Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SESIUNI DE EXAMENE PENTRU RADIOAMATORI


Postări Recomandate

  • 3 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 11 luni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...

BUCUREŞTI - Direcţia Regională Bucureşti va organiza în perioada 10.04.2012 - 11.04.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la la sediul Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii - Direcţia Regională Bucureşti din str. Lucian Blaga nr. 4, bl. M110, Tronson 1,sector 3, Bucureşti. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 26.03.2012. Informaţii suplimentare la sediul ANCOM - DR Bucureşti, telefon: 0372.845.006.

 

IAŞI - Direcţia Regională Iaşi va organiza în data de 21.04.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la Iaşi, judeţul Iaşi, str-la Moara de Vânt nr. 37 A. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 06.04.2012. Pentru mai multe detalii, cei interesaţi pot obţine informaţii la telefon 0372845177, 0732005707, persoana de contact Constantin Aniculaesei.

 

CLUJ - Direcţia Regională Cluj va organiza în perioada 28.04.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la la sediul Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii - Direcţia Regională Cluj din str. Câmpeni nr. 28, Cluj-Napoca. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 24.04.2012. Informaţii suplimentare la Florin CHIŞ (tel. 0372 845 744), Gabriela ARDELEAN (tel. 0372 845 745) şi Adrian CRAINIC (tel. 0372 845 748).

 

preluat de pe site-ul ANCOM http://www.ancom.org.ro/sesiuni-examinare_3538

Link spre comentariu

Initial m-am bucurat cand am citit vestea pe care o asteptamApoi am remarcat faptul ca in perioada 8 - 11 aprilie 2012 au loc Campionatele Nationale de Telegrafie Viteza.Asa ca stiu cel putin un doritor de upgradare care nu se va prezenta. Dupa ce s-a antrenat normal ca vrea sa vada ce poate castiga..Morala. O sa scriu la Ancom sa amane sesiunea macar cu 2 saptamani, adica dupa Paste..

Link spre comentariu

Am sunat si am gasit un DOMN extrem de dragut, amabil si care a avut foarte multa rabdare si bunavointa sa discute cu mine. Recunosc public ca intrebarile mele nu au fost deloc ...ca sa zic asa, indirecte, ba chiar un pic (prea) agresive. Dar cum s-a dialogat intr-un mod extrem de civilizat si politicos, ca sa nu zic altfel, mi-am schimbat urgent atitudinea. Concluzia Nu mai e nimic de facut. Din pacate. Nu stiu de ce cei de acolo nu s-au gandit si la acest aspect..Mi s-a zis ca daca vor exista cereri, poate se va organiza si o sesiune extraordinara..In concluzie, nu sunt multumit. Dar macar s-a discutat cu mine si s-a folosit un ton politicos. Fata de ce am trait pana acum e totusi un mare pas inainte...Acuma sincer, mi se pare o prostie eliminarea taxei de examen. Eu unul imi pot permite sa platesc o anumita suma care sa acopere plata unei comisii de examinare si sa nu mai astept pana la urmatoarea sesiune ordinara/extraordinara.. .Atentie, plata comisie nu va insemna automat si promovarea integrala a examenului.. Iar candidatul va semna ca a luat la cunostiinta faptul ca examinarea lui va fi inregistrata audio/video la fel ca la bacalaureatul de anul trecut, iar tentivele de inspiratie, ca sa zic asa, vor fi pedepsite adecvat....Asa ca se vor obtine si niste venituri la stat.Cine nu are banii, o sa stea si sa astepte. Cine se grabeste, plateste...In SUA le-o fi rusine sa ceara bani? Ca sa nu fiu inteles gresit. Eu am deja cls I, asa ca nu mai am cum sa dau examene. Dar am niste cunoscuti, hi, hi..

Link spre comentariu

update:TIMIŞOARA - Direcţia Regională Timiş va organiza în data de 03.04.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la sediul ANCOM - D.R. Timiş, Timişoara, judeţul Timiş, str Horia nr. 24. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 27.03.2012. Informaţii suplimentare sediul ANCOM - DR. Timiş , telefon 0372 845 871.Florentin, cei de la ANCOM numai la sport nu se gandeau cand au fixat examenele, ei nu sunt FRR.

Link spre comentariu

VladutSunt ferm convins ca ai dreptate. Dar eu am fost invatat ca atunci cand fac o treaba sa ma gandesc si cum se incadreaza in context. Ca sa folosesc un exemplu putin fortat. Vama Veche si 2Mai sunt localitati celebre si pt nudismul care se face pe anumite plaje. Crede-ma, inca nu am vazut niciun om care sa se plimbe cu aia goala prin sat...Revenind Mi se parea normal ca sa se fixeze data si in functie de calendarul competional al FRR, ca doar nu e in 8, pardon Patagonia..Nu-i asa ca in final cele 2 organisme ar trebui sa conlucreze in folosul radioamatorilor? La o adica FRR-ule o gramada de paie, fara niciun cuvant de spus? Sincer, pt ca pe mine ma "durea" probleme. Daca il pun pe Andu sa joace la 2 maini, hi, hi, inseamna sa ii reduc timpul de pregatire alocat pt campionat, deci sa ii reduc in mod constient sansa.Frica mea e ca nu se va mai organiza vre-un examen pana in toamna. Si cum la vara sper ca vom pleca in strainatate, iarasi nu va putea sa opereze de acolo...Ca sa rezolv problema in conditiile actuale inseamna ca ar trebui sa il duc pana la Iasi sau Cluj. Din pacate nici benzina sau banii nu cresc in copacul din curtea mea. Si da e vorba si de bani, pt ca normal ca va trebui si o noapte de cazare la un hotel din zona..Sper ca nu imi sugerati sa plecam de cu seara sa ajung la oara stabilita, sau ca o sa dormim in masina si a 2-a zi, dupa chinul adecvata, sa ii cer sa imi ia examenele din prima...Pt mine asta e un exemplu de gandit macar un pas inainte, la consecinte, (de parca as fi proiectant, hi, hi.)

