Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator cu 2sb688 si 2sd718

Recommended Posts

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Nu e neaparat sa vezi ce tensiune avea, se poate aproxima dupa finali si dupa impedanta pe care functioneaza. Acei finali pot fi folositi la un amplificator de aproximativ 50W.Fiind un amplificator auto sigur merge pe 4 ohmi, iar ca sa obtii 50W pe impedanta asta ai nevoie de +/-25V, deci cam asta este tensiunea de alimentare. Sa zicem ca poti folosi o sursa cu maxim +/-27V in gol.

Nu e neaparat sa vezi ce tensiune avea, se poate aproxima dupa finali si dupa impedanta pe care functioneaza. Acei finali pot fi folositi la un amplificator de aproximativ 50W.Fiind un amplificator auto sigur merge pe 4 ohmi, iar ca sa obtii 50W pe impedanta asta ai nevoie de +/-25V, deci cam asta este tensiunea de alimentare. Sa zicem ca poti folosi o sursa cu maxim +/-27V in gol.

Am alimentat cu o sursa de 15V+/- GND si se aude fssss dar problema ca am un alt 4 fir care nu stiu ce face.

Daca ii dai semnal merg amplificatoarele? Leaga intrararile la masa si vezi daca mai ai acel zgomot, poate fi de la cabluri de semnal proaste.Acel fasss de care spui ar mai putea fi si de la sursa, in special de la partea de filtraj.