Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
ionut20

Achizitionare aparat foto digital

Recommended Posts

Salutare forumisti fotografi :) amatori sau profi :finga:

Am intentia sa imi cumpat in viitorul apropiat, foarte apropiat, un aparat foto digital, si nu stiu pe ce sa ma axez, si nici de unde sa cumpar, asa ca orice sfat, idee sunt binevenite :)

Cam ce as vrea sa am la aparat :

- un 4--5M pixeli,

- zoom optic si digital,

- blitz incorporat,

- card de minim 16 M sa fie inclus, posibilitate de max 1 Gb de preferinta SD,

- posibilitate de filmare cu sunet si in format .avi,

- stabilitate la poze,

- diverse standarde de "zgomot" la zii

- accesorii.

In afara de acestea, as avea la dispozitie undeva intre 5mil si 7mil.

Ca si firma as vrea sa merg pe Canon, care mi-au placut din totdeauna.

Din ce am cautat pe net, am gasit pe digital world la Canon niste posibilitati de aparate: A420, A 430, ce mi-a placut mai mult la ce ofera a fost A 530, A 610 e si mai fain dar pretul deja e prea mare :(...

http://www.digitalworld.ro/categorie.php?idcat=1065

Asa ca va rog din suflet sa va da-ti cu parerea :smt006

Hmmm.

Vrei cam multe pentru maxim 7 milioane.

Dupa ce excludem blitul si zoomul digital/optic si cum te intereseaza stabilizarea :drinkers: te duci spre Panasonic insa nu e satisfacuta cerinta de a filma ".avi". Din cate stiu Panasonic e dedicat qt(".mov").

Cu 7.5 poti gasi pe net un Panasonic LS3 plus card de 512.

http://www.cameredigitale.ro/eshop/came ... index.html

Insa trebuie sa bagi mana in buzunar pentru acumulatori si incarcator.

Sau arunci un ochi pe la Flamingo si ai sa gasesti destule aparate Olympus in jurul a 7 milioane. Insa tot .mov si fara stabilizare plus ca nu merge cu SD.

Sau pe la Altex ai un car de Sanyo care nu sunt chiar de aruncat.

Cel mai potrivit mi se pare Canonul de care pomeneai, A530. Daca nu te deranajeaza ecranul mic, aparatul promite destul de multe. Zoom optic mai mare (4x), blit satisfacator, posibilitatea de a controla manual expunerea. Insa tot fara acumulatori si stabilizare.

Ideea e sa te duci in oras(sau magazinele virtuale), te uiti ce aparate satisfac cerinta ta de pret si apoi le cauti prin review-uri.

http://www.dcresource.com/

http://www.dpreview.com/

http://www.steves-digicams.com/

pentru reviewuri si

http://www.pbase.com/cameras

pentru fotografii facute de amatori.

mda, merci de raspuns :) de display nu ma supar ca e cam mic la canon, trebuie sa mai studiez piata, oricum fonduri voi avea cel mai probsbil pe sf de luna, sau inceputul lunii viitoare.Pe canon as merge caci imi place ce ofera, si are si filmare in .avi, cu sunet, un card de 16 Mb parca, inclus in pachet, si niste caracteristici destul de bunicele...

E bine sa nu te iei prea mult dupa ce se vorbeste prin forumuri si reviewuri. Fiecare are febletea lui...Prin reviewuri ma uit la caracteristicile aparatului(plus meniu) si in special la pagina de exemple. Adik daca mie-mi place un rosu rosu da nu prea rosu da aluia ce a facut reviewul ii place un rosu rosu da prea rosu, e chiar indicat sa ma uit doar la poze si sa trag eu concluzia. :yawinkle: La Canon cred ca a fost mai reusita seria veche (A610, A620) decat cea actuala, insa e mai scumpa. (Oare sa fie de la faptul ca s-au mutat din China in "Malaysia"?) Si mai costisitoare daca te gandesti la numarul de acumulatori. La A610(620, 540 si 700 dar nu si 530 :yawinkle: ) ai posibilitatea sa montezi pe filet un adaptor deci mai poti adauga si ceva filtre, lentile. :finga: Tot cele din vechea serie chiar daca au ecranul de 2", acesta e mai performant (115k). Macro la 610, 620 si 700 e de la 1cm fata de 5cm la celelalte. A530 mai are cateva minusuri: lipsa Shutter-speed priority, Aperture priority plus framerate mic la rezolutie maxima :goodman: Dar la bani putini trebuie facute unele compromisuri.Bafta la ales si cumparat!

