Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
iulicuta2000

solicit ajutor cu o statie auto

Recommended Posts

va salut intai,asta fiind primul post pe acest forum acu am si eu o problema,nu de mult am pus mana pe o statie auto BOSE(o cutie neagra cam cat un cass auto cu trei mufe-doua de iesiri boxe si una de intrari+alimentare);in ea are doua module de amplificare cu 4 finali pe modul; unu are un final ars(explodat) ,ceilalti par ok ca aspect,dar nu stiu sa-i masor asa ca nu bag mana-n foc ca sunt buni.Faza e ca nu am gasit nicaieri finalul respectiv si ma gandeam ca ma poate ajuta cineva pe aici;pe el scrie "A414 malaysia I37110" , ma gandesc ca "numele"finalului ar fi "A 414" ,cineva mi-a recomandat sa caut "SA414",din pacate nu gasesc niciunde (in bucuresti am luat la rand toate magazinele de pe Str.Maica Domnului fara succes ).cine ma poate ajuta sa-l gasesc?nu de alta dar modulul care merge mi-a lasat o super impresie ;din ce am vazut nu are preamplificator sau ma rog...preamplificatorul lucreaza cu semnal mare la intrare pentru ca pe line-out abia scoate,in schimb daca pun direct la iesirea de putere a cass-ului rupe in boxe :yawinkle: :supz: ,are si un filtru ca nu lasa inalte deloc si medii in proportie mica,zgomot de fond nu are,si de consumat nu consuma prea mult ;) astea sunt cateva motive pentru care vreau sa-l fac.Deci cine ma poate ajuta pls? multza frumos :oky:

Guest darkangelbv

Cred ca nu e ceea ce cauti tu :

I© Abs.(A) Collector Current = 200m

Absolute Max. Power Diss. (W) = 150m

Asta nu este nici un final.....

VASILEEEEEEEE

au nevoie oamenii de raspunsuri.....

le am mai mult cu calculatoarele ,in electronica sunt amator amator,dar uite ca nu am fost atent la curentul de colector :rolleyes: daca gaseam si poza imi dadeam seama daca e ceea ce caut :Dsa nu ma :axe: pe aici...toti ati fost ca mine :P

Guest darkangelbv

Toti am fost a tine.....trebuie sa incepi de undeva...

am inceput eu mai de mult...dar uite ca ma impiedic de chestii dinastea...nu gasesc piese...

Guest mister_rf

Nu este 2SA414... ca este PNP Germaniu -150mW, 200mA :smt003 Care sunt codurile de pe toate tranzistoarele amplifului?Ce model de statie este? Incearca si fotografii ale tranzistoarelor din alt unghi, fara ca sa fie si lumina reflectata...Ce mai scrie pe cablaj langa tranzistori? Ce scrie pe circuitele integrate?Sunt utile toate detaliile pentru a determina ce fel de tranzistori sunt.

deci asta e un amplif in clasa d ,ca sa va dati seama. finalii sunt mosfeti de mare viteza si enigma este 2sk414.nu sta in baza ca vei gasi acest final poti incerca si cu alte mosfeturi de putere cu conditia sa le echivalezi apropiat

daca`i BOSE, atunci merita fiecare banut care`l bagi in reparatiinu te zgarci :)

Guest mister_rf

La Vitacom gasesti teoretic un echivalent 2SK557NFET - 500V - 12A - 100W

Nu este 2SA414... ca este PNP Germaniu -150mW, 200mA :smt003

Care sunt codurile de pe toate tranzistoarele amplifului?

Ce model de statie este? Incearca si fotografii ale tranzistoarelor din alt unghi, fara ca sa fie si lumina reflectata...

Ce mai scrie pe cablaj langa tranzistori? Ce scrie pe circuitele integrate?

Sunt utile toate detaliile pentru a determina ce fel de tranzistori sunt.

o sa incerc sa fac poze...din pacate...cu telefonul e mai greu :smt120 prezicez ca singurele tranzistoare de pe montaj sunt astea 4(finalii) si sunt identice adica am 4 bucati de "A414";pe placa sunt doua CI pe ele scrie cam asa ceva "BOSE 134499W88AD9414 singapore" si "BOSE 121661488AB9405 singapore"

marcaje pe placa in dreptul tranzistoarelor "Q1,Q2,Q3,Q4" si cam atat :smt104

La Vitacom gasesti teoretic un echivalent 2SK557

NFET - 500V - 12A - 100W

intrebare:chiar am nevoie de un tranzistor care sa lucreze la tensiune asa mare cand e vorba de un amplif auto?nu ma pricep si de asta intreb

chetross iti dai seama ca nu o sa fiu chitros mai ales cand am modulul bun si nu l-as da pe nici un TDA ;) nu ma pricep eu in ce clasa de aplificator o fi,dar ma pricep sa critic...si la asta am putine de comentat :d

salutam facut poze macro(cat se poate cu un G-smart mini2 )

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

am folosit http://imageshack.us/ pentru ca sa pot posta 5 poze in loc de 3 cat se poate in atasament ;)

pai da dar ce nu stii tu e ca probabil din 12v tensiunea se ridica..la nvoltide aceea e mai bine sa fii precaut.

pai se ridica la nvolti...dar nici chiar asa :d din pacate pe saitu lu vitacom asta :d un 2SK557 ma duc cam 29,3ronx4 daca sunt toti 4 arsi....cam multi bani,parca imi vine sa umblu pe la dezmembrari...ca sigur gasesc vreun apmplif de pe un BMW ,VW ceva..si nu dau atat..