Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest freshair

Monitor Samsung 753S: Text cu umbre

Recommended Posts

Guest freshair

Dfectul se manifesta mai mult pe text sau tabele cu numere, creaza senzatia de dublare. Nu se regleaza din focalizare. A fost schimbat cablul de semnal. Are cineva vreo idee?

desfa cutia din tabla de pe placa TK si lega trei fire de la cei doi pini de la finalul video care sint legati la masa ,tot la masa, dar in alte puncte de masa si astfel vei scapa de umbre sa nu crezi ca te pacalesc fa cum iti spun si o sa vezi ca umbrele o sa se atenueze sau o sa dispara de tot este ceva cu bucla de masa si eu am avut acest defect si am lucrat mult pina am descoperit care este cauza (succes)

Freshair nu mi-ai zis daca ai reusit cu acele umbre?

Dfectul se manifesta mai mult pe text sau tabele cu numere, creaza senzatia de dublare. Nu se regleaza din focalizare. A fost schimbat cablul de semnal. Are cineva vreo idee?

o intrebare :umbra are culoare diferita, eventual mai multe detalii despre aceasta umbra...

Guest freshair

De parca unul nu era suficient, a venit si un alt monitor cu aceias problema. Acum sunt cele mai chinuite aparate. Fire suplimentare de masa in toate directiile. Umbrele nu vor sa dispara. Deocamdata.

Atunci cand ai umbre si nu dispar prin schimbarea cablului vga indicat este sa te uiti si la osd daca are umbre.Daca osd-ul e ok inseamna ca ai pus un cablu prost sau preamplificatorul e de vina.Pentru testarea monitorului nu folosi distribuitoare vga...conecteaza-te direct la calculator.

cele trei fire trebuie sa fie groase eu am pus vlpy de 0,75 si conteaza pe linga ce trasee trec probabil ca acestea formeaza niste capacitati mici intre masa si traseele de intrare in finalul video .Eu am rezolvat astfel in jur de 30 de monitoare SAMSUNG .Ciudat este faptul ca o perioada au mers bine si fenomenul a aparut dupa circa un an de functionare normala si eu am schimbat prima data cablul si toate condensatoarele de pe placa si degeaba dar cind am pus firele alea intre masa si masa am reusit sa rezolv problema este drept ca la unele nu au disparut de tot dublurile dar s-au atenuat semnificativ.Umbrele imi apareau ca niste dubluri deci in dreapta unei linii verticale mai aparea una sau mai multe linii paralele cu ea si cu cit se indepartau de litera umbrele albe la culoare scadeau in intensitate deci prima umbra era mai intensa si urmatoarele scadeau cu cit erau mai indepartate de litera .Exact ca la un televizor care are umbre (reflexii multiple)

Guest freshair

Monitoarele au fost rezolvate pana la urma. Sa vezi si sa nu crezi... A fost suficient sa scot circuitul integrat final video de pe placa TK si sa il curat de stratul izolator de vaselina siliconica. Multumesc tuturor. :smt006

dacă asta a fost suficient... bănuiesc cam care e cauza... capacitate parazită între radiatorul integrat în integrat (nu, nu m-am bâlbâit!!), si radiatorul extern al finalului... din pricina degradării (uscării) stratului de vaselină siliconică...greşesc??

dacă asta a fost suficient... bănuiesc cam care e cauza... capacitate parazită între radiatorul integrat în integrat (nu, nu m-am bâlbâit!!), si radiatorul extern al finalului... din pricina degradării (uscării) stratului de vaselină siliconică...greşesc??

Daca gresesti o alta explicatie ar fi ca ar fi avut un contact imperfect la pinii integratului si cu ocazia asta i-a lipit pe toti .Sau o alta explicatie ...cred ca Ic-ul avea nevoie de 'aer curat'..era obosit :d.

da corect prin curatarea vaselinei integratul a facut contact bine la masa si a disparut bucla de masa (acelasi lucru se intimpla si cu cele trei fire de la masa la masa)dar este mai corect cum ai rezolvat tu .La monitoarela SAMSUNG 793 tot din cauza contactului imperfect intre radiator si integratul final video apar niste liniute maro la dreapta scrisului daca se curata si face contact bine atunci totul este OK

Guest freshair

Monitoarele sau intors. Umbrele apar de abia vizibile dupa mai multe ore de functionare. Intre timp a trecut un Compaq pe la service care avea un fir conectat de la surubul de prindere a circuitului integrat la masa. A fost destul sa repet asta si la Samsung ca sa dispara defectul. Sper definitiv.

Buna, ai mai multe modele de monitoare ??? Daca da,da-mi te rog un mesaj pe adresa :[email protected] Multumesc anticipat ,Petre