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

IAŞI - Direcţia Regională Iaşi va organiza în data de 21.04.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la Iaşi, judeţul Iaşi, str-la Moara de Vânt nr. 37 A. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 06.04.2012. Pentru mai multe detalii, cei interesaţi pot obţine informaţii la telefon 0372845177, 0732005707, persoana de contact Constantin Aniculaesei.

 

 

BUCUREŞTI - Direcţia Regională Bucureşti va organiza în perioada 10.04.2012 - 11.04.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la la sediul Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii - Direcţia Regională Bucureşti din str. Lucian Blaga nr. 4, bl. M110, Tronson 1,sector 3, Bucureşti. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 26.03.2012. Informaţii suplimentare la sediul ANCOM - DR Bucureşti, telefon: 0372.845.006.

 

 

CLUJ - Direcţia Regională Cluj va organiza în perioada 28.04.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la la sediul Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii - Direcţia Regională Cluj din str. Câmpeni nr. 28, Cluj-Napoca. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 24.04.2012. Informaţii suplimentare la Florin CHIŞ (tel. 0372 845 744), Gabriela ARDELEAN (tel. 0372 845 745) şi Adrian CRAINIC (tel. 0372 845 748).

 

 

TIMIŞOARA - Direcţia Regională Timiş va organiza în data de 03.04.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la sediul ANCOM - D.R. Timiş, Timişoara, judeţul Timiş, str Horia nr. 24. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 27.03.2012. Informaţii suplimentare sediul ANCOM - DR. Timiş , telefon 0372 845 871.

 

FRASIN, JUD. SUCEAVA - Directia Regionala Iasi organizeaza in data de 12.05.2012 o sesiune extraordinara de examinare pentru obtinerea certificatului de radioamator. Detalii si inscrieri la YO8OW.

 

 

 

Directia Regionala Bucuresti - telefon 0372.845.006.

 

 

Directia Regionala Cluj - telefon 0372.845.744, persoana de contact Florin Chis sau la telefon 0372.845.746, persoana de contact George Muresan.

 

 

Directia Regionala Timis - telefon 0372.845.876, persoana de contact Traian Cincu.

 

 

Directia Regionala Iasi - telefon 0372.845.177, persoana de contact Constantin Aniculaesei..

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator florin-bz-rx

intrebare :la voi cat timp a durat dupa ce ati trimis cererea de autorizare ( prima cerere si automat primirea indicativului)?eu am trimis de aprox 45 de zile si inca nimic ( in regulament se specifica ca, cel mult 30 zile de cand au primit cererea )

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

TIMISOARA - Direcţia Regională Timiş va organiza în data de 09.10.2012 sesiunea ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la Direcţia Regională Timis din str. Horia nr. 24, Timisoara. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită de depunere a dosarelor este 18.09.2012 . Informaţii suplimentare la sediul ANCOM - DR Timis, telefon: 0372.845.879, d-na Ana Maria Petenchea. IAŞI - Direcţia Regională Iaşi va organiza în data de 20.10.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la Direcţia Regională Iaşi, judeţul Iaşi, str-la Moara de Vânt nr. 37 A, începînd cu ora 9.00. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 08.10.2012. Pentru mai multe detalii, cei interesaţi pot obţine informaţii la telefon 0372.845.177, 0732.005.707, persoana de contact Constantin Aniculaesei. BUCUREŞTI - Direcţia Regională Bucureşti va organiza în data de 16 - 17.10.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la Direcţia Regională Bucureşti din str. Lucian Blaga nr. 4, bl.M110, Tronson 1,sector 3, Bucureşti, începînd cu ora 9.30. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 01.10.2012 (data înregistrării la ANCOM). Informaţii suplimentare la sediul ANCOM - DR Bucureşti, telefon: 0372.845.006. CLUJ - Direcţia Regională Cluj va organiza în data de 20.10.2012 o sesiune ordinară de examinare pentru obţinerea Certificatului de radioamator. Examenul va avea loc la Direcţia Regională Cluj din str. Câmpeni nr. 28, jud. Cluj, începînd cu ora 10.00. Înscrierea la examen se va face conform Regulamentului de radiocomunicaţii pentru serviciul de amator din România. Data limită pentru depunerea dosarelor de înscriere la examen este 17.10.2012 (data înregistrării la ANCOM). Informaţii suplimentare la telefon 0372.845.744, 0729.890.836, persoană de contact Florin Chiş.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări