Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema HDD Samsung HD322GJ SATAll

Guest vferriag

Recommended Posts

Guest vferriag

Buna

Am un HDD care nu mai este vazut nici in bios, nici pe alte PC-uri.

Hard-ul are doar cateva ore de functionare. Am avut altul identic inainte (HDD1) care a inceput sa dea erori si restrturi din senin si dupa ce l-am verificat cu HD Tune imi aparea (warning) calibration retry count care a ajuns la valoarea 115. Am facut rost de hdd-ul (HDD2) pe care il am acum care este identic (cel care nu mai functioneaza), am facut clone dupa cel vechi, dar culmea a inceput si acesta sa dea acelasi warning.

Nu dupa mult timp a "decedat", nu se mai vede in bios, l-am verificat pe alte pc-uri si chiar cu conectare externa cu usb.

Acum am facut rost de altul identic functional (HDD3), am facut schimb de placa electronica , iar cel defect a ramas tot asa si cel functional ruleaza si cu placa de pe hdd-ul defect. Motorasul se invarte doar ca se opreste dupa putin timp. L-am avut in PC si nu a suferit socuri mecanice. A murit dupa 2 saptamani.

Intrebarea este ce ar putea avea, mai ales ca am vreo 100 GB de date (poze si filme personale) pe care le pierd.

Va rog ajutati-ma.

Multumesc anticipat.

• Replies 0
  • Created
  • Last Reply

Popular Days