Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce acumulatori sunt mai buni? NiMH sau NiCd?


Postări Recomandate

dorescu un sfat: intre accu ni-mh si ni-cd care sunt mai buni??? thx!BLK: Nu era mai bine daca puneai titlul asa cum l-am modificat eu? In loc sa scrii "accu"!?!?! Noi trebuie sa stam sa descifram toate prescurtarile sau sa intram sa citim ca sa vedem despre ce e vorba?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Eu zic ca ti-ai raspuns singur la intrebari, mai citeste inca o data pagina despre NiMH. Capacitate mai mare la aceleasi dimensiuni, capabil sa furnizeze un curent de maxim 3 x capacitatea sa, se pot incarca intr-o ora... singurul minus cred ca e pretul, sau sunt mai scumpi aia NiCd?

Link spre comentariu

:rolleyes: pagini de reclama doar nu o sa spuna ce au rau ci doar ce au bun.nu stiu prea multe despre accu alcalini dar din cate am citit cica NiCd au un randament superior la incarcare rapida pt ca in reactia electrochimica intarna se absoarbe ceva caldura la incarcare ceea ce la NiMH nu se intampla deci NiCd se comporta superior la incarcare rapida dar au un fenomen de "memorare" mai accentuat decat NiMH, oricum la ambii trebuie executate periodic cicluri complete de descarcare-incarcare pentru ai mentine relativ in "forma".

Link spre comentariu
Vizitator

am acumulatori gp de 750 miliamperi pe care ii folosesc si ii incarc la un simplu incarcator chinezesc, luat din piata moghioros cu 200.000, la un curent de 50 ma deci ii tin cam 14 h si ii foloesc la un telefon cu stati caruia montajul de incarcare ii este ars. (la un tel alcatel luat din carefour dar care nu mai are garantie) si sincer sa va spun de cand ii am adik de 1 an tot 1 saptamana ma tin cu vorbit multisor. deci chestia assta cu incarcare si descarcare e dupa mine o prostie si sincer nu merita sa bagii intrun circuit de incarcare super sofisticat 300.000 cand 2 acumulatori din carefour sunt 100.000. acuma sincer

Link spre comentariu
Vizitator

iti spun eu ca nare rost sati faci un incarcator "inteligent", pt ca o sati scoti f greu banii investiti nemaivorbind de timpul pierdut

Link spre comentariu

in mod cert sunt mai buni acumulatorii nicd...si daca stiti si un incarcator rapid ptr 9v va rog sa imi spuneti si mie ..eu zic ca merita banii..altfel degeaba ai cel mai bun accumulator daca stai 14ore la incarcat sau daca il uiti acolo 24 de ore sau il scoti prea devreme(metode sigure ptr a-l distruge)

Link spre comentariu
Vizitator

vezi ca tot in ultimu nr conex club (05.2006) este prezentat pe scurt inclusiv schema fct si cablajul pt un incarcator pt baterii de 9Ve cu timersi ii poti reggla curentulcred ca e destul de ieftin, nefiind facut cu circuite specialiate

Link spre comentariu

depinde cum folosesti acumulatorii, rares cu telefonul face cicluri de descarcare la o saptamana, deci mai des decit ciclul de autodescarcare, iar un incarcator jegos made in china poate fi foarte bun pentru ca transformatorul are o asemenea caracteristica incat curentul se micsoreaza cand acumulatorul este incarcat.eu nu am fost adeptul incarcatului dupa ceas si inca mai am cativa nicd, panasonic, care au sarbatorit 15 ani. aveam un generator de curent constant cu un tranzistor si un led, reglam curentul la 1/10 si dupa un timp masuram tensiunea pe acumulator cu voltmetrul ca mi-a fost lene sa mai pun un comparator si un releu. nu mai stiu exact, dar cred ca pe cel de 1,2V il tineam pana facea 1,65V la borne in incarcare.e drept ca acum folosesc nimh de 2500 pentru aparatul foto si am devenit mai lenes si am un incarcator cumparat. nu-mi mai fac griji referitor la viata lor, pentru ca oricum astia au un curent de autodescarcare foarte mare.astept sa se ieftineasca li-ion, astia da acumulatori.

Link spre comentariu
Vizitator

da vreau sa va intreb. cum dumnezeu se realizeaza descarcarea si un circuit simplu pe care sal cuplez la un comparator iar cand acumulatoru are sub 1.6 sal descarce. dak aveti datimi si mie, ca as fii fff intresat

Link spre comentariu

Dupa indelungi cautari pe net au ajuns la concluzia ca nu are rost sa investesc o suma considerabila de bani intr-un incarcator cu PIC sau cu un circuit specializat gen MAX712/713 .Toata tarasenia m-ar fi ajuns mai mult de 50 Lei.Am hotarat sa simplific schema la maxim , sa incarce in mod pulse-charge la curenti de incarcare destul de mari si incarcarea sa decurga automat . Solutia a fost folosirea unui termostat care sa comande un releu.Termostatul declanseaza funtie de diferenta dintre temperatura ambianta si temperatura acumulatorilor (se declanseaza la o diferenta de 13-16 C) .Am folosit un releu care are 2 perechi de contacte : - o pereche o folosesc pentru a modifica tensiunea de referinta furnizata de termistorul ambiant Ta)- cealata pereche de contacte comuta ON-OFF intre infasurarea secundara a unui transformator (am ales 6V 1.5A a.c.) si circuitul de limitare a curentului de incarcare .Acest circuit este format dintr-o banala dioda inseriata cu o rezistenta de putere care formeaza un redresor monoalternanta. Am folosit aceasta modalitate de incarcare de peste 2 ani si no am observat nici o imbatrinire a acumulatorilor .De fapt , unii acumulatori mai vechi ( pe cate i-am incarcat la curent constant C/10 ) au inceput sa mai "castige in capacitate". Chestia mai delicata e transformatorul , ale carui tensiuni le-am dimensionat a.i sa am pierderi minime de putere pe rezistorii limitatori de curent (2ohmi) si deci disipatie termica redusa. La incarcatorul de acc. am mai adaugat si un descarcator simplu de acc. care foloseste doar 2 tranz. , 2 diode si vreo 4 rezistente plus un led care se stinge atunci cand descarcarea a incetat. Pentru cei interesati am sa incerc sa pun aici si schemele pe care le-am facut. PS. sometimes cheaper is better

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări