Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator auto Cougar C500.4

Recommended Posts

Daca detineti schema acestui amplificator auto, va rog frumos sa o postati aici. Am gasit detalii despre acest amplificator aici http://www.elforum.info/viewtopic.php?f=17&t=29628&hilit=Cougar+C500.#p249652 ,dar din pacate pozele si linkurile au disparut

Este mort complet!!! Binenteles ca am sa incep cu sursa sa vad ce poate si apoi amplificarea. Totusi o schema ar fi fost binevenita, mergeau lucrurile mai usor. Oricum Tip41/42 se schimba cu Tip35/36 si finalii originali trec pe post de prefinali. Totusi erau niste sfaturi ca sa schimb unele rezistente de 1K cu unele de 2,2k , dar nu stiu care ????

Va multumesc!

• Replies 11
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bani investiti si timp pierdut...sa nu te gandesti ca poti sa obtii ceva mult mai bun...ori putere mai mare...te duce in jos sursa de alimantare...pe ea trebuie sa te axezi...sa o mai ridici cu macar 15..20 v,pe ramura...si atunci te apuci sa tunezi amplificatoarele de putere...eu te invat din exp tu faci cum crezi...

• 2 weeks later...

Deci intr-un final ce sa fie BD139/140 sau TIP41/42 ??????????????

Daca ai deja TIP-urile pune-le fara probleme, sunt mai bune ca BD-urile, eu ziceam ca nu renteaza pentru ca sunt mai scumpe si nu ai nevoie de prefinali care sa duca 6A, era suficient 1,5A cat au BD-urile.Totusi tine cont de terminatia la TIP-uri, adica sa fie TIP41/42B sau TIP41/42C ca sa aiba tensiunea CE suficient de mare.