Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Centrala de alarmare Omnia S de la Bentel Security

Guest Dorian_Ion

Recommended Posts

Guest Dorian_Ion

Buna ziua!Am si eu o mica problema si sper ca aici voi gasi raspunsul.Am primit insarcinarea de a configura o centrala de alarmare Omnia S de la Bentel Security, insa eu nu stiu cum ar trebui sa fac acest lucru, iar documentatia este foarte slaba.Sarcina mea consta in configurarea unor zone de alarmare su ajutorul unor senzori de proximitate, care sa actioneze o "sonerie" atunci cand cineva patrunde in perimetrul lor, ceva similar Minimarket-urilor, care atentioneaza printr-un bip ca cineva a intrat sau iesit pe usa.Problemele mele sunt urmatoarele:1.Unde trebuiesc montate firele in senzorul de proximitate.2.Unde trebuiesc apoi montate acele fire in centrala.3.Unde trebuie montata "soneria" in centrala.Am atasat si niste poze cu porturile de placa si de pe senzor.Multumesc anticipat!

post-67216-139829440162_thumb.jpg

post-67216-139829440169_thumb.jpg

post-67216-139829440176_thumb.jpg

• Replies 12
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu prea am lucrat cu tipul asta de centrala ... daca ai o documentatie posteaza aici poate pot sa te ajut... din senzor ai 2 borne unde scrie NC acolo ai contactul (cu senzorul alimentat si fara detectie de miscare ai scurt pe bornele alea 2 mai pe babeste) .. ideea e sa te duci cu ala unde trebuie..... pune un manual ceva daca ai

Guest Dorian_Ion

Nu dispun de nici o fisa tehnica...am primit centrala si atat, iar pe net nu am gasit nimic...sper ca cineva care a mai lucrat cu alte sisteme de alarmare sa poata sa ma ajute, deoarece cred ca ar cam fi universale aceste borne...cred si sper, pentru ca eu unul sunt la prima lucrare de acest gen... :cry:

Guest Dorian_Ion

M-am gandit si eu la asta, pentru ca am observat acel comutator...eram curios cum si la ce pot sa folosesc treaba asta...iar in legatura cu centrala, tin sa mentionez ca nu este job-ul meu de zi cu zi, sa montez sisteme de alrmare, sunt inca student, iar acesta reprezinta un proiect pentru scoala...

• 1 month later...

Daca nu ai montat/programat in viata ta o centrala cu aceasta ti-ai dat foc la valiza.

Functia care-l doresti tu se numeste 'CHIME' si acel 'clopotel' este integrat in tastatura, acolo iti bipuie. asta prin programare se poate activa dar nu sunt sigur ca aceasta centrala are aceasta functie. vezi manualul tastaturii.

Omnia1

Omnia2

Omnia3

Guest vegays2k

Din pacate,ceria Omnia de la Bentel nu se mai fabrica.Acum este seria KYO.Am un manual de programare,dar e prea mare(900K).Ea se poate programa si cu ajutorul unui soft + un cablu serial special.Daca vrei,putem comunica pe PM.Bafta!

• 2 years later...
Guest nedeasorin

Buna ziua, postez pe acest topic in speranta ca poate, cineva ma va putea ajuta. As avea nevoie de un ghid de instalare pentru o centrala antiefractie Bentel Omnia 4 sau/si 8, si de o informatie privitoare la default Main User PIN adica in limbaj mai nou Master Code din fabrica pentru acest tip de centrala.

Va multumesc anticipat.

dorian-ion

ai inceput cum nu se poate mai prost:cu bentel

presupun ca ti-a "ramas" pomana de undeva sistemul asta si vrei sa fructifici asta

gresit !

e o centrala proasta,greu de programat (in sensul de alambicata) si greu de utilizat

plus ca neavand cunostinta de un min de electronica,nu o sa faci nimic !

e ca in povestea cu ceasul stricat aruncat in curtea vecinului !

o sa ai de lucru toata viata la ea !

pt nedea sorin :www.suntech.sk

ciupacabra postarea este de acum 2 ani!!!

Bentel sunt centrale destul de bune, intr-adevar se programeaza mai greu daca nu ai tastatura LCD.

Toate informatiile se gasesc in manualele care vin cu centrala.

Manual aici:

http://www.google.com/url?url=http://www.bentelsecurity.com/CMS/download.php%3Ft%3D1%26id%3D856&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=8N3RU6_xM-ue7Aa12oG4Dw&ved=0CCAQFjAB&usg=AFQjCNHhZly7RItDyQNQY_EUpm12C_FoMA

la pagina 9 scrie

The default User code is 0001: only this Code is Available / Active

Edited by cristi7521