Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv Hitachi CX 2026S

Recommended Posts

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cum a zis si colegul iod2, schimba condensatorul din baza lui 5388 cu unul de 22-33uf/63-160v(C613).Si pentru functionarea tranz. final linii(5388) in regim de temperatura scazuta, pana in 50-55 grade, se recomanda schimbarea lui r658(33ohmi) cu una de 10ohmi/3w si r624(33ohmi) cu una de 22ohmi/3w.

Buna ziua.sunt la tara si as vrea sa ajut un vecin care are tv-ul de mai sus.Am gasit tranz.linii C 5388 scurt c-e.Am cu mine doar un tranzistor D165.Merge sa pun in locul lui C5388?.Si o schema miar fi de ajutor.Cu respect.

Buna ziua!In locul lui C5388 se poate pune BU808DFI(DFH,DFX),sau poti face o combinatie din 2 tranzistoare daca ai la indemina,atasez kitul aici.Succes!

BU 808 DFI-KIT.pdf

• 3 weeks later...

Buna seara .Am rezolvat tv-ul :da .Am pus C5388 nou,schimbat cond. din baza ,am pus 33 micro/100v si cond.c 619 100nano/250v.Va multumesc la toti care mau ajutat .Aici la tara nu este niciun depanator ,asa ca mai ajut si eu pentru cate o bere fara alcool.Va multumesc inca o data .Cu respect