Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Hercules XPS210 probleme


Vizitator incepatorul 26

Postări Recomandate

Vizitator incepatorul 26

Salutare prieteni,am o problema cu un sistem de sunet cu TDA2030,pana recent nu mi se auzea pe un canal am schimbat TDA ul si problema persista, recent nu mai misca deloc,doar un barait in bas,diodele de la alimentare se incalzesc.sistemul are 3 tda.daca ma puteti ajuta cu vreo idee,un sfat,eventual o schema.mentionez ca sunt incepator dar nu total pe dinafara,multumesc.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Cu siguranta unul dintre cele 3 TDA-uri este in scurt, de asta se incalzesc diodele, etc.Propabil TDA-ul de la subwoofer este in scurt, ca sa afli sigur care din ele este in scurt trebuie sa le izolezi pinii de alimentare si apoi sa masori. Sau mai e varianta sa scoti fiecare integrat afara si sa-l masori.Nu stiu exact de ce pana acum nu ti se auzea un canal, poate sa fie de la cablul de semnal sau chiar de la etajul final, deci inca un TDA de schimbat.

Link spre comentariu
Vizitator incepatorul 26

am gasit un condendator placheta 471 ,spart posibil baraitul din asta? problema e ca nu am altul sal schimb momentan.

Link spre comentariu

am gasit un condendator placheta 471 ,spart posibil baraitul din asta? problema e ca nu am altul sal schimb momentan.

Nu e de la asta baraitul, la tine nu merge deloc. Tu sigur ai scurt pe alimentare dat de un TDA2030 strapuns, de acolo e baraitul.Trebuie schimbat si condensatorul, probabil e pe calea de semnal, sigur ai niste filtre RC sau filtre active pe acolo.Sistemul are tensiune simpla sau dubla de alimentare? Masoara ce rezistenta este intre pinii 3 si 5 la oricare din cele 3 TDA-uri, masuratoarea asta o faci cu sistemul oprit. Daca gasesti scurt trebuie sa identifici la care TDA este problema deoarece toate 3 au alimentarea comuna.Daca nu te pricepi apeleaza la un electronist.
Link spre comentariu

ce pot pune in locul condensatorului de 470pf,se pate pune unul de alta valoare sau identic?

Trebuie pus altul de 470pF, poate sa fie si alt tip in afara de ceramic. Daca nu stii unde vine in circuit nu poti modifica valoarea, probabil face parte dintr-un filtru ceva. De proba poti pune o valoarea aproximativa... genul 680pF.Totusi nu ai citit ce am scris mai sus? Exista o problema mai mare deocamdata la sistemul tau, nu doar condensatorul ala e de vina.Ai multimetru sau nu?
Link spre comentariu
Vizitator incepatorul 26

alimentarea dubla 3 fire intre 1 si 3=13,6v intre 1 si 2=13,6v intre 2 si 3=28v am scos din circuit tda de la iesire subufer, problema este ca valoarile intre pini sunt aceleasi cu cele unuia nou masurat la rece.

Link spre comentariu
Vizitator incepatorul 26

sa fie problema din MC4558? ce ar trebui sa mai masor ca in rest totul e ok.dioade redresare toate bune.finali ok si ei dar baraitul e prezent, cum sa masor MC ul?

Link spre comentariu

Intrerupe legatura dintre etajele de intrare si finali pe calea de semnal; pentru asta este suficient sa scoti condensatoarele inseriate cu intrarea fiecarui final audio. Dupa ce elimini condensatoarele din circuit, asculta si spune daca se mai aude ceva.

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări