Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest edgar18

NeonPower - 100 W Guitar Amp

Recommended Posts

S-a mai vorbit pe aici despre un amplif facut cu neoane. Nu mai stiu care era concluzia, dar o gasesti pe aici. Construieste-l si spune-ne si noua ce iese. Ok?

Si fara Bold, te rog, se intelege si daca scrii cu regular.

Domnilor, schema amplificatorului am gasit la:

http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... adid=78486

Nu stiu ce sa zic referitor la schema, totus este ceva iesit din comun:

servus!

interesanta schema! cred ca am sa ma apuc sa o probez

am sa fac pt inceput numai etajul cu neoane sa vad pe osciloscop ce iese

dak te-ai apucat de ea poate -mi dai si mie niste informatii!

multam fain!

calin

Cele 2 bobine L1 si L2 nu pot avea dimetrul sirmei de 0,9 mm,eventual 0,09 mm in rest se pare ca tuburile de neon sint folosite ca modulatoare de curent al gazului ionizat din tub , interesant...

Cele 2 bobine L1 si L2 nu pot avea dimetrul sirmei de 0,9 mm,eventual 0,09 mm in rest se pare ca tuburile de neon sint folosite ca modulatoare de curent al gazului ionizat din tub , interesant...

Nu trebuie sarma asa de groasa acolo... e un semireglabil de 50 ko in circuit... Oricum amplficatorul va lucra, daca va lucra cu distorsiuni f mari tocmai datorita caracteristii puternic neliniare a tuburilor cu neon. Este un dispozitiv cu o histereza mare...

Mi se pare o gluma... sincer, exista macar o versiune practica, functionala?

Poate nu-i o gluma , unele amplif. de chitara chiar au nevoie de un distorsioner ori montajul acesta isi face singur treaba...

Poate nu-i o gluma , unele amplif. de chitara chiar au nevoie de un distorsioner ori montajul acesta isi face singur treaba...

Oare? Chiar? Serios? Tu ai posibilitati serioase de experimentare ar trebui sa masori cum se "moduleaza" curentul prin tub in conditiile din schema.Poate ca nu e pierdere de vreme daca clarifici o chestie de principiu!

Domnilor, scema a fost facuta de DR. Strauss S. pentru aprilie de acum vreo 2-3 ani.

Cunosc personal pe dinsul si stiu despre ce este vorba, oOsaptamina neam ris de comentarile facute pe diferite forumuri. Germanii automat a zis ca este - trarduc - aceasta este o gluma de aprilie.

Americani au luat plasa ca a inceput cu niste teori extra fantastice.

Pacat ca nu le mai am lincurile.

Adresa dinsului: [email protected]

Se poate intreba personal !!