Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

SalutMomentan lucrez la un subwoofer activ si am vorbit azi cu domn care ma intreba unde mi-e dioda in boxa asta ?! Pana acuma nu mi-a spus nimeni ca un sub activ necesita si o dioda.Eu stiam ca dioda conduce curentu intr-un singur sens deci taie pe jumatate curentu alternativ :rolleyes: ce legatura are aia cu subu meu, nu inteleg :toimonster:

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest AdiTm

Poate nu s-a gandit la ce a zis..si nu a vrut sa zica dioda Am vazut la unele sisteme ceva in forma unei bobine mari ..dar nu sunt bobine..mi-a zis cineva dar am uitat cum se numesc :|

probabil cai zice condensator :smt003 dar cand sa referit la dioda poate ca vrut sa zica mai multe chesti ori o punte redresoare pt curetul amplificatorului din sub poate ca a vrut sa zica de o bobina care elimina din inalte godknows ce a vrut sa zica :weedman:

Daca lucrezi la un subwoofer activ presupun ca ii faci si un amplificator.Daca nu ai putut sa ii dai imediat replica respectivului, presupun ca nu esti prea sigur pe tine si de ceea ce trebuie sa contina un subwoofer.Domnul a facut "misto" de tine.

Daca lucrezi la un subwoofer activ presupun ca ii faci si un amplificator.Daca nu ai putut sa ii dai imediat replica respectivului, presupun ca nu esti prea sigur pe tine si de ceea ce trebuie sa contina un subwoofer.Domnul a facut "misto" de tine

Nu m-ati inteles...Deci..el mi-a spus ca imi trebuie o dioda MARE.I-am spus ca am dioda pe sursa..dar mi-a spus ca mai trebuie una separata pentru difuzor :rolleyes:El mi-a aratat ca imi tre dioda de marimea unui condensator de 10000 micro...Poate s-a incurcat omu si nu dioda vroia sa zica... :smt017