Cand cautam aparat pentru mine a fost si el pe lista "premiantilor".Daca nu-mi luam H1 de la Sony si ramaneam la o liliputana, FX7 si FX8(un FX7 care se descurca mai bine cu acumulatorul si inca cateva mici diferente) de la Panasonic erau pe primul loc in preferinte. In lista urma Casio EX-Z55(Z50, Z55 si Z57 cred ca sunt cele mai reusite de la Casio - o fi de la obiectivul Pentax?) si Pentax Optio S55(Casio Z55 are acelasi obiectiv). Insa am vrut ceva cu mai multa libertate la reglaje, cu un zoom mai generos, acumulatori mai "normali" si nu in ultimul rand cu blitul puternic. :yawinkle:

da, asta vad si eu ca si dezavantaj, existenta acelui acumulator dedicat pt panasonic :axe: care atunci cand va deveni neprofitabil de folosit din cauza uzurii, nu stiu ce pret ar presupune unul nou.

Pretul nu e foarte mare. Si pentru Panasonic si pentru Casio gasesti acumulatori GP(la Vitacom pe comanda) in jur de 800.000. Insa doar cu un acumulator e destul de aiurea. E foarte buna investitia intr-un acumulator de rezerva. Insa daca esti in deplasare si te prinde creativitatea e mai placut ca aparatul foto sa foloseasca baterii cat mai normale(R6 :finga: ) pe care le gasesti la alimentara. :drinkers:

Hmmm.Eu tot modelul vechi il prefer. :goodman: Cred ca A620 (chiar daca papa mai multi acumulatori) e mult mai reusit. Sau chiar echivalentul sau(cel putin ca senzor) de la Sony: W7(sauW17). O fi de la senzorul de 7MP dar sunt deosebite.

in principiu e diferenta de 1.4Mp intre A620 si A700 DAR (intotdeauna e un "dar") ce mi-a placut la A700, chiar daca are doar 6 Mp este ca are un display de 2.5" fata de cel de 2" de la A620 si faptul ca are nevoie de 2 baterii AA fata de 4 la A620 ... pe de alta parte A620 are lcd flip&turn sau cum se zice, si se roteste cum vrei .... aste e un plus.

Ar mai fi faza cu unde e produs ... poate ma lamuriti si pe mine, cum de la unele Canon-uri scrie ca sunt facute in Malaezia, la altele in Japonia si la altele nu scrie nimic :axe: asta e digitalworld.ro

De la Canon nu am vazut facut in Japonia decat seriile mai scumpe.Adik am vazut S2-ul, S70 si S80 pe care sa scrie "Made in Japan". Seria A e facuta in China respectiv Malaiesia mai nou. Asta daca aparatul vine pe calea normala. Daca gasesti un deler sa-ti aduca de peste ocean, e posibil sa gasesti si "Made in Japan".Despre senzor e un lucru bine de stiut. Daca ai doi senzori de aceeasi dimensiune o sa ai o imagine cu zgomot mai putin la cel ce are mai putini pixeli. Si cu cat e mai mare senzorul(nu neaparat ca numar de pixeli) cu atat e mai posibil sa obtii imagini de calitate. La A620 si chiar A610 senzorul e de 1/1,8" iar la seria noua e de 1/2,5".Iar LCD-ul e drept ca e mai mare la A700 insa e mai slab ca rezolutie: aceeasi cu cea de la A620, A610(tot 115.000 pixeli dar pe 2").Si sa nu mai zic de finisajele pe care le-a avut A610 si A620 fata de seria noua. La seria noua ar trebui sa mai includa in pachet si o pila sa mai finisam bavurile ramase.

O buna alegere e si Sony W7(W17 are gentuta si 2 acumulatori in plus).Lumea prefera Canon in defavoarea Sony insa daca Canon face aparate SLR bune nu inseamna ca si cele compacte sunt la fel de deosebite. La W7 ai si ecran mare si acumulatori, incarcator si mai e si "Made in Japan". Singurul lucru ce ma infioara un pic e faptul ca nu are un "red eye reduction" foarte eficient. Mai e si P200 de la Sony care are acelasi senzor insa fiind un aparat micut, e cu acumulator proprietar. Am vazut poze facute cu el la o nunta si au iesit chiar bine. Iar ochii rosii pe care-i vedeam in reviewuri nu i-am intalnit si in pozele facute la nunta(hmmm, la cum eram imbibati de alcool e greu de crezut ca mai reactiona irisul nostru)Dar ambele sunt scumpisoare. Undeva pe langa A620 de la Canon.