablaj(eventual sa vezi la fel tot acolo legatura masa borna antena),bineineles daca in interiorul mufei nu sunt dezlipite firele de cablu
